Roli kapitána Bostonu přebírá po Zdenu Chárovi útočník Patrice Bergeron!

(foto: nhl.com)

Patrice Bergeron. Dvacátý muž v historii Boston Bruins, který bude nosit kapitánské ,,céčko,,. Co všechno o něm ale víte?

Pětatřicetiletý kanadský centr nastartoval svou hokejovou kariéru v juniorském týmu OMJHL Acadie-Bathurst Titan. Za dva roky svého působení odehrál přes 70 zápasů (převážně v sezoně 2002/2003) a celkem si zapsal 73 bodů (23+50). Před draftem do NHL se tedy ukázal jako výborný střelec a převážně playmaker. Byl vybrán ve druhém kole na 45. místě týmem z Original Six – Bostonem. A ukázalo se, že to byl mistrovský výběr. Hned ve své nováčkovské sezoně nasbíral v základní části 39 bodů za 16 gólů a 23 nahrávek. Gól si připsal i v play off proti Montrealu ve čtvrtfinále konference. Boston bohužel dál nepostoupil. Po jeho první sezoně přišla stávka a Bergeron se tedy přesunul na farmu Bostonu – Providence. I zde exceloval s 61 body (21+40). V další sezoně, teprve ve dvaceti letech, patřil k top hráčům medvědů a překonal hranici 70 bodů za sezonu. Nicméně Boston se do bojů o nejslavnější trofej světa neprobojoval. Svými výkony potvrdil pozici prvního centra a dostal důvěru být jedním z asistentů nového kapitána Zdena Cháry.

Sezona 2007/2008 byla pro Bergerona smolná. V desátém utkání proti Philadelphii Flyers utrpěl těžký otřes mozku po nárazu na hrazení od obránce Randyho Jonese a do konce sezony se na led už nepodíval. Za rok se ale opět předvedl v plné síle a pomohl k postupu do semifinále východní konference, kde nakonec bostonští medvědi prohráli s Carolinou. Na 93. sezonu NHL bude jistě rád vzpomínat každý fanoušek Bostonu. Medvědi ve finále porazili Vancouver Canucks a Patrice Bergeron tak mohl poprvé a zatím naposledy zvednout nad hlavu slavný Stanley Cup. Do výluky NHL v sezoně 2012/2013 si každý rok stabilně připisoval více jak padesát bodů. Tuto sezonu odehrál za švýcarské Lugano, které neprošlo přes semifinále švýcarské Národní ligy A. 

Za svou kariéru nikdy nezměnil klub a už 17. sezónu bude oblékat dres Bostonu. Předloni se s týmem opět dostali do finále o Stanleyův pohár, v sedmém zápase však nestačili na St. Louis Blues a na druhou výhru slavného poháru si musí Patrice Bergeron ještě počkat. Za svou kariéru odehrál 1089 zápasů a získal 869 bodů (352+517). V play off nastoupil ke 149 utkáním a připsal si 111 bodů (42+69). Mezi aktivními hráči NHL je Bergeron na 3. místě v plus/minus bodech (+201), 14. v bodech celkově, 15. v asistencích, 17. v gólech a 18. v odehraných zápasech. Další milníky budou doufejme přibývat. Ve své kariéře byl devětkrát nominován na Selke Trophy, která se udílí útočníkovi s nejdefenzivnějšími schopnostmi a čtyřikrát toto ocenění vyhrál. V roce 2013 byl také vítězem 2013 King Clancy Trophy. Ta se každoročně uděluje hráči NHL, který nejlépe ilustruje vůdčí vlastnosti na ledě i mimo něj a ve své komunitě učinil pozoruhodný humanitární příspěvek. V roce 2014 získal cenu Foundation Player Award, ta se uděluje hráči, který uplatňuje základní hodnoty hokeje – odhodlání, vytrvalost a týmová práce – k obohacení života lidí ve své komunitě. Patrice Bergeron také značně přispívá nadacím a nemocnicím.

Na jeho adresu se z vedení klubu nese jen chvála. Prezident Medvědů ho se ctí jmenoval kapitánem: ,,Patrice zastupuje organizaci Bruins a naše fanoušky s integritou, odhodláním a třídou. Na ledě i mimo něj ztělesňuje, co to znamená být Medvědem, a nemohli jsme být pyšnější, že povede náš tým jako kapitán.“ Generální manažer Bruins o něm řekl: „Patrice Bergeron vyzařuje vedení, charakter, talent, vůli a empatii. Bergy si získal respekt všech svých spoluhráčů, trenérů a všech v naší organizaci.”  Kdo jiný by měl nosit C na hrudi?

Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *