Rodina utíkala před válkou. Nyní prožívá Kadri životní ročník v NHL, po třicítce

(foto: Nazem Kadri, zdroj: reuters.com)

(foto: Nazem Kadri, zdroj: reuters.com)

Jako Connor McDavid. Že by mohl mít v polovině sezony stejně bodů jako jeden z nejlepších hokejistů světa, to by útočníka Colorada Nazema Kadriho ještě v létě ani nenapadlo. Nyní je nejen lídrem klubového bodování, ale také mu patří dělená třetí příčka v otázce produktivity NHL, a poprvé si zahraje All-Star Game. „Jeho hokejka je letos magická,“ sdělil kouč Avalanche Jared Bednar webu The Athletic. Není to přitom tak dávno, co byl Kadri hokejovým hříšníkem. Aby ale mohl být Nazemovi život profesionálního hokejisty vůbec dopřán, musela jeho rodina kvůli válce utéct z Libanonu.

Osmizápasová suspendace v play-off NHL. Velice nepříjemná záležitost, kterou nechce zažít žádný hokejista. Bohužel pro forvarda Colorada Avalanche Nazema Kadriho se během loňského play-off proti St. Louis jednalo už o třetí stopku ve vyřazovacích bojích, a celkově už o šestý flastr od disciplinární komise NHL. Důvod? Úder na hlavu beka Justina Faulka v plné rychlosti. Jednalo se o teprve druhé utkání série. Tímto trestem pro něj sezona skončila. Z produktivního hlediska to byla jedna z jeho nejslabších, a navíc vstupoval do posledního roku své smlouvy.

Jakoby chtěl ale Kadri svůj loňský „blikanec“ spoluhráčům vynahradit, a to pořádně. Hokejista s libanonskými kořeny má aktuálně na kontě 60 bodů (19+41) ve 41 duelech. V ligové produktivitě už jsou lepší pouze Jonathan Huberdeau z Floridy a Leon Draisaitl z Edmontonu. Díky ofenzivním výkonům si vysloužil nominaci do Utkání hvězd, které si zahraje poprvé v kariéře.

„Je to jeho životní ročník. Jen proto, že se neúčastní Utkání hvězd rok co rok neznamená, že nemůže hrát letos. Tuto sezonu si to skutečně zaslouží,“ narážel Bednar v rozhovoru pro ESPN na fakt, že se Kadri dostal do sestavy pro Utkání hvězd až díky hlasování fanoušků na internetu. Společně s ním si All-Star Game zahraje také jeho spoluhráč Cale Makar.

Překonal osobní maximum…dvakrát

Příznivci měli nejeden důvod, proč dát svůj hlas právě členovi „Avs“. Zaprvé zde máme zmíněnou produktivitu. Před All-Star pauzou mu chyběl pouze jeden zářez k vyrovnání osobního maxima v počtu nasbíraných bodů za sezonu, které stanovil před pěti lety. Kadrimu se podařil především vstup do ročníku. Doposud neposbíral v prvních patnácti utkáních více než 13 bodů.

Letos si na své konto přičetl za stejný počet duelů hned třiadvacet bodů. Krom toho pokořil osobní rekord ohledně produktivní šňůry, a to hned dvakrát. Nejdříve bodoval desetkrát za sebou. To ale nebylo vše. Po bezbodovém klání proti Dallasu opět nabral dech, a zase vytvořil nové maximum! Tentokrát bodoval třináctkrát v řadě. V rekordním jedenáctém zápase bodoval symbolicky proti Maple Leafs – týmu, ve kterém strávil většinu kariéry v NHL. Navíc se jednalo o jedenácté vítězství Colorada v řadě na domácím ledě. Celkem se tak zapsal do statistik třiadvacetkrát z 24 případů. Kadri tedy prožívá životní ročník, a to po dosažení třiceti let věku. Něco takového se v nejlepší hokejové lize světa nevidí často.

Obrovskou výhodou jeho bodové exploze je také fakt, že dokáže nahradit absentujícího Nathana MacKinnona, který má aktuálně otřes mozku a zlomený nos. „Má skvělou formu, a nejen v posledních zápasech, ale celý rok,“ vyzdvihoval výkony spoluhráče útočník Logan O´Connor pro web Denver Post. „Když ztratíte svého nejlepšího hráče, musíte ze sebe na ledě dostat o něco víc než obvykle. Nazem ale posunul své výkony na úplně jinou úroveň, což je pro nás senzační.“ Celková „sedmička“ draftu 2009 byla taktéž zvolena třetí hvězdou měsíce listopad, a také Kadriho vyhlásili první hvězdou uplynulého týdne.

Účastník Mistrovství světa 2014 má lví podíl na faktu, že Colorado vede Západní konferenci o solidních osm bodů (68) před Nashvillem, a zároveň svádí souboj na dálku s Floridou o nejlepší mančaft NHL. Ze 44 utkání jich za 60 minut prohráli jen osm. Zároveň jsou s Carolinou jedinými týmy, které ještě po základní hrací době neprohráli ani 10 střetnutí.

Útěk kvůli občanské válce

Historie Kadriho rodiny je stejně zajímavá, jako jeho herní výsledky v aktuálním ročníku. Nazemův otec Sam se narodil v Libanonu, ve kterém ale moc času nestrávil. „V Kanadě jsme měli příbuzné, takže to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli pro útěk zrovna do této země,“ líčil Sam Kadri dramatický příběh pro nhl.com. A proč vlastně museli utéct z rodné země? „Tehdy, v roce 1968, zuřila v Libanonu občanská válka, navíc ekonomika země na tom byla taky dost špatně. Byl zkrátka čas na změnu.“

Táta budoucí hvězdy NHL tak od čtyř let vyrůstal v zemi s javorovým listem, a zvykal si na nový životní styl. Stejně jako většina dětí, i on sportoval. Hokej musel ale kvůli finanční situaci stranou. Když se Samovi narodil Nazem, řekl si, že mu dopřeje to, co on sám nikdy mít nemohl. „Na bruslích stál poprvé ve třech letech,“ vzpomínal Sam na synovy první hokejové krůčky.

Když hrál Nazem za juniorský celek London Knights v OHL, chodil se na něj dívat i jeho dědeček. „Když hraju já, tak se vždycky přijde podívat,“ říkal Kadri před mnoha lety. „Věci jako offside a podobně ale ještě úplně nechápe, a tak mu to musíme vše vysvětlit,“ popisoval tehdy Kadri. „Když někoho vyloučili, tak si třeba myslel, že ten dotyčný půjde do vězení,“ vysvětloval Nazemův otec s úsměvem. Kadriho dědeček už sice zemřel před více než osmi lety, ale kdyby ho teď viděl, byl by jistě hrdý bez ohledu na znalost pravidel.

Like