Čeští hokejisté na úvod Channel One Cupu berou bod s Finskem

Svěřenci Filipa Pešána zahájili turnaj Channel One Cup střetnutím proti výběru Suomi. Velmi vyrovnaná bitva došla zásluhou Milana Gulaše, jenž vyrovnal 11 sekund před koncem základní hrací doby až do nájezdů. Tam však byli úspěšní Finové, kteří tak vítězství 3:2.

První větší šanci utkání zaznamenal Řepík. Najel si mezi kruhy, po perfektní přihrávce Sobotky, ale kotouč mezi tři tyče jen o kousek usměrnit nedokázal. Hned nato Češi zahrozili znovu, když se Šulák snažil objet branku Säteriho. Ani ten však nebyl úspěšný. V čase 9:27 přišlo zaváhání Krejčího, jenž si nedokázal ukočírovat puk, čehož využil Granlund. Vypíchl útočníkovi olomoucké Mory kotouč a jen ho lehce postrčil za obranu na Sakariho Manninena. Přesnou střelou z levého kruhu mezi betony poslal Finy do vedení.

Odpovědět mohl Hyka, gólmana Suomi však nepřekonal. Dobrou příležitost si připsal také Nestrašil, který tečoval nahození Krejčíka. Jeho odražený pokus šel ale hodně vedle. V závěru prvního dějství dostali Češi k dispozici dvojnásobnou přesilovku. Vytvořili si velký tlak, z něhož vedla nebezpečná střela Gulaše zápěstím. Avšak i následnou dorážku Frolíka Säteri pokryl. Národní tým po dvaceti minutách potvrdil špatnou produktivitu z Karjaly. I přesto, že na střely vedl 11 – 4, skóre bylo stále 1:0 ve prospěch hostů.

Druhé dějství otevřel velkou šancí Flek, který úplně sám před brankou Finů dorážel  pobídku Krejčíka. Puk ale hokejkou nezasáhl ideálně, proto gólman hostí zasahovat nemusel. Další obrovskou příležitost ke skórování měl Nestrašil po kombinaci se Sedlákem. Tvrdá rána prvního zmiňovaného z prostoru mezi kruhy se odrazila od betonů Säteriho. Vzápětí šel český výběr do oslabení. Po perfektní akci Finů zakončoval Hartikainen. Hrubec jeho pokus s velkým štěstím vyrazil špičkou brusle. Hned nato byli hráči v modrých dresech opět na puku, Karjalainen pálil z levého kruhu. Tentokrát národní tým zachránila horní tyč. V 33. minutě přišel zasloužený gól. Kapitán reprezentace Jan Kovář si zpoza branky vjel do levého kruhu, ze kterého poslal ostrou střelu, jež se zastavila až v síti finské svatyně. Češi mohli jít dokonce do jednobrankového vedení, avšak Gulaš svou bekhendovou kličku neproměnil. Do konce periody si hráči se lvem na hrudi udrželi značnou převahu, další gól ale nepřidali.

Třetí třetinu zahájily oba celky velmi opatrně. Po rychlém protiútoku byl v dobré šanci Nättinen, puk za Hrubce se mu naštěstí dostrkat nepodařilo. Na druhé straně měli velkou příležitost Hyka a Kolář, avšak ani jeden se mezi tři tyče netrefil. Psal se čas 47:52, když se po souhře Karjalainena s Kemppainenem odrazil kotouč od Hrubce  příhodně pro Antona Levtchiho, jenž brankáře Omsku střelou z bezprostřední blízkosti překonal. Finům vstřelená branka velmi pomohla, poprvé v utkání totiž měli souvislejší tlak.

V závěru třetí dvacetiminutovky hrála česká reprezentace přesilovku, avšak v ní bránu Finů výrazně neohrozila. Už to vypadalo, že hosté svou těsnou výhru ubrání, avšak pouhých 11 vteřin před závěrečnou sirénou se v poloprázdné O2 Aréně ozval hlasitý jásot. Milan Gulaš dostal pas zpoza brány a nahodil na klec hostů. Jeho pokus šel sice mimo, ale dojíždějící bek v modrém dresu při snaze zablokovat hůl Krejčímu, jenž stál opodál, kotouč nešťastně usměrnil do pravého rohu vlastní brány. Do šaten se tedy po šedesáti minutách šlo za nerozhodného stavu.

V prodloužení byli více aktivní Češi. Na blafák Jeřábka vytáhl finský gólman perfektní zákrok. Poté mohl rozhodnout Krejčí, superhvězda extraligy svůj 20. bod za reprezentaci ale nepřidala. Došlo se tak do nájezdů, které zahájil Peter Tiivola. Ten nejprve naznačil střelu, poté však kotouč stáhl k pravé tyči a prostrčil ho pod beton Hrubce. Žádný z dalších hráčů už na nájezdy neuspěl, Finové se tak radovali z výhry 3:2 na nájezdy. Cenou útěchy pro výběr Česka je první získaný bod v této sezóně.

Branky a nahrávky: 33. Kovář (Gulaš), 60. Gulaš (Kovář) – 10. S. Manninen (Granlund, Pokka), 48. Levtchi (Kemppainen, J. Karjalainen), rozhodující nájezd Tiivola

 

Like