Exkluzivní rozhovor s Patrikem Bartošákem

V našem dalším rozhovoru jsme vyzpovídali brankáře a českého reprezentanta Patrika Bartošáka, který obléká dres finských Pelicans. Kopřivnický rodák se rozvyprávěl o svých začátcích, o štaci ve Vítkovicích či o Miloši Říhovi. “Ať si myslel, co si myslí a ať s ním kdokoliv i nesouhlasil, vždycky jednal jako chlap,” říká hokejista, jenž byl draftován v roce 2013 Los Angeles. 

První hokejové krůčky jste udělal v Kopřivnici a Vítkovicích. Jak vzpomínáte na Vaše začátky? 

Vzpomínám na ně pozitivně. Zpětně když se dívám, co všechno to obnášelo, tak svého syna už nechci dávat na hokej. Musí se v tomhle rozhodnout sám. Začátky byly hezké, ale nechci, aby tím procházel i můj syn.  

Vaše cesta poté vedla do kanadského Red Deeru. Jak jste se změnou prostředí vyrovnával? 

Když jsem přijel, bylo to v pohodě. Rodina, u které jsem bydlel, byla skvělá. Nastupoval jsem tam v juniorské soutěži a cizincům tam přidělili rodinu, která se tam o vás stará. Byli skvělí v tom, že u nich jsem se cítil od prvního dne jako doma, nemusel jsem si na nic zvykat. Hodně mi ulehčili odloučení od lidí z Česka. 

V sezoně 2014/15 jste získal s Manchester Monarchs Calder Cup. Jaké to bylo a byly tenkrát velké oslavy? 

Samozřejmě. Když hrajete cokoliv, jakoukoliv ligu a vyhrajete, slaví se. V mé kariéře to byl jeden nejradostnější moment, protože vítězství, na kterém pracujete celý rok, je nejvíc. Spadne z vás veškerý stres a všechno, co se tam okolo dělo. Člověk se těšil i domů, ale zároveň se musel na to soustředit. Nakonec se to povedlo a jak to z vás spadne, můžete si říct, že už máte splněno. Pro mě to byl první a zatím jediný úspěch na týmové úrovni. Byly to nejšťastnější týdny v mé kariéře. Dali jsme do toho vše, vyhráli jsme a měli jsme nějakou dobu na to, se připravit na další sezonu. 

O rok později jste už oblékal dres Vítkovic. Těšil jste se, že si můžete za ostravský celek znovu zahrát? 

Byl jsem rád. Když jsem se vracel, měl jsem tam i jiné varianty, které mohly být reálné. Jedna z nich byla Liberec, nějaké týmy ve Finsku a na Slovensku. Říkal jsem si, že když už se vracím domů, tak se vrátím úplně domů, proto jsem se rozhodl pro Vítkovice. Samozřejmě jsem se na to těšil, protože jsem za ně čtyři roky hrával. Vrátil jsem se po pěti letech a šel jsem rovnou k A-týmu. Bylo to pro mě něco jiného, protože jsem tam doposud hrál za dorostence a juniory. Těšil jsem se, ale nebral jsem to určitě jako návrat do něčeho, co znám. Byl tam Jakub Petr s Pavlem Trnkou, které jsem znal, ale nikdy jsem neměl zkušenost hrát v hlavním týmu a hrát hokej na profesionální úrovni v Česku. Říkal jsem si, když mám tu možnost být doma, tak to uvítám. 

V posledních sezonách jste byl nejlepším brankářem celé extraligy. Jak jste vnímal to, že se o Vás mluví jako o nejlepším? 

Každého člověka to na jednu stranu těší, když o něm lidé takhle mluví a píše se o něm v takové souvislosti. Na druhou stranu, já osobně jsem se tím svazoval, protože v každém zápasu jsem chtěl přesvědčit, že to tak je. Znovu a znovu. Házel jsem si na sebe velký tlak. Poté to vyústilo v problémy, které jsem už psychicky nezvládal. Když se o mně takhle mluví, jsem rád, ale já se svou hlavou jsem to nezvládl. Chtěl jsem si nakládat víc a víc a nepovedlo se mi to. 

Odměnou pro Vás bylo doposud poslední MS v Bratislavě. Jak hodnotíte celý hokejový svátek zpětně? 

