České hokejistky pokračují na vítězné vlně. Švédsko porazily 3:1

Česká reprezentace žen včera odehrála druhý zápas na Zimních olympijských hrách v Pekingu. Po prvním vítězství nad Čínou si lvice zapisují další výhru, tentokrát v zápase proti Švédsku. V duelu se blýskla především Tereza Vanišová, která se prosadila hned dvakrát, a pomohla tak k výhře 3:1. Hokejistky tímto potvrdily pozici favorita ve skupině B.

foto: instagram – narodnitymzen

Češky již do zápasu nastoupily jako kandidátky na vítězství. V posledních dvou zápasech totiž dokázaly Švédky porazit. Naposledy roce 2020 na ženské EHT zvítězili 2:1 a předtím v roce 2019 na Mistrovství světa 5:3. Rovněž v přátelském zápase před samotnou Olympiádou v Peking ukázaly Češky jasnou převahu.

Tento předpoklad se potvrdil již na samotném začátku utkání, do kterého vstoupily lvice jednoznačně aktivněji a nepouštěly Švédky ke kotouči. Již ve 4. minutě ukazovalo skóre 7-0 na střely ve prospěch českého týmu. O dvě minuty později se naskytla Češkám možnost zahrát si přesilovku. Do velké šance se dostala Vanišová, avšak Sӧderbergová skvělým zákrokem kotouč vyrazila a Švédky se v přesilovce ubránily. I po konci švédského oslabení dokázaly Češky udržet tlak a nakonec se vytouženého gólu dočkaly v 19. minutě. Tereza Vanišová se po úspěšném brejku dostala přes švédskou obranu a krásnou forhendovou střelou překonala Sӧderbergovou. Těsně před koncem první třetiny se málem podařilo Ljungblomové vyrovnat, ale svěřenkyně Tomáše Paciny zachránila tyčka, od které se odrazil puk. Pár vteřin před sirénou se však Češky po zákroku Serdar dostali do oslabení.

Od druhé dvacetiminutovky byly Švédky rozhodně nebezpečnější, ale oslabení českého týmu nevyužily. Poté, co lvice ustály přesilovku, se dostaly Lásková a Přibylová do velkých příležitostí. Gólu se dočkaly však až ve 34. minutě, kdy Klára Hymlárová využila špatné rozehrávky Švédska na modré čáře a rychlým nájezdem dostala puk mezi betony švédské gólmanky. Čtyřicet čtyři vteřin před závěrem se za asistence Johanssonové a Anderssonové  podařilo prosadit Emě Murenové, a Švédky tak snížily na 2:1.

Dvě minuty po zahájení poslední třetiny se naskytla Přibylové gólová příležitost, byla však zablokována švédskou obránkyní. Ve 45. minutě se ocitl český tým opět v oslabení po zákroku Natálie Mlýnkové. Hned na to se však Češky dostaly do šance, když Přibylová využila chyby soupeřek a zvládla se protlačit až do obranného pásma. Švédky během přesilovky nijak výrazně soupeřky neohrozily, a český tým tak přestál další oslabení. V 50. minutě se české hokejistky dostaly do přečíslení tři na jednoho, avšak střela Vanišové se odrazila od tyče do ochranné sítě. Následně se Lӧwenhielmová a Nordinová dostaly do dobrých střeleckých pozic, avšak Peslarová tlak ze švédské strany zvládla na jedničku. V 53. minutě se naskytla českým hokejistkám příležitost se prosadit. Bukolská krásnou přihrávkou poslala puk Anetě Lédlové, která však střelou z první nedokázala Sӧderbergovou překonat. O 60 vteřin později se český tým dočkal. Tereza Vanišová ve středním pásmu oloupila soupeřku o kotouč, proklestila si cestu obranou a obratnou kličkou dostala puk do švédské svatyně. Záhy se ocitly Švédky po zákroku Löwenhielmové v oslabení. Početní převaha ale nebyla využita. Do velké šance se ještě dostala Alena Mills, ale další branku již nepřidala. Dvě minuty před závěrečnou sirénou se kvůli nedovolenému bránění brankářce ze strany Vanišové dostaly Češky do oslabení, které bylo umocněno odvoláním švédské gólmanky. Svěřenkyně trenéra Paciny se ale zvládly úspěšně ubránit, a udržely tak již finální skóre 3:1.

České hokejistky v zápase ukázaly jasnou převahu, a zaslouženě tak porazily švédský tým. Výhru definitivně rozhodl v 55. minutě gól Terezy Vanišové, kdy se Švédkám vzdálily o dvě branky. V tabulce skupiny B jsou tak české hokejistky na druhém místě hned za Japonskem, které v posledním zápase deklasovalo Dánsko 6:2. Další zápas čeká Češky 7. února, kdy se utkají právě s Dánskem.

Branky a nahrávky: 19. Vanišová, 34. Hymlárová, 55. Vanišová – 40. Murénová (Johanssonová, Adolfssonová)

Rozhodčí: Mochová (Rusko), Spresserová – Manthaová (obě USA), Lieffersová (Kanada)

Česko: Peslarová – Pejšová, Lásková, Kolowratová, Čajanová, Tejralová, Horálková, Radová – Mlýnková, Mrázová, Vanišová – Křížová, Pejzlová, Neubauerová – Hymlárová, Mills, Přibylová – Lédlová, Bukolská, Serdar – Pátková

Trenér: Pacina

Švédsko: Söderbergová – Nylén-Perssonová, Bergströmová, Fällmanová, Adolfssonová, Kjellbinová, Waxunová, Anderssonová, Berglundová – Bouvengová, Löwenhielmová, Ljungblomová – Lundinová, Nordinová, Wikner-Zienkiewiczová – Lisa Johanssonová, Linnea Johanssonová, Carlssonová – Murénová, Hjalmarssonová, Petersonová

Trenér: Lundberg

 

Like