Kolik zápasů, tolik bodů. Rekordní Boldy pomohl parťákovi z krize, předčil i Kaprizova

(foto: Matthew Boldy, zdroj: gonepuckwild.com)

(foto: Matthew Boldy, zdroj: gonepuckwild.com)

Ta slova chce slyšet každý nadějný hokejista. „Sežeň si bydlení, zůstáváš tady,“ sdělil generální manažer Minnesoty Bill Guerin dvacetiletému Mattovi Boldymu na konci ledna. Americký křídelník vzal nejlepší hokejovou ligu světa útokem, doslova. V prvních deseti utkáních v NHL posbíral stejný počet bodů (4+6), a řekl si tak o trvalé místo v sestavě. Něco takového v organizaci Wild nepamatují. Ani hvězdný Kirill Kaprizov neměl tak povedený úvod. Boldy navíc pomohl svému spoluhráči Kevinu Fialovi překonat problémy v otázce osobní produktivity, a podílí se na jeho bodové sérii, která je nejlepší v klubové historii.

Nový rok, nové já. Tímto otřepaným klišé se začátkem kalendářního roku řídí mnoho lidí po celém světě. V případě Minnesoty by to ale nemusela být jen slova do větru. Proč? Protože 6. ledna si odbyl premiéru v nejprestižnější hokejové soutěži na světě útočník Matthew Boldy, kterého organizace draftovala v roce 2019 z 12. místa. Ve farmářské lize navázal na loňské povedené výkony, a za 10 duelů nastřádal 10 bodů (4+6). Na vedení to udělalo dojem, a po Novém roce ho povolali do hlavního týmu. Společně s ním šel nahoru i mladý rakouský centr Marco Rossi.

Prolomil pětileté čekání před zraky rodičů

„Pokud to nepůjde úplně podle plánu, a v Bostonu každý z nich nedá pět gólů nebo výrazně nezlepší naši přesilovku, tak se nic neděje,“ odlehčil situaci před debutem kouč Wild Dean Evason v rozhovoru pro nhl.com. „Je to dlouhý proces. Budeme hodnotit a pracovat na jejich každodenním vývoji. Těšíme se, až je zde uvítáme. Neočekáváme, že se ze startu ujmou role spasitelů, a povedou nás do země zaslíbené. Chceme po nich jen to, aby poznali, jakým stylem hrajeme. S odhodláním, srdcem a patřičnými dovednostmi.“

První start byl pro Boldyho o to pikantnější, že se konal v Bostonu. Nejen, že je rodákem ze státu Massachusetts, ale za Boston už v minulosti nastupoval. Ovšem za ten univerzitní. „Myslím si, že to bude v pohodě,“ sdělil juniorský mistr světa z loňského roku. „Řekl bych, že přesun zatím zvládám. Bude sice těžší takhle narychlo sehnat lístky pro celou rodinu, ale zase na druhou stranu, je to má premiéra v NHL, takže k tomu tak musím přistupovat,“ doplnil. Abyste pochopili, do Bostonu to měl v dětství jen 48 minut autem. Proto se taky na něj během jeho venkovního debutu přišla podívat celá rodina. A měli na co koukat.

Jejich syn vsítil třetí branku Minnesoty, která se nakonec ukázala jako vítězná, protože Wild pokořili Bruins výsledkem 3:2. Boldy navíc pomohl k první výhře proti tomuto soupeři poprvé od 6. listopadu 2017. Reakce rodiny během vstřeleného gólu byla tak emotivní, že se dostala na oficiální účty NHL na sociálních sítích, kde slavila mezi lidmi úspěch.

Pomohl spoluhráči vyrovnat klubový rekord

Rossiho sice po dvou kláních poslali zpět do Iowy, ovšem Mattovi řekli, ať prozatím zůstane. A udělali správné rozhodnutí. Do All-Star pauzy nastoupil celkem do deseti klání, ve kterých měl stejná čísla jako v AHL. Čili 10 bodů za čtyři trefy a šest nahrávek.

Menší rozdíl tady ale přece jen je. Kromě toho, že má Boldy průměr bod na zápas, si v NHL dosud nepřipsal žádné trestné minuty! Dokáže tak hrát na vysoké úrovni a zároveň se vyhýbá zbytečným vyloučením. Mimo jiné pomohl svému spoluhráči Kevinu Fialovi, kterému se zkraje ročníku moc nedařilo, opět naskočit na produktivní vlnu. A to rekordní.

Za poměrně mladou historii mančaftu se podařilo bodovat dvanáctkrát v řadě pouze útočníkovi Mikaelu Granlundovi v roce 2017. Teď už i švýcarskému forvardovi, který ho může brzy překonat. Za deset Boldyho odehraných střetnutí bodoval spolu s Fialou v pěti případech. „Minulý zápas jsem mu párkrát přihrál, a to jsem ho v tom prostoru ani neviděl,“ pochvaloval si Fiala spolupráci s Boldym pro web twincities.com a pokračoval. „Myslel jsem si, že se v tom místě bude nacházet, a taky že tam byl. Je skvělé, že máme mezi sebou takovou chemii.“

Další duel hrají Wild 8. února proti Winnipegu, a vsaďte se, že Boldy bude chtít nejen pomoct Fialovi osamostatnit se v otázce klubového rekordu, ale také dokázat kouči, že rozhodnutí o setrvání v A-týmu si opravdu zasloužil. Minnesota je aktuálně na třetím místě v Západní konferenci, v kádru mají nejednoho talentovaného mladíka. Kdo ví, kam až letos s Boldym dojdou.

Like