Švédové berou na olympijské hry jedenáct nováčků! Dokážou po sérii neúspěchů vybojovat cenný kov?

Sedm mistrů světa a jedenáct nových hráčů zařadil trenér švédských hokejistů Johan Garpenlov do nominace na Zimní olympijské hry v Pekingu. Švédům se v posledních letech na velkých mezinárodních akcích příliš nedařilo. Na předchozí olympiádě skončili po nečekané prohře s Německem ve čtvrtfinále na pátém místě. Ještě tentýž rok, na Mistrovství světa 2018 v Dánsku, si sice spravili chuť, když podruhé za sebou vybojovali zlato, na šampionátu o rok později však opět skončili ve čtvrtfinále. Minulý rok na Mistrovství světa v lotyšské Rize přišla pro výběr Tre Kronor další rána, když se Švédové poprvé od roku 1947 nedostali do vyřazovacích bojů.

(foto: hokej.cz)

Největším tahounem Švédska by měl být útočník Markus Kruger z Curychu, který získal v letech 2013 a 2015 Stanleyův pohár s Chicagem a v roce 2017 zlato na světovém šampionátu v Paříži a Kolíně nad Rýnem. V případě triumfu v Číně může vstoupit do prestižního Triple Gold Clubu. V nominaci jsou i další hráči, kteří se můžou chlubit zlatem z mistrovství ve Francii a Německu, a to forvard Dennis Everberg z Rogle a útočníci Joakim Nordstrom z CSKA Moskva a Carl Klingberg ze Zugu.

Dalším hráčem se zkušenostmi ze zámoří je Jakob de la Rose, který hrál jedenáct let v NHL. Působil v Montrealu, Detroitu a St. Louis. Momentálně ale obléká barvy švédského klubu Färjestad, kde v dosavadním sezoně nasbíral 14 bodů v 36 zápasech.

Na první velkou mezinárodní akci se mohou těšit brankář Lars Johannson z Petrohradu, obránci Lukas Bengtsson z Dynama Minsk, Emil Djuse z Rapperswilu, Christian Folin z Frolundy, Linus Hulstrom z Magnitogorsku a útočníci Linus Johannson s Gustavem Rydahlem z Farjestadu, Lucas Wallmark z CSKA Moskva, Fredrik Olofsson z Oskarshamnu, Daniel Brodin z Fribourgu a Mathias Bromé z Davosu.

Švédové, jenž jsou ve skupině C, zahájí turnaj ve čtvrtek 10. února proti Lotyšsku, o den později je čeká Slovensko a v neděli 13. února nastoupí v severském derby proti Finsku.

 

Program Švédské reprezentace na ZOH:

Švédsko vs Lotyšsko – 10. února od 5:10

Švédsko vs Slovensko – 11. února od 9:40

Finsko vs Švédsko – 13. února od 9:40

 

Nominace Švédské reprezentace na ZOH:

Brankáři:

Magnus Hellberg, Lars Johansson, Adam Reideborn.

Obránci:

Lukas Bengtsson, Emil Djuse, Oscar Fantenberg, Christian Folin, Erik Gustafsson, Linus Hultstrom, Jonathan Pudas, Henrik Tommernes.

Útočníci:

Daniel Brodin, Mathias Brome, Jacob de la Rose, Dennis Everberg, Max Friberg, Pontus Holmberg, Linus Johansson, Carl Klingberg, Marcus Kruger, Anton Lander, Joakim Nordstrom, Fredrik Olofsson, Gustav Rydahl, Lucas Wallmark.

Hlavní trenér: Johan Garperlov

 

Autor – Kryštof Veselý

Like
1