René Vydarený, koniec kariéry strieborného obrancu

René Vydarený končí kariéru v Česku: To, že som si nezahral v NHL, ma bude mrzieť | Hokejový svet

(foto: hokejovysvet.sk)

Dnešný zápas medzi Českými Budějovicami a Karlovými Varmi bude sledovať celé Československo. Do hokejového dôchodku odchádza 39 ročný slovenský obranca René Vydarený, ktorý väčšinu svojej bohatej kariéry strávil v Českej Extralige.

René hokejovo vyrastal v Bratislave. Začínal tu s hokejom ešte ako malý chlapec. Tréneri v ňom videli potenciál. Nebol to obyčajný obranca. Patril k tým útočnejším, čo bolo v tej dobe nezvyčajné a vzácne. Veľmi dobre dbal aj na svoje hlavné, defenzívne povinnosti. Za bratislavskú U18 nazbieral až 76 bodov v 90 zápasoch. Za také skóre by sa určite nemusel hanbiť ani útočník. René vynikal v útoku no v obrane priam žiaril. Na konci týchto dvoch sezón pri jeho mene svietilo v štatistike +/-, +78. Už v 16 rokoch nastupoval za bratislavskú juniorku. Začínal sa meniť na ten defenzívnejší typ obrancu. Vyrástol, zmužnel a stal sa z neho postrach útočníkov. V sezóne 1998/1999 si prvý krát vyskúšal mužský hokej. V Trnave odohral 20 zápasov no vrátil sa naspäť do Bratislavy. V takom nízkom veku (17) sa rozhodol pokračovať v juniorskej súťaži. Tam hral naozaj výborne. Dokonca zaujal skautov zo zámoria. V roku 1999 bol draftovaný tímom Vancouver Canucks z 69. miesta. Do NHL sa neprebojoval a kosatky ho posielajú do juniorskej QMJHL. Hájil farby tímu Rimouski Océanic kde ukázal, že patrí k výnimočným obrancom.  V 50 zápasoch si zapísal 30 bodov a zaradil sa k najlepším obrancom celej ligy, ktorú sa mu spolu s tímom podarilo vyhrať.

(foto: hokejnetradicne.eu)

Ani po takomto úspešnom roku ho do NHL nepovolali. Dokonca ani na farmu do AHL. Sezónu začínal v kanadsko-americkej IHL, ktorá už momentálne neexistuje. Ročník sa mu vôbec nepodaril a v 39 zápasoch zaznamenal len 1 asistenciu. V štatistike +/- svietilo po prvý krát v jeho kariére záporné číslo (-14). Napriek tomu v novej sezóne nastupoval za farmársky tím. Nešlo o Vancouver, ale o farmu Atlanty Thrasher (súčasný Winnipeg Jets), Manitoba Moose, kde nakoniec strávil tri sezóny. Odohral tu 182 zápasov s bilanciou 36 bodov. Svoju zámorskú kariéru ukončil v sezóne 2003/2004, 13 zápasmi za tím Hamilton Buldogs. „Dostal som priestor na farme, ale v tej dobe bol ten hokej trochu iný, bol zákernejší a tvrdší, ja som to moc neustál. To je taká moja slabosť, ktorú si vyčítam dodnes a vždy budem, že som neurobil ten krok. Bol som povolaný aj do play-off, keby nevyšli hráči, ale nevyšlo to“ povedal René v rozhovore pre klubový web.

V sezóne 2004/2005 sa vrátil do svojho mládežníckeho klubu HC Slovan Bratislava. Hneď v tú sezónu vyhral ligový titul. Z Reného v tom čase už bol čisto defenzívny obranca. Za 33 zápasov zaznamenal 4 body a v Play-off ďalších 5. Prvý krát v kariére reprezentoval Slovenskú republiku na majstrovstvách sveta. Po sezóne sa rozhodol opustiť Slovensko na klubovej úrovni a zamieril do Českých Budějovíc kde pôsobil až do sezóny 2012/2013 (s výnimkou 35 zápasov za HC Sparta Praha v sezóne 2009/2010). Ani raz sa mu nepodarilo vyhrať titul. Do sezóny 2012/2013 tu odohral 397 zápasov a zaznamenal 105 bodov. V týchto rokoch zaznamenal iný úspech. Reprezentačný. V roku 2012 na majstrovstvách sveta v Stockholme a Helsinkách. Odniesol si odtiaľ striebornú medailu potom, ako Slovensko vo finále nestačilo na rozbehnutých Rusov.

(foto: hcmotor.cz)

Do sezóny 2013/2014 podpísal zmluvu v Hradci Králové. Strávil tu 5 sezón, no v ani jednej nezaznamenal výraznejší úspech. V sezóne 2018/2019 podpísal opäť s Budějovicami, ktoré v tom čase hrali druhú ligu. V tejto sezóne pôsobia opäť v najvyššie lige, no momentálne sa nachádzajú na poslednom mieste.

René Vydarený vo svojej kariére odohral 1478 zápasov so ziskom 435 bodov, no my si ho vždy budeme pamätať ako medailistu z Helsínk.

 

Like

4 komentáře k „René Vydarený, koniec kariéry strieborného obrancu“

  1. Kênh Trực Tiếp đá Bóng Thời Điểm Hôm Naylịch thi đấu copa america nam mỹTrên băng ghế huấn luyện, Lebanon đã xẻ nhiệm Ramiro Lopez cơ hội đây 3 tuần. Nhà nắm quân nhân viên Tây Ban Nha chủ yếu làm việc tại Ý và từng có thời gian thực hiện việc trên Kuwait.|Và NHM bóng đá Việt Nam đang được hóng Minh Trí cùng đồng đội hóa giải đối thủ để tạo lợi thế đến trận lượt về sau đây hai ngày. Chelsea đã nên trải qua 8 phút bù giờ không thở được đảm bảo thành công.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *