Vítěz dvou Stanley Cupů odchází. Do nadcházející sezony už Corey Crawford nezasáhne

Corey Crawford. Měl doplnit klubovou naději New Jersey Devils Mackenzie Blackwooda a přispět k vzestupu Ďáblů. Vítěz dvou Stanley Cupů se však ve 36 letech rozhodl odejít do hokejového důchodu a trávit čas se svou rodinou.

(foto: nhregister.com)

První kroky kanadského brankáře začali v QMJHL, kde nastupoval čtyři roky za Moncton Wildcats. Jeho procentuální úspěšnost se pohybovala vždy kolem 91 %. Crawford drží rekord týmu Wildcats s nejnižším průměrem obdržených gólů a nejvyšším počtem vítězných zápasů. V roce 2003 byl na 52. místě vybrán Chicagem Blackhawks. Po svém draftu hrál ještě dva roky v kanadské juniorce, poté se na dva roky přesunul na farmu Chicaga do Norfolku Admirals, za které vychytal 60 výher ze 108 zápasů. V AHL zůstal ještě další tři roky, tentokrát však v Rockfordu IceHogs, se kterým se umístil vždy na předních příčkách tabulky. V AHL celkem odchytal 255 zápasů a připsal si 135 výher. Do roku 2010 měl osm startů v NHL a větší šanci dostal v sezoně 2010/2011. S týmem Chicaga vyhrál dvakrát nejslavnější trofej světa. V roce 2013 Blackhawks porazili ve finále Boston a v roce 2015 Crawford vychytal Blesky z Tampy. Poslední dvě sezóny musel vynechat kvůli otřesům mozku 80 zápasů a 11. října podepsal novou dvouletou smlouvu, tentokrát s New Jersey. Ti si od něj hodně slibovali, ale Crawford se rozhodl svou kariéru ukončit a vedení klubu to plně respektuje.

Celá jeho kariéra je spjata s Chicagem, neboť za New Jersey neodehrál ani jeden zápas. V nejslavnější lize světa odehrál 488 zápasů a vychytal 260 výher. Celkově za 13 sezon vychytal 26 čistých kont a jeho průměr obdržených gólů byl 2,45 na zápas. Procentuální úspěšnost se pohybovala už od AHL kolem   91 % a tuto bilanci si udržel až do svého odchodu. V sezónách 2012/213 a 2014/2015 získal William M. Jennings Trophy, která se uděluje brankářům, kteří odehrají za tým s nejmenším počtem inkasovaných branek alespoň pětadvacet zápasů. 

,,Jsem hrdý na to, že jsem v Chicagu pomohl ke dvěma Stanley Cupům. Děkuji všem mým spoluhráčům a trenérům. Děkuji také fanouškům, kteří dělají tuto skvělou hru tím, čím je. Jsem šťastný a nadšený, že můžu začít další kapitolu svého života s rodinou.“ Takto se úspěšný brankář loučil se svými spoluhráči a fanoušky. V Chicagu mohl prožít svůj dětský sen. „Byl neuvěřitelným hráčem a velkou součástí organizace za posledních 10–15 let. Je to skvělý člověk, který vždycky vypadal, že má dobrou náladu. Někdy ale existují i jiné věci než hokej a přejeme mu do budoucna vše nejlepší.“ Slova jeho bývalého spoluhráče Patricka Kana. 

Corey Crawford toho ve své brankářské kariéře dokázal spoustu a nezbývá než mu jen popřát hodně štěstí do další kapitoly jeho života.

Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *