Šest výher, pět nul. Jak se Vladařův konkurent stal hvězdou NHL

(foto: Jacob Markström, zdroj: Getty Images)

(foto: Jacob Markström, zdroj: Getty Images)

Minulá sezona byla pro gólmana Jacoba Markströma turbulentní. Po úspěšném angažmá ve Vancouveru podepsal šestiletou smlouvu na 36 milionů dolarů s Calgary, kde prožil rozpačitý první rok. Nyní se ale díky úspěšnosti zákroků 94,2% a pěti vychytaným nulám řadí mezi TOP brankáře v celé soutěži, a zároveň motivuje českého parťáka Daniela Vladaře k lepším výkonům. Kromě toho si hlasitě říká o nominaci na ZOH 2022. „Podle mě je to nejlepší gólman v lize,“ nešetřil chválou spoluhráč Chris Tanev pro The Athletic, který inspiroval Markströma k designu letošní masky. Nic z toho by se ale nestalo, kdyby ve čtrnácti upřednostnil fotbal.

Útočník Buffala Vinnie Hinostroza se ocitl před brankou Calgary, když bekhendem z otočky prověřil Markströmovy reflexy. Skandinávský strážce klece ale gól nedopustil. Sabres neskórovali ani při následné dorážce, kterou měl na svědomí Drake Caggiula. Běžela třetí třetina utkání, ve kterém nakonec Flames vyhráli 5:0. Pro Markströma se jednalo o šestou výhru a pátou nulu v této sezoně.

„Je jedním z našich lídrů, jedním z našich klíčových hráčů,“ pěl kouč Sutter po utkání chválu na Markströmovu adresu pro nhl.com. „Není to vždy lehké, protože brankáři mají svůj vlastní svět, ale do naší kabiny toho přináší hodně.“ Po zápase ocenil skvělý počin také útočník Matthew Tkachuk. „Ve třetí třetině jsme hráli pro ,Markyho´. Odvedl skvělou práci, i když soupeři ho otestovali víc, než bychom sami chtěli,“ přiznal forvard Calgary.

Celek z provincie Alberta se stal prvním týmem od ročníku 1938/39, který zaznamenal šest nul v prvních 17 zápasech. Naposledy se to povedlo hokejistům Boston Bruins. Markström se zároveň stal 10. brankářem v historii NHL, který vychytal pět čistých kont ve 13 nebo méně duelech.

Hokejový klenot v rodině fotbalových brankářů

Pět čistých kont je jeho osobní maximum. Rodák z Gävle přitom svou první nulu v nejlepší hokejové lize světa vychytal až v osmém ročníku, do kterého nastoupil! Nyní máme teprve druhý měsíc hokejového kalendáře, a už zamkl branku před pěti celky. Více čistých kont aktuálně v NHL nemá nikdo. Průměrně inkasuje jen 1,68 branky na utkání. Lepší výsledek v celé NHL už má jen Jack Campbell z Toronta, který je také jediným, kdo má lepší i procentuální úspěšnost.

Kdo by to byl řekl, že účastník čtyř šampionátů začal pravidelně chytat až ve svých čtrnácti letech. Něco takového se dnes vidí opravdu málokdy. Do té doby střídal hokejovou branku s tou fotbalovou. Na střední škole ale byl postaven před jednu z nejdůležitějších voleb v dosavadním životě. Bude naplno chytat ve fotbale nebo v hokeji?

Podle určitých znaků to zpočátku vypadalo na fotbalovou kariéru. Dávalo by to i smysl. Jeho otec Anders ve fotbale profesionálně chytal. Stejně tak jeho bratr. Fotbal hraje také Jacobova sestra Ida, ovšem ta jako jediná nepůsobí v roli brankáře. Mimo jiné byl v té době velkým Markströmovým vzorem Zlatan Ibrahimovič. Co tedy přesvědčilo talentovaného teenagera k hokejové volbě? Samotná škola, respektive její spolupráce s klubem Brynäs. Vidina kvalitního juniorského programu s možností jednou chytat nejvyšší švédskou ligu převážila misky vah na stranu hokeje.

Plameny si ho našly už dříve

V Brynäs se mu dařilo. Ve svých osmnácti prožil debut za „áčko“. Jeho výkony v juniorské lize upoutaly pozornost ze zámoří, a v roce 2008 byl v Ottawě během léta vybrán Floridou ve 2. kole. Začátek draftu byl ale pro Markströma dramatický. Díky předpokladům čekal, že si ho někdo vybere v prvním kole. Nestalo se. Před ním se na řadu dostali z gólmanů Chet Pickard a Tom McCollum. Ani jeden se v NHL nikdy plně nezabydlel.

Markström se tedy zklamaný vrátil s rodiči na hotel. Jenže to netušil, co ho tu noc ještě čeká. Znenadání začaly ve tří hodiny ráno houkat protipožární alarmy. To znamenalo, že všichni návštěvníci museli jít uprostřed noci ven a vyčkat, až hasiči odvedou svou práci. „Nemohl jsem tomu uvěřit,“ vzpomíná Markström. „Sám sebe jsem se ptal, jestli tenhle výlet může být ještě horší.“  Od toho momentu se ale vše obrátilo k lepšímu. Následující den byl na draftu vybrán jako první z druhého kola. Z 31. místa vybírali zástupci Floridy, kteří v něm viděli potenciál.

V Sunrise prožil téměř dva metry vysoký maskovaný muž začátky v NHL. Do května 2013 ale odchytal za „Cats“ pouze 31 duelů. Houževnatý Švéd si o větší vytíženost řekl na domácím MS 2013, kde měl velký podíl na zlatých medailích. Ani to ale nezabralo, a v březnu 2014 ho vedení vytrejdovalo do více než 5 400 kilometrů vzdáleného Vancouveru.

Bezzubý spoluhráč jako design masky

Zde prožil pravý vývoj od náhradníka až po týmovou jedničku, která se zúčastnila All-Star Game a skončila čtvrtá v hlasování o Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře ligy. V říjnu 2020 se Markström opět setkal s Plameny, ale tentokrát s těmi z Calgary. Podepsal s nimi šestiletý kontrakt, díky kterému si ročně vydělá šest milionů dolarů. Očekávání tedy byla logicky vysoká. Jenže premiérový ročník v Albertě nevyšel podle představ. Od nové sezony je ale Markström jako vyměněný, a svými pěti čistými konty během šesti výher ohromil celou NHL.

Celkovou změnou neprošla jen jeho forma, ale také design masky. A jak vlastně vypadá? Je na ni lebka, které chybí zuby na konkrétních místech. Novým vzhledem ho inspiroval spoluhráč Chris Tanev, se kterým působil ještě u Canucks. „Původně to byl nápad samotného Jordona Bourgeaulta, který na masce pracoval. Zeptal se mě, jestli neznám někoho, komu chybí pár zubů, a mě jako první napadl Tanev,“ vyprávěl Markström odlehčeně pro ctvnews.ca.

Pro samotného zadáka je pocta posloužit jako vzor pro design masky. „Beru to. Pokud si na masku dá něco s odkazem na mě, tak to bude vždycky parádní,“ přiznal Tanev a pokračoval. „Zprvu jsem si neuvědomil čí ty zuby jsou, ale když jsem se podíval, na jakých místech chybí, řekl jsem si ,Jo, to bude můj chrup´,“ řekl Tanev s nadhledem. Markström dodal, že je to také důkaz toho, jaký je Tanev tvrdý hráč. Od Jordona brzy dostane další masku. Vzhledově stejnou, akorát lebka bude červená. A kdo ví, možná v ní vychytá ještě více čistých kont než doteď.

Like