Favorizované Češky nestačily na Dánsko, připisují si tak první prohru pod pěti kruhy

Česká reprezentace žen odehrála svůj třetí zápas na Zimních olympijských hrách v Pekingu. Utkání mělo být jasně v roli našich reprezentantek, proto tým pod vedením Tomáše Paciny nechal brankářskou jedničku na střídačce a mezi tři tyče povolal Viktorii Švejdovou. Lvice poslala v 5. minutě do vedení Aneta TEJRALOVÁ, zanedlouho ale Dánky vyrovnaly. Za nerozhodného stavu se šlo do kabin také po druhém dějství, o výsledku rozhodla až v čase 40:49 Silke GLUDOVÁ. Dánsko tak po výhře 3:2 bere první tři body do tabulky.

(foto: isport.cz)

Češky byly hned od úvodní minuty aktivnější, avšak první velkou šanci zaznamenaly hokejistky Dánska. Weissová pálila z levého kruhu, její pokus šel však naštěstí jen těsně vedle brankové konstrukce. V 5. minutě se lvice poprvé radovaly. Denisa Křížová zachytila špatnou rozehrávku na modré, protáhla se kolem mantinelu a přihrála na neobsazenou Anetu Tejralovou, která si najela mezi kruhy, odkud vyslala střelu zápěstím nad lapačku Repstock-Rommeové.  Zanedlouho mohly Češky vést už o dvě branky, když se Mlýnková probojovala až před svatyni Dánů, při provádění kličky byla ale zastavena nedovoleným zákrokem, čehož si hlavní sudí nevšimla. 

Za chvíli ztratily hračky v červených dresech puk ve středním pásmu, kterého se zmocnila Josefine Jakobsenová, vydala se s ním až před Švejdovou a po naznačení střely provedla bekhendovou stahovačku, čímž vyrovnala stav klání. Za necelou minutu si český výběr zahrál první přesilovku, žádný pokus ale brankářku Dánska neohrozil. Hned nato si početní výhodu vyzkoušely také soupeřky, ani ony však nebyly přesné. 

Ve vlastním oslabení se Češky dostaly do přečíslení dva na jednoho, po perfektním obranném zákroku Jakobsenové ale přišly o kotouč. Další velkou šanci ke vstřelení gólu zaznamenala Bukolská, která nedokázala usměrnit odražený puk do odkryté klece, jenž se k ní příhodně dostal po zákroku Repstock-Rommeové. V úplném závěru prvního dějství střílela Hymlárová z pravého kruhu, její tvrdý projektil šel jen těsně vedle vzdálenější tyče.

Druhou třetinu otevřela obrovskou šancí Lédlová, která dostala pobídku mezi kruhy. Gólmanka Dánska ale změnu skóre nedovolila. Na úvod 24. minuty našla Tereza Radová nebráněnou Kateřinu Mrázovou na druhé straně pásma, ta sice křižný pas nejdříve netrefila, napodruhé se jí ale kotouč podařil usměrnit mezi