Česká reprezentace se loučí s juniorským šampionátem po prohře s favorizovanou Kanadou

(foto: hokej.cz)

Česká dvacítka se po porážce od Kanady loučí s mistrovským šampionátem v Edmontonu. Český tým se rval statečně, nedostával se však do vyloženě nebezpečných gólových šancí a s hvězdným výběrem prohrála 3:0.

Po prvním vyhraném buly, kanadští hokejisté rychle prověřili Nicka Malíka. Dvojka letošního draftu Quinton Byfield naštěstí neuspěl a češi si postupně připisovali úspěšně zblokované střely. Kanaďané předváděli velký tlak na naši bránu, žádná z nebezpečných střel za Malíka neprošla. V 5. minutě se češi dostali ke kanadské bráně, Levi si však puk pohlídal a hra se opět přesunula do naší obranné třetiny. České hráče zachránilo zakázané uvolnění a po jednom z mála vyhraných buly mohla lvíčata opět zaútočit. Velkou šanci měl při dorážce Michal teplý, kotouč však těsně minul. V 9. minutě přišla chybná rozehrávka v útočném pásmu a Dylan Cozens se pustil do samostatného úniku, který střelou zápěstí na lapačku prostřelil brankáře Malíka. Český výběr se dostal do dalšího problému, kdy byl za nedovolené bránění vykázán Adam Raška na trestnou lavici. Čtyři sekundy po ubránění kanadské přesilové hry, se puk znovu ocitl za zády našeho gólmana. Střelou do teploměru zvyšoval na 2:0 Bowen Byram. Od tohoto okamžiku si však český výběr vynutil více času stráveného v útočném pásmu. V největší šanci byl obránce Michael Krutil, ale první třetina skončila s nulovou úspěšností naší střelby. Navzdory nepříznivému stavu, český tým přestřílel kanadský výběr 12:8.

Na úvod druhé třetiny se Pavlu Novákovi a poté Janu Myšákovi podařilo dostat brankáře Leviho pod tlak, jinak se ale začátek druhé třetiny nesl v režii kanadských útočníků. Dalších téměř 10 minut se češi nedostali ke střele na bránu, tu svou však bránili úspěšně. Trenér Karel Mlejnek si po dvou zakázaných uvolněních musel vzít oddechový čas, protože druhá lajna bránila opravdu dlouho. Vítězné buly Davida Vitoucha však umožnilo českému týmu vystřídat. Oba týmy měli shodný počet střel, nicméně kanadské byly nebezpečnější a češi opět museli nasazovat svá těla a Nickovi Malíkovi těžké situace usnadnit. V druhé polovině utkání vyzkoušeli pozornost našeho gólmana Jakob Pelletier nebo Jamie Drysdale, ale Nick Malík zásahům odolával. Velmi nám také pomohla branková tyč, která zazvonila po tvrdé střele střelce dnešního druhého gólu Bowena Byrama. V poslední minutě špatná kanadská rozehrávka umožnila přečíslení dva na jednoho, ale únik Teplého s Myšákem úspěšně stíhal Krebs a naše dvojice se k zakončení nedostala. Javorové listy v druhé třetině měli herně navrh, ale díky obětavé obraně a malíkovým zákrokům Kanada držela zatím dvoubrankový náskok.

Ihned po úvodním vhazování musel Nick Malík zasahovat proti nepříjemné střele Connora McMichaela. Stanislav Svozil rozjel podél mantinelu nadějný útok a před bránou hledal Radka Mužíka, kterému se kotouč do kanadské brány umístit nepodařilo. První zákrok třetí třetiny si připsal Levi po tvrdé střele z modré od Šimona Kubíčka. Kanaďané měli problém s rozehrávkou, který chtěl potrestat Michael Krutil, ale střelu zablokoval Kaedan Korczak. Chyba Filipa Koffera umožnila rozjetí Kaidena Guhleho a svižná rána zápěstím mířila těsně vedle české tyče. Hodně tvrdý zákrok na Stanislava Svozila provedl Jamie Drysdale, rozhodčí však to však jako faul neposoudili. Nebezpečné zakončení Pelletiera Malík úspěšně vyrazil a Dylan Holloway už na dorážku nedosáhl. Nátlak na naší bránu stoupal po vydařených akcích Philipa Tomasina a Guhleho, kdy nás opět zachránila branková konstrukce. Z českých útočníků se nejvíce zkoušeli prosadit Adam Raška a kapitán Jan Myšák, ale oba bez úspěchu. V 55. minutě povolal trenér Mlejnek Nicka Malíka na střídačku a česká lvíčata zkoušela vyzrát na kanadskou obranu v šesti hráčích. Dobrou střeleckou pozici měl znovu Myšák, kotouč však skončil na zadním mantinelu. Kanaďané vyhodili přes celé hřiště a Jamie Drysdale těsně minul naši prázdnou bránu. Po vyhraném buly pálil Teplý a kanaďané se ocitli chvíli pod tlakem. Dvakrát se pokoušel Martin Haš prostřelit dělovou ránou kanadského gólmana, nicméně Levi zůstal stoprocentní. Jeden z obráncům proháchl vyhozený kotouč a Connor McMichael tak zavezl puk do prázdné brány a zpečetil tak kanadské vítězství. Poslední dvě minuty utkání měl český výběr k dispozici první přesilovku po hákování Quintona Byfielda. Kanadská obrana nás však nepustila do velkého tlaku a zápas tedy skončil kanadskou radostí.

David Jiříček, Radek Kučeřík a Jan Myšák byli vybráni hokejovou federací jako nejlepší hráči českého výběru na tomto turnaji. Tým Karla Mlejnka se s turnajem loučí i přes dobrý výkon proti silnějšímu soupeři. V posledních čtrnácti vzájemných utkáních dokázal český výběr porazit Kanadu pouze jednou a to v roce 2013, kdy v útoku byli hráči jako Hertl, Jaškin nebo Jakub Vrána. 

 

Česká republika – Kanada  0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Vstřelené branky: 9. Dylan Cozens (Connor McMichael), 12. Bowe Byram (Peyton Krebs a Dylan Cozens), 58. Connor McMichael.

Hráč utkání:

Česko: Stanislav Svozil

Rakousko: Bowen Byram

Úvodní sestavy:

Kanada: Levi (Garand) – Byram (C), Drysdale, Harley, Schneider, Guhle, Barron, Spence, Korczak – Holloway, McMichael (A), Cozens (A) – Perfetti, Zary, Krebs – Quinn, Byfield, Pelletier – Mercer, Suzuki, Tomasino.

Česko: N. Malík (Pařík) – Kučeřík (A), Krutil, Svozil, Haš, Kubíček, Jiříček, Suhrada – Teplý, Myšák (C), Lang – Raška, Vitouch, P. Novák – Mužík, Přikryl, Beránek – Rychlovský, Najman (A), Koffer.

Rozhodčí: Fraser Lawrence (CAN), Tyson Stewart (CAN) – Maxime Chaput (CAN), Kelsey Mahoney (CAN).

Like

2 komentáře k „Česká reprezentace se loučí s juniorským šampionátem po prohře s favorizovanou Kanadou“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *