V prvním zápase Karjala Cupu čeští hokejisté podlehli Švédům

První prověrka českého týmu nedopadla na výbornou. Švédské mužstvo ukázalo převahu a hlavně díky vysoké efektivitě si zapsalo první výhru 4:1. O čestný úspěch se na konci zápasu postaral jediným gólem Filip Chlapík.

Stačilo pouhých 126 vteřin a už se ve velké šanci ocitl Jiří Smejkal, který jel sám na brankáře Larse Johanssona. Střelu však švédský gólman zastavil betonem a puk se dostal do branky až po srážce dvou hráčů, což potvrdili i rozhodčí po přezkoumání u videa. Švédové startovali pomalu a poprvé prověřili Kváču až na konci šesté minuty.

V 9. minutě doplatili Češi na chybu v obranném pásmu, kterou hned využil Holmberg a bekhendovou střelou tak otevřel skóre utkání. Aktivita českých hokejistů se proměnila v pasivitu a iniciativu převzali naopak Švédové, kteří v 15. minutě zvýšili náskok. O navýšení skóre se díky své pohotovosti zasloužil Carl Klingberg, kdy po Kváčově zákroku dostal puk do brány.

Ke konci první třetiny fauloval Tömmernes. Přesilovku Pešánova výběru však rozpůlila přestávka a hokejisté ji nedokázali využít. V 25. minutě si odskočil na trestnou Flek, ale jeho spoluhráči se v oslabení ubránili, dokonce byl blízko ke snížení skóre Kaše, ale švédský brankář si s jeho střelou poradil.

Od 28. minuty drželi Češi soupeře pod tlakem, ale nedokázali velké šance proměnit. Naopak závěr druhé části patřil opět Švédům. Olofsson využil oslabení a navýšil na 3:0, o pouhých 35 vteřin později přidal ještě čtvrtou branku Bengtsson.

Ve 44. minutě málem ještě zvýšil skóre Lander, ale Kváča tomu zabránil. Během třetí třetiny se dostávali Češi více k puku, ale jejich snahy i tak vyšli naprázdno.

Českým hokejistům se nakonec přece jen podařilo prosadit. Sklenička vyhodil puk, který se odrazil před branku, kde pohotově zakončil Filip Chlapík a vymazal tak čisté konto švédskému brankáři Johanssonovi.

První zápas přinesl českému mužstvu poměrně vysokou porážku. Pešánův výběr doplatil především na nízkou efektivitu, slabší obranu a také na, mnohdy ne úplně šťastné, zakončování. Naopak Švédové, byť s pomalejším startem, dokázali efektivně využívat šance a celkově ukázali v zápase jasnou převahu. Z úvodního utkání si tak odváží severští hokejisté tři body.

Vstřelené branky: 9. Holmberg (A. Bengtsson), 15. Klingberg (Lander, Bromé), 39. Oloffson (Tömmernes, Everberg), 40. Bengtsson (Holmberg, Djuse), 58. Chlapík (D. Sklenička)