Překonal vážnou nemoc, táhne outsidera vzhůru. Teď si Červenka počtvrté zahraje na ZOH

(foto: Roman Červenka, zdroj: isport.cz)

(foto: Roman Červenka, zdroj: isport.cz)

Švýcarská liga se za poslední roky zvedla. Kromě celkové kvality se ale výrazně zlepšil i jeden celek, konkrétně SC Rapperswil-Jona Lakers. Tým, který ještě před několika lety hrál druhou nejvyšší soutěž, je aktuálně na druhé příčce v lize. Hlavní zásluhu na tom má český útočník Roman Červenka, který má aktuálně 43 bodů (12+31) v 35 duelech, což mu stačí na TOP 3 ligové produktivity. Navíc bylo oznámeno, že si odchovanec Slavie v únoru zahraje pod pěti kruhy. Před necelými čtyřmi lety přitom mistr světa z roku 2010 bojoval s vážnou nemocí, konkrétně s plicní embolií.

Událost, o které se poslední dny debatovalo, se potvrdila. Útočník Roman Červenka si svými skvělými výkony v nejvyšší švýcarské lize vybojoval místo na soupisce pro Zimní olympijské hry v Číně, které se uskuteční už příští měsíc.

Do nároďáku se český křídelník vrací po čtyřech letech. Jeho poslední velký turnaj s reprezentací se datuje do roku 2018, kdy vedl český výběr jako kapitán na šampionátu v Dánsku. Doposud odehrál za českou hokejovou reprezentaci 157 zápasů, přičemž posbíral 92 bodů za 40 branek a 52 nahrávek.

Top Scorer Červenka

Radost z vítězství, úsměvy na tvářích hokejistů a tři body na konci utkání. Na tyto věci nebyli fanoušci hokejového Rapperswilu v minulosti moc zvyklí. V posledních letech klub střídal prvoligovou účast s druholigovou. Pravidelně hraje mančaft ze severovýchodu Švýcarska nejvyšší tamní ligu od roku 2018, přičemž od té doby skončili hned dvakrát na posledním místě, a kdyby se soutěž neuzavřela, opět by mířili o patro níž.

Letos jsou to ale právě hráči Rapperswilu, kteří v zápasech diktují tempo. Po pětatřiceti zápasech mají Lakers 67 bodů, a v celé lize už je na tom lépe pouze Fribourg. K 13. lednu nastřílel více branek v soutěži pouze Curych. Za jednu z nejvydařenějších základních částí v klubové historii hledejte české jméno, konkrétně Romana Červenku.

A co stojí za úspěchem hráče, kterého v průběhu kariéry postihlo nejedno vážnější zranění? „Naučil jsem se poslouchat své tělo,“ vysvětloval v listopadu pro web blick.ch. „Dříve jsem to měl tak, že hlava chtěla víc, ale tělo už nemohlo. Teď ale dopřávám tělu to nejlepší a ono mi to na ledě vrací.“

Šestatřicetiletý rodák z Prahy hraje ve Švýcarsku od roku 2016. Jeho skvělé výkony nejsou nic nového, průměr více než bod na zápas měl prozatím ve všech sezónách, kdy oblékal dres jednoho ze švýcarských celků. Zatímco ale jeho předchozí zaměstnavatelé – Fribourg a Curych – patří mezi pravidelné účastníky play-off švýcarské ligy, o Rapperswilu se tohle říct nedá. I tak patřil v posledních třech ročnících u Lakers k tahounům mužstva.

Posuďte sami. Vloni vyhrál klubové bodování s náskokem jedenácti bodů. Jak je na tom letos? Za 35 zápasů vedl český forvard o parník. Náskok devatenácti bodů na druhého v pořadí. To dokazuje fakt, že je aktuálně pro Rapperswil nepostradatelný. I proto si vysloužil dres pro Top Scorera týmu, který doplňuje žlutá helma s plameny.

Charitativní přihrávka

Jeden z památných Červenkových momentů nastal ke konci listopadu při domácím střetnutí proti Ajoie. Dostal se s pukem po levé straně až do útočného pásma, následně objel branku, ztratil kotouč, opět si ho vzal zpět a vyslal přihrávku na spoluhráče. Gól z tohoto pasu ale nebyl jen vyrovnávacím na 1:1.

Zároveň totiž spustil lavinu plyšáku, kterými příznivci pokryli ledovou plochu. Jednalo se o charitativní akci, kterou svým hokejovým umem spustil právě bývalý český reprezentant. Hra tak musela být na několik minut přerušena, aby mohli pořadatelé odklidit plyšové hračky, které poté předali dětem.

A Červenkův kousek z posledního zápasu? Dva dny před Štědrým dnem nadělil domácím fanouškům na tribunách v zápase proti Bernu skvělé hokejové představení, které si nechal až na samotný závěr duelu. Po tuhém boji v šedesáti minutách následovalo za stavu 1:1 prodloužení a poté nájezdy.

Výsledek? První a poslední nájezd v tomto klání patřil právě jemu. A oba proměnil! Nejdříve poslal Lakers do vedení, aby pak v šesté sérii rozhodl o dvoubodové výhře svého mužstva, pro které to bylo sedmé vítězství z posledních deseti soubojů.

Strašák jménem plicní embolie

Necelé čtyři roky zpátky, tehdy ještě oblékal dres Curychu, ale Červenkovi do smíchu moc nebylo. Začátkem listopadu 2018 mu lékaři diagnostikovali plicní embolii, a v tu chvíli musel hokej úplně stranou. Během plicní embolie dochází k ucpání krevního řečiště plic vmetkem, nejčastěji z dolní končetiny. Mezi příznaky patří náhlá dušnost, bolest na hrudi nebo vykašlávání krve. V kritickém případě může dojít i k úmrtí.

„Nebyl to sval nebo kost. Tudíž to bylo trochu děsivé,“ popisoval vítěz KHL z roku 2015 začátky nemoci. „Cítil jsem se hodně unavený. Potom jsem měl náhle silnou bolest na hrudi a velké potíže s dýcháním.“

Naštěstí se z toho ale dostal, a v únoru už byl opět v sestavě Curychu. „Věřím, že teď už není riziko zase začít hrát. Lékaři mi řekli, že riziko se rovná téměř nule. Našli jsme dobré řešení, jak mě chránit a zároveň léčit. Musím si jednoduše vzít tabletky v přesný čas,“ objasnil před třemi lety proces léčby.

Kvůli plicní embolii musel vynechat více než polovinu základní části. Nakonec se na led vrátil v únoru 2019, a v dresu Curychu si tehdy za 22 zápasů připsal 21 bodů (5+16). To byl po zákeřném onemocnění hodně solidní comeback. Od té doby z produktivního plynu nohu nepustil, a kdo ví, kam až letos dotáhne bývalého otloukánka ligy a národní tým na ZOH.

Like