Super. Vždycky jsem jel někam na kemp, vrátil jsem se, nevzali mě a opakovalo se to. Jezdil jsem takhle tři roky a po dvou až třech týdnech mě poslali z národního týmu domů. Abych řekl pravdu, nevěřil jsem, že bych si takhle mohl ještě někdy zachytat. Myslím si, že původně ani nebylo v plánu, abych chytal. Měl jsem ale dobrou sezonu ve Vítkovicích a podařily se mi dva zápasy před MS. Vychytal jsem dvě nuly a myslím si, že trenérům to dost zamíchalo plány. V té chvíli museli nad mnou uvažovat. Pro mě to bylo potom všem takové zadostiučinění. I po návratu z Ameriky jsem už pochyboval, jestli budu ještě hrát. Byl jsem rád, že jsem dosáhl takového úspěchu. Lidé to berou tak, že dokud se nepřiveze medaile, úspěch to není. Pro mě osobně chytat na mistrovství světa je úspěch. Týmový úspěch tam také byl, hráli jsme výborně, bohužel na placku to nestačilo. Byl jsem šťastný, protože jsem si dokázal, že se můžu zvednout ze dna na vrchol a můžu si zachytat na takové akci. Rok předtím jsem dostal pozvánku na zimní hry a vzpomínám na všechno rád. 

Během největší hokejové události roku jste si dokonce vyzkoušel i roli komentátora. Vidíte se u toho i za pár let? 

Asi ne, nezvládl bych to. Na tu roli se necítím. Byla to legrace, když se na to dívám zpětně a užil jsem si to. Musím říct, že člověk potřebuje hodně znalostí, musí vědět vše o každém týmu a hráči, aby to vůbec zvládl. Obdivuji lidi, kteří to komentátorství dělají, protože mají toho hodně před sebou a musí znát hodně věcí, veškeré maličkosti a detaily, aby jejich slova nás provázela celým utkáním. Je to šílená kvanta dat a informací. Nedokážu si představit, že bych něco takového dělal. 

Nedávno nás zasáhla smrt bývalého trenéra české reprezentace, Miloše Říhy. Jaké to bylo hrát pod jeho vedením? 

Byl jiný než jakýkoliv jiný trenér. Celkově to bylo odlišné, než na co je člověk dneska zvyklý, protože v dnešní době politické korektnosti byl pan trenér upřímný a řekl vám, co si myslí. Mluvil jako chlap, když mu něco vadilo, řekl to jako chlap a bavil se s vámi jako s člověkem. Pan Říha byl svůj, ale přišlo mi, že vždy jednal na rovinu. Ať si myslel, co si myslí a ať s ním kdokoliv i nesouhlasil, vždycky jednal jako chlap. Když jsme spolu mluvili, nikdy mi to nepřišlo jako debata trenéra a hráče, spíš mi to přišlo jako chlap a chlap. Samozřejmě tam ta autorita byla z něho cítit, ale všechno řešil lidsky než jako trenér. Vzpomínám na něj jenom v dobrém. Je to jediný trenér, pod kterým jsem si zachytal na mistrovství světa. Nemůžu na něj říct jediné, nepěkné slovo.  

V uplynulém ročníku jste oblékal dres švédského MODO a teď jste součástí finských Pelicans. Jaké vidíte rozdíly mezi švédským a finským hokejem? 

Finský hokej se hodně soustředí na obranu stejně jako švédský hokej. Názor na švédský hokej mám takový, že je defenzivně výborný a tu defenzivní strukturu, kterou Švédové mají, je jedna z nejlepších na světě. Finové se spíše soustřeďují na hráčský rozvoj. Hlavně na to, aby si kluci dovolili třeba i kličku navíc a ukázali, co umí. Tady spíš dbají na rozvoj hráče, ve Švédsku se hraje strukturovaný hokej. Nevím, co z toho je lepší a co horší, ale v tomhle vidím rozdíl. Finská liga je mladší než švédská, nejvyšší soutěž není postupová ani sestupová. Platy tady nedosahují výšek švédských peněz. Neodehrál jsem zatím x sezon, abych o tom mohl takhle mluvit, ale tady dostávají hodně šancí odchovanci, které tým vychovává od mládeže a od šestnácti je staví do ligových klání.  

podcastu PUK PAK PIVO jste se svěřil s tím, že až skončíte, nebudete se dál věnovat hokeji. Proč už nechcete pokračovat i přesto, že patříte k nejlepším brankářům u nás a mohl byste své zkušenosti předávat mladší generaci?  

Ze stejného důvodu, ze kterého doufám, nebude hrát můj syn hokej. Vidím politiku už i v hokeji. Samozřejmě ta politika tam je, byla a bude, ale přijde mi to horší. Nechci, aby to vyznělo, že si stěžuji, ale po svých zkušenostech s hokejem nechci pokračovat. Za každou maličkost jsem si vždycky nakládal a pokud bych v hokeji pokračoval, nakládal bych si dál. Kdybych trénoval, dělal cokoliv kolem hokeje a udělal něco špatně, vytvářel bych na sebe velký tlak. Četl bych si, co si lidé myslí a já už s tím nechci mít nic společného. Je to jeden z důvodů, proč jsem odešel do zahraničí. Po loňském průběhu v Třinci jsem měl nabídky z české extraligy i první ligy a dostal jsem výborné nabídky, nad kterými jsem uvažoval. Pro mě ale bylo nejlepší se uklidit a jít někam, kde budu mít klid. V hokeji jsem klid nenašel, pořád se stresuji a sedím rozklepaný, ale to jsem já. Vím, že se nezměním a vím, že se budu takhle stresovat dál. Chci už dělat něco, co mě baví jako hokej, ale zároveň něco, co mě už nestresuje. 

Několik dní bydlíte s rodinou v Lahti. Líbí se Vám tady a celkově v zemi tisíců jezer? 

Lahti není velké ani malé město, má asi 130 000 obyvatel, je tady nádherná příroda. Celé město je obklopené jezery, kde můžete zajít s rodinou nebo se podívat na přístavy. Kolem nich je spousta různých kaváren. Jsou tady nádherné lesy. Celkově v okruhu 50 km okolo Lahti tady najdete vše. Když si chcete zajít do přírody, máte hodně možností. Když chcete někam mezi lidi, můžete. Nikomu tady nic nepřikazují ani nezakazují. Lidé jsou zodpovědní sami od sebe. Zatím se nám tady hodně líbí a lidé jsou přátelští. Popravdě jsem měl trochu strach, jací Finové budou, protože komunikoval jsem s hráči, kteří ve Finsku hráli a říkali mi, že jsou sví, ale nejsou špatní. Během té doby, co jsme zde, byli na nás lidé milí a hodně se nám tu líbí. Kdyby se mi dařilo, protože sezona je teprve na začátku a měl by klub o mě zájem, neváhal bych podepsat. 

V čem si konkrétně myslíte, že je problém v naší mládeži? 

Já si nemyslím, že je problém v naší mládeži. Nikdy bych to neřekl, protože pokud počty hokejistů ve Finsku a Švédsku srovnám s počty v Česku, není to ohromný rozdíl a je to skoro stejné. Nejsem expert ani trenér, spíš si myslím, že mládež není vedena tak, jak by měla. Od dorostu, po žáky či juniory nemají hráči správné vedení. Když nejsou správně vedeni, nedostanou se dál. Srovnám to třeba s Finskem, tady mladí hráči dostávají hodně příležitostí a nemají strach udělat chybu. V Česku se tohle děje málo. Jsou tam nějaké výjimky, máme šikovné kluky, kteří už hrají nebo hráli v nejvyšší soutěži, byli i draftováni. Ve Finsku se nemusí tak moc dbát na výsledek, když je soutěž nesestupová. V Česku je to sestupové a taková tam je hra. Tímhle se tam hráči zabíjí, protože nikdo nechce riskovat, že by mladí udělali ve finální části chybu. Neříkám, jestli je to dobré nebo špatné, protože to nevím, ale tohle je podle mě problém. Nedostávají příležitost a tím se nedokáží vyvinout tak jako hráči v jiných zemích. 

Like

446 komentářů k „Exkluzivní rozhovor s Patrikem Bartošákem“

 1. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this
  blog. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well.
  Actually your creative writing abilities has inspired
  me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings quickly.

  Your write up is a great example of it.

  My webpage … www2u.biglobe.ne.jp

 2. Hi would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a honest price?

  Thanks, I appreciate it!

  Take a look at my web page – sumabura.s4.xrea.com

 3. Hello very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?I am
  satisfied to search out numerous helpful info here
  in the submit, we want develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

  Also visit my web site; bgmobile.eu

 4. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site
  when you could be giving us something enlightening to read?

  my web site :: voltes.net

 5. My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of
  your post’s to be exactly I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of the
  subjects you write regarding here. Again, awesome website!

  Take a look at my page: Kattie

 6. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

  Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this particular information for a
  long time. Thank you and good luck.

  Have a look at my web site :: freeholmes.com

 7. I believe that is among the such a lot important info for me.
  And i am glad reading your article. But should commentary on few basic things, The website style is great, the articles is
  in reality great : D. Excellent job, cheers

  My web site; Chong

 8. Good blog! I truly love how it is easy on my eyes
  and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post
  has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must
  do the trick! Have a great day!

  Take a look at my webpage freeholmes.com

 9. Greate pieces. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hey there, You’ve performed an incredible job.
  I will definitely digg it and in my opinion suggest to my
  friends. I am sure they’ll be benefited from this website.

  My homepage :: nesscloud.com

 10. I happen to be writing to make you know of the awesome experience our child
  had reading through your web page. She realized so many issues, with the
  inclusion of how it is like to have a great coaching nature to get many people really easily have an understanding of various tricky
  subject areas. You actually surpassed her expectations.
  Thank you for showing the valuable, healthy,
  edifying and in addition fun guidance on the topic to Gloria.

  Here is my blog post … http://www.quickregister.us

 11. Howdy great website! Does running a blog such as
  this require a great deal of work? I have absolutely no knowledge of
  programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways,
  if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I simply wanted
  to ask. Thank you!

  Also visit my web blog: http://www.japoo.net

 12. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I?m going to watch out for brussels. I will be grateful if
  you continue this in future. A lot of people
  will be benefited from your writing. Cheers!

  Feel free to visit my webpage – bridge-science.net

 13. My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I should
  check things out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to checking out your web page repeatedly.

  Here is my website … http://www.hayasoft.com/gate/cgi-bin/up/rbook.cgi?page=303Cbr2b2b2b2bResult3a2bchosen2bnickname2b22mumsatte223b2bsuccess3b2bBB-code2bnot2bworking3b2bResult3a2bchosen2bnickname2b

 14. Thanks , I’ve just been looking for information about this subject for ages and yours is
  the greatest I’ve discovered till now. But, what in regards to the bottom line?
  Are you positive in regards to the supply?

  Feel free to visit my homepage makershd.com

 15. I’m writing to let you know of the outstanding encounter my friend’s girl had checking your
  blog. She discovered plenty of things, not to mention what it is
  like to possess an ideal helping character to have folks
  effortlessly completely grasp specified complex
  things. You truly did more than our expectations.

  Thanks for producing such helpful, healthy, informative and also unique guidance on the topic to Jane.

  My web site: http://onlinegame.s151.xrea.com/

 16. Hi there, I found your website by means of Google at the same time
  as looking for a comparable topic, your website came up, it
  appears great. I have bookmarked it in my google
  bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there, simply become alert to your weblog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if
  you continue this in future. Numerous people will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

  Here is my web site: science-marketplace.org

 17. Thank you for your blog post. Thomas and I happen to be saving
  to get a new publication on this issue and your article has made us all to save all of our money.

  Your notions really clarified all our queries. In fact, more than what we had acknowledged ahead of the
  time we stumbled on your great blog. My partner and i no
  longer have doubts including a troubled mind because you have truly attended to
  the needs in this post. Thanks

  Feel free to visit my website :: Olivia

 18. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way
  I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would
  be greatly appreciated!

  my blog post; https://wsgcparkinglot.com

 19. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or
  suggestions? Thank you

  Also visit my website :: freeholmes.com

 20. We would like to thank you all over again for the wonderful ideas you offered Jesse when preparing her post-graduate research as well as, most importantly, regarding
  providing many of the ideas in a single blog post.

  In case we had known of your site a year ago, we would have
  been kept from the unwanted measures we were choosing.
  Thank you very much.

  Also visit my web blog … http://tescobank.pro/

 21. Whats up very cool web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
  I will bookmark your website and take the feeds also?I am satisfied to seek out so many useful info here in the publish, we
  need work out extra techniques on this regard, thanks
  for sharing.

  Look at my page www47.tok2.com

 22. Wonderful goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff prior to and
  you’re just extremely excellent. I really like what you’ve acquired here, really like
  what you’re saying and the way through which you are saying it.
  You’re making it entertaining and you continue to
  care for to stay it smart. I cant wait to read much more
  from you. That is really a great site.

  my web-site … thuenhanguyencan.vn

 23. Hi there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and in my
  opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

  my blog post … Nila

 24. May I just say what a relief to find a person that really understands what they’re
  discussing online. You actually know how to bring a problem to light and make
  it important. More people ought to read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you’re not more popular because you most certainly
  have the gift.

