Film Postavení mimo hru přibližuje dětem vykonstruovaný proces s československými hokejisty

V rámci 17. ročníku Měsíce filmu na školách je součástí i dokumentární film Postavení mimo hru pojednávající o osudech československých hokejistů, kteří byli v roce 1950 odsouzeni komunisty. Snímek mladému publiku přibližuje situaci během komunistického období v Československu a vypráví příběh o tragických osudech hokejistů a o zmařeném mistroství světa.

Dvojnásobní mistři světa z roku 1947 a 1949 měli v roce 1950 obhájit mistrovský titul v Londýně. Do Anglie však nakonec hokejisté vůbec nedorazili. Byli totiž zatčení StB, podrobování výslechům a mučeni. Nakonec byli odsouzeni za velezradu, špionáž a rozvracování socialistického zřízení. Film provází pamětník Augustin Bubník, který popisuje hrůzné zážitky z vězení, ale vypráví také o přátelství, které navázal s jinými politickými vězni. Snímek, režírovaný Ivo Novákem, divákovi vysvětluje okolnosti tohoto procesu a ukazuje, že totalitním režimy a ideologie zasahují i do takových sfér života vzdálených od politiky jako je sport.

Celý dokument je možné zhlédnout na webových stránkách Jednoho světa na školách, kde rovněž najdete i doprovodné a doporučené výukové materiály.

Odkaz na web – https://1url.cz/jKILe

Like