USA bere na olympijské hry celkem patnáct hráčů z univerzitní ligy. Bude se opakovat zázrak na ledě?

Ač patří Spojené státy Americké mezi nejlepší země v ledním hokeji na světě, vždy neúčastí hráčů z NHL dost ztrácí. A to především, co se týče zkušeností. V týmu hraje celkem patnáct hráčů z univerzitní ligy NCAA. Mladost a nezkušenost však nemusí být vždy špatná vlastnost. Už jednou USA ukázalo, že dokáže na olympiádě i s takovým výběrem překvapit. 

Generálním manažerem národního týmu Spojených státu se stal John Vanbiesbrouck. Vítěz Vezina Trophy a náhradník na Olympijských hrách v Naganu měl ze začátku poskládat kádr z borců NHL, situaci ale změnilo rozhodnutí neposlat hráče ze zámořské ligy do Pekingu. Do týmu tedy nakonec povolal zmíněné hráče z NCAA, které doplní dva hráči z AHL a osm hráčů hrajících v Evropě. Koučem reprezentace je David Quinn, který v letech 2018 až 2021 trénoval New York Rangers. 

V brankovišti by měla být jako jednička Drew Commesso, který vybojoval, ačkoliv jako náhradník, bronz na Mistrovství světa v Rize. 

V defenzivních řadách se nám představí několik hráčů, které vyhrálo loňský šampionát juniorů. Tým s jmény jako jsou Brock Faber, Drew Helleson nebo Jake Sanderson může tedy být černým koněm celého turnaje. David Warsofsky se účastnil reprezentace během Mistrovství světa 2016. Mezi obránci je i zkušený Steven Kampfer, jenž se pyšní 231 starty v NHL. 

Útok Američanů se nevyplatí podceňovat. V mužstvu nechybí dvojka posledního draftu Matty Beniers, kterého si vytáhl nováček ze Seattlu. Ofenzivní řady obývá i jediný hráč týmu, jenž startoval i na předcházejících Olympijských hrách v Pchjongčchangu, a to Brian O´Neil. Jeden z nejzkušenějších hokejistů ve výběru USA je Nick Shore, který v NHL odehrál 299 duelů a má tedy z celého týmu největší zkušenosti ze zámořské ligy. 

Amerika se ve svém prvním zápase představí proti domácí Číně 10. února. Ve skupině A budou jejich pozdějšími soupeři ještě Kanada a Německo. Národní tým Spojených států nepatří mezi favority turnaje, ale také by se neměl úplně odepisovat. Mladíci mohou překvapit a může se opakovat zázrak na ledě. 

 

Program USA na olympiádě:

USA vs Čína – 10. února od 14:10

Kanada vs USA – 12. února od 5:10

USA vs Německo – 13. února od 14:10

Nominace USA na olympiádu:

Brankáři:
Drew Commesso, Strauss Mann, Pat Nagle.

Obránci:
Brian Cooper, Brock Faber, Drew Helleson, Steven Kampfer, Aaron Ness, Nick Perbix, Jake Sanderson, David Warsofsky.

Útočníci:
Nick Abruzzese, Ken Agostino, Andy Miele, Matty Beniers, Brendan Brisson, Noah Cates, Sean Farrell, Sam Hentges, Matthew Knies, Ben Meyers, Marc McLaughlin, Brian O’Neill, Nick Shore, Nathan Smith.

 

Autor – Lukáš Rauš

Like