  Also visit my web-site https://freeholmes.com

 25. I enjoy you because of your own effort on this web
  page. My niece really likes engaging in investigation and
  it is easy to see why. A lot of people hear all about the compelling
  method you deliver efficient suggestions via this blog and as well as boost response from
  other individuals on that theme and our favorite child is really studying a great deal.
  Take advantage of the rest of the year. You have been carrying out a
  good job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m extremely impressed along with your writing skills as well as with
  the format for your blog. Is this a paid subject matter or did you
  modify it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it’s rare to see
  a great blog like this one today.

  Here is my homepage :: http://www.makemoneydonothing.com/

 26. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or
  weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Studying this info So i’m happy to show that I’ve a very just right uncanny feeling I discovered
  exactly what I needed. I so much without a doubt will
  make certain to don’t forget this site and give it a glance on a relentless basis.

  My web page freeglobalclassifiedads.com

 27. Good day! This is my first comment here so
  I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with
  the same subjects? Thanks!

  my web blog: topads.fr

 28. What i do not understood is actually how you are no longer actually a lot more well-preferred than you might be now.
  You are very intelligent. You understand thus considerably when it comes to this matter, made me in my view
  imagine it from numerous numerous angles.
  Its like women and men aren’t fascinated until it is something to do with Lady gaga!

  Your own stuffs great. At all times maintain it up!

  My site; http://www.smfmobiletheme.com

 29. I in addition to my guys have already been following the good advice
  from the blog then all of the sudden developed a
  terrible suspicion I never thanked the web site owner for those secrets.
  My women were definitely for that reason warmed to see them and now
  have very much been taking pleasure in them. I appreciate you for indeed being quite considerate and
  then for deciding upon variety of perfect resources most people
  are really desperate to discover. Our own sincere regret for not expressing
  appreciation to earlier.

  My website … http://www.sixfigureclassifieds.com

 30. That is really attention-grabbing, You’re a very professional blogger.
  I have joined your feed and sit up for in quest of more of your excellent post.
  Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 31. Hello There. I found your blog using msn. This
  is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

  Feel free to visit my web site Darryl

 32. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be
  greatly appreciated. Kudos

  Here is my page … www3.crosstalk.or.jp

 33. Nice post. I was checking continuously this blog and I
  am impressed! Extremely useful information specifically the
  last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this
  certain information for a long time. Thank you and best of luck.

  my blog post: logobran.com

 34. Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring
  writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.

  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many options out there that I’m totally confused ..
  Any tips? Kudos!

  Also visit my webpage – gonebeachin.com

 35. Hi there! This is kind of off topic but
  I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Thanks

  my web blog makershd.com

 36. Hello there, I discovered your web site via Google whilst looking for
  a comparable topic, your website got here up, it seems good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, simply become alert
  to your blog through Google, and found that it’s truly
  informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate when you proceed this in future.

  Many other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Feel free to surf to my web blog :: ppb-complaint.org

 37. Great ? I should definitely pronounce, impressed
  with your web site. I had no trouble navigating through
  all tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access.

  I recently found what I hoped for before you know it at all.
  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something,
  site theme . a tones way for your customer to communicate.

  Nice task.

  my web blog bbs.yunweishidai.com

 38. Hi there would you mind letting me know which hosting
  company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers
  and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a honest price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

  Take a look at my blog post … iwebaz.com

 39. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
  tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 40. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“
  checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Thanks!

 41. Right here is the right blog for anybody who really wants to find
  out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with
  you (not that I really would want to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject which has been discussed for ages.
  Wonderful stuff, just great!

  my website: http://www.luckyclan.com

 42. Hi there, I discovered your site by the use of Google even as searching for
  a comparable subject, your web site got here up, it seems great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply was alert to your weblog through Google, and found
  that it is really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate in the event you continue this in future.
  A lot of people will be benefited out of your writing. Cheers!

 43. What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience concerning unpredicted feelings.

  Also visit my page :: http://orangegate.s4.xrea.com/cgi-bin/card/card.cgi?action=registerhttp://grassamerica.com/__media__/js/netsoltrademark.php%3Fd=ilssi.org%2Fforums%2Fusers%2Fshelleycastanon%2F

 44. Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for a long time
  and yours is the best I’ve discovered till now. But, what
  concerning the conclusion? Are you certain in regards to the source?

  Feel free to surf to my web blog cloneseek.com

 45. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Many thanks!

  Also visit my web page … https://sertified.org

 46. Thank you so much with regard to giving me an update on this subject matter on your web site.

  Please realise that if a fresh post appears or if perhaps any variations occur to the current publication, I would consider reading more and
  learning how to make good using of those methods you share.
  Thanks for your time and consideration of other men and women by making your blog available.

  Look at my blog post; http://myowlet.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.shltaxi.com%2Fuser%2Fprofile%2F80148

 47. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

  Feel free to visit my web-site: http://onpointcu.net/

 48. I do not even understand how I stopped up right here, however I assumed this post used to be good.
  I do not recognise who you’re however definitely you are going to a famous blogger if you happen to aren’t already 😉 Cheers!

  Look into my blog http://zabarsonline.us/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.lifeadventureexplore.com%2Fgroups%2Foccasionally-eating-too-much-food-wont-ruin-a-successful-diet%2F

 49. Great post. I used to be checking continuously this
  blog and I am impressed! Extremely useful information specifically
  the last section 🙂 I maintain such info a lot. I was looking for this
  particular info for a very long time. Thank you and good luck.

  Here is my homepage … luz.u@inppk.ru

 50. Howdy very cool website!! Man .. Excellent ..
  Wonderful .. I will bookmark your site and take the
  feeds additionally?I am happy to find so many helpful info right here within the publish, we’d like work out extra techniques in this regard,
  thank you for sharing.

  Also visit my blog post http://lirs.basnet.by/opacpage/phpinfo.php?a%5b%5d=%3ca%20href%3dhttp%3a%2f%2frapidactionprofits.com%2Fforum%2Findex.php%3Faction%3Dprofile%3Bu%3D95020&popup=1

 51. I’m really enjoying the design and layout of your blog.

  It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a
  designer to create your theme? Excellent work!

  My web-site :: milla-rus.ru

 52. Thank you a bunch for sharing this with all people you actually know what you’re talking approximately!
  Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =).
  We could have a link alternate agreement among us

  Take a look at my web site; http://liveunitedsem.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=okeepo.co.uk%2Fgroups%2Fherbal-lip-balms-using-medical-cannabis-584605515%2F

 53. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting
  this to my followers! Wonderful blog and excellent design and style.

  Here is my webpage – ie.bsu.edu.ru

 54. I used to be suggested this web site by my cousin. I am no longer positive
  whether or not this put up is written by him as no one else understand such
  distinctive approximately my problem. You are incredible!

  Thank you!

  Stop by my blog post – http://depressionwithpsychosis.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.hockeyforums.org%2Fforums%2Findex.php%3Faction%3Dprofile%3Bu%3D45176

 55. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

  Also visit my web blog; cravosteel.com

 56. Hello this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have
  no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

  Here is my blog post http://wunderhouse.ru

 57. My husband and i got absolutely peaceful that Michael managed to finish up his investigation while using the precious recommendations he
  acquired out of the web site. It’s not at all simplistic just to continually be giving for
  free methods which a number of people might have been making money
  from. And we all figure out we have the website owner to thank
  because of that. The type of explanations you made, the simple website navigation, the relationships you help to engender – it is all awesome, and it’s really letting our
  son in addition to us imagine that the issue is pleasurable, and that is
  exceedingly indispensable. Thanks for all the pieces!

  Feel free to surf to my website vet-centric.com

 58. Magnificent items from you, man. I have have in mind your
  stuff prior to and you are simply too magnificent.
  I really like what you have obtained here, certainly like what you are saying
  and the way in which wherein you assert it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible.
  I cant wait to learn far more from you. That is really
  a tremendous site.

  Visit my site; http://www.tcapsstudent.net

 59. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise a
  few technical points using this website, since I experienced to reload the
  web site a lot of times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot
  more of your respective interesting content. Make sure you
  update this again soon..

  Here is my blog post kohlereventservices.info

 60. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz reply as
  I’m looking to construct my own blog and would like to find out where
  u got this from. thanks a lot

  Here is my web-site – http://6ser.com/

 61. I’d been honored to receive a call from my friend
  as he discovered the important suggestions shared in your site.
  Examining your blog write-up is a real brilliant experience.
  Thanks again for thinking of readers just like me, and I desire for
  you the best of success for a professional in this field.

  My webpage :: geegram.net

 62. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 63. Thanks a lot for providing individuals with an extremely superb possiblity to check tips from
  this blog. It is always so great and as well , full of a lot of fun for me personally
  and my office co-workers to search the blog at least 3 times a
  week to find out the fresh tips you have got. And lastly, I’m
  so certainly fascinated with all the stunning solutions you serve.
  Some 1 points on this page are definitely the most impressive we have all
  had.

  Take a look at my page: http://www.pdelite.org

 64. I used to be suggested this website by means of my cousin. I’m no
  longer positive whether or not this publish is written by means of
  him as nobody else recognize such unique approximately my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

  Visit my blog post – shaboxes.com

 65. I tend not to create a leave a response, however I looked at some of
  the comments on Exkluzivní rozhovor s Patrikem Bartošákem – Milujeme Hokej.

  I actually do have a couple of questions for you if it’s allright.

  Could it be only me or does it seem like some of the comments
  appear like they are coming from brain dead folks?
  😛 And, if you are posting on other online social sites, I’d
  like to keep up with you. Could you list of the complete urls of all your shared pages like your
  twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  Here is my page … http://www.sixfigureclassifieds.com/user/profile/190609

 66. I am extremely impressed together with your writing abilities as neatly as
  with the structure to your blog. Is that this a paid topic or did you modify it your self?

  Either way stay up the excellent quality
  writing, it’s rare to peer a great blog like this one these days..

  Here is my page … http://www.craksracing.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=EbersbachGale

 67. Hello very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am glad to seek out numerous useful info right here within the
  post, we’d like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  Visit my webpage … http://bogema.anapacenter.info/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=SonSaundra

 68. I hardly create responses, but i did some searching and wound up
  here Exkluzivní rozhovor s Patrikem Bartošákem – Milujeme Hokej.
  And I actually do have 2 questions for you if it’s allright.
  Could it be simply me or does it look like a few of the responses look like they are
  written by brain dead people? 😛 And, if you are posting on additional places, I’d like to follow anything fresh
  you have to post. Could you list of the complete urls of your communal sites like your
  twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  my site – http://www.sixfigureclassifieds.com/

 69. Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

  Also visit my website VigoRage Male Enhancement Review (http://www.craksracing.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=WilbertCox)

 70. I was curious if you ever thought of changing the layout
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

  My blog trumaroonnation.net

 71. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.

  my web page Pure Remedy CBD Oil (http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=StarHartwe)

 72. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space
  . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.

  Reading this info So i am glad to exhibit that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed.

  I so much for sure will make sure to do not fail to remember this web site and give it a look regularly.

  Here is my web site VigoRage Male Enhancement (smfpt2.smfpt.net)

 73. hey there and thank you for your info ? I have certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this website,
  as I experienced to reload the web site many times
  previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your
  web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I?m adding this RSS to my e-mail
  and could look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon..

  my web blog; http://khoquet.com/blog/443505/farewell-to-the-atkins-lower-carbo-diet

 74. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The caricature is attractive, your authored material
  stylish. however, you command get bought an edginess
  over that you wish be turning in the following. ill indisputably come more
  beforehand again since exactly the same just about a lot ceaselessly
  inside case you protect this increase.

  Also visit my web-site … https://kebe.top/viewtopic.php?id=1184639

 75. Hello there, just changed into aware of your weblog through Google, and found that
  it is really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful for those who continue this in future.

  A lot of people will probably be benefited out of your
  writing. Cheers!

  My page … ErektFx Reviews (xajm168.com)

 76. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I
  could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

  my blog post – kebe.top

 77. Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.

  You have some really good articles and I think
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really
  like to write some material for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thank you!

  Visit my webpage – atomy123.cn

 78. I usually do not comment, but I looked at a few of the responses on this page Exkluzivní rozhovor s Patrikem Bartošákem –
  Milujeme Hokej. I do have a couple of questions
  for you if you do not mind. Is it simply me or
  does it look like like a few of these responses look as if they are coming from brain dead visitors?
  😛 And, if you are posting on additional online sites, I’d like to keep up with you.
  Would you post a list of all of your social networking pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Also visit my webpage … http://www.mhes.tyc.edu.tw/

 79. It is appropriate time to make a few plans for the long run and it’s time to be
  happy. I’ve read this put up and if I may I want to suggest you some
  fascinating things or advice. Perhaps you could
  write subsequent articles referring to this article.

  I desire to read even more things approximately it!

  Feel free to surf to my web blog; Cheryle

 80. Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you are a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will often come back at some point.
  I want to encourage you to definitely continue your great job,
  have a nice holiday weekend!

  Here is my blog post – http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=BainesElla

 81. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

  Also visit my page LenoFit BHB Keto (163.30.42.16)

 82. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand
  out. Please let me know where you got your theme. Kudos

  Here is my blog :: oigari.com

 83. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I
  could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the
  same blog platform as yours and I’m having problems
  finding one? Thanks a lot!

  My web site; D8 Health CBD (Arnold)

 84. I loved up to you’ll obtain performed right here.
  The caricature is tasteful, your authored material stylish.
  nevertheless, you command get got an shakiness over that you would like be handing over the
  following. ill surely come more before again as precisely the similar nearly very regularly inside of case you protect
  this increase.

  Also visit my web page – http://pansionat.com.ru/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=McGawJuliana

 85. Thank you for your website post. Thomas and I are saving to get a
  new ebook on this matter and your writing has made all of
  us to save all of our money. Your thinking really clarified all our questions.
  In fact, over what we had known before we stumbled
  on your superb blog. We no longer nurture doubts including a troubled mind because you have attended to the
  needs in this article. Thanks

  My web site … Sophria Cream (http://shihan.com.ru/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=ShonaK5605)

 86. Hi there very nice web site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I will bookmark your site and take the feeds also?
  I am satisfied to seek out so many useful info right here
  in the post, we’d like develop extra techniques in this
  regard, thank you for sharing. . . . . .

  My homepage; Full Essentials CBD Reviews – http://atomy123.cn/,

 87. You are so awesome! I don’t suppose I have read something like this before.
  So great to discover another person with
  genuine thoughts on this topic. Seriously..
  many thanks for starting this up. This website is something that is needed
  on the web, someone with some originality!

  Have a look at my webpage: kebe.top

 88. I haven’t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last
  few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist.
  You deserve it my friend 🙂

  Here is my web site – LenoFit BHB Keto Reviews (19wujian.com)

 89. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that
  I have really enjoyed surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your rss
  feed and I hope you write again soon!

  Feel free to visit my web site … cs.yyqyt.com

 90. An impressive share! I have just forwarded this
  onto a colleague who was doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinner because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your blog.

  My blog; atomy123.cn

 91. I am not certain where you are getting your info,
  however great topic. I must spend some time studying much more or
  understanding more. Thank you for excellent information I used to be in search of this information for my mission.

  Also visit my site: cpapan.com

 92. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  Here is my web site :: qiurom.com

 93. Wow, marvelous weblog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you made blogging glance easy. The total look of your site
  is magnificent, as well as the content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply could not depart
  your site before suggesting that I extremely loved the usual information a
  person provide on your guests? Is going to be back often to inspect new posts.

  Feel free to surf to my blog post – Russell

 94. This is really attention-grabbing, You are an excessively professional blogger.

  I’ve joined your feed and look forward to looking for
  more of your fantastic post. Additionally, I have shared your web site in my social networks!

  Feel free to surf to my webpage :: 19wujian.com

 95. My spouse and i felt more than happy Louis could round
  up his researching by way of the ideas he discovered from your very own web site.
  It is now and again perplexing just to always be giving for free secrets that many people have been selling.
  We really figure out we now have the writer to appreciate
  for this. Those illustrations you’ve made, the easy website menu,
  the friendships you can help to foster – it is mostly awesome, and it’s really
  helping our son and us consider that the theme is
  thrilling, which is certainly wonderfully mandatory.
  Thank you for all!

  my web page – 1stanapa.ru

 96. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please
  share. Cheers!

  Look into my web site: Viaxmed (kebe.top)

 97. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!

  Visit my website – Keto Advantage Keto Burn Reviews (http://www.fotosombra.com.br/agenda/userinfo.php?uid=316320)

 98. Usually I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me
  to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me.

  Thanks, quite great post.

  Here is my site – Provia NO2 Review (kebe.top)

 99. I keep listening to the news speak about receiving boundless
  online grant applications so I have been looking around for the most excellent
  site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

  Visit my homepage :: Epifania

 100. Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or
  suggestions? Many thanks

  Review my homepage :: http://www.matong13.com

 101. Excellent post. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there,
  You have performed a great job. I’ll definitely digg
  it and in my view recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this website.

  Feel free to surf to my blog; mpc-install.com

 102. Fantastic goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re
  saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take
  care of to keep it sensible. I can not wait to read far more
  from you. This is actually a wonderful web site.

  my site: https://kebe.top

 103. Do you have a spam problem on this blog; I also am a
  blogger, and I was wondering your situation; we have developed
  some nice methods and we are looking to exchange solutions with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

  my website: Keto Vibe

 104. With havin so much written content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright infringement? My
  blog has a lot of exclusive content I’ve either authored
  myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques
  to help reduce content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

  my blog post :: Nuubu Review

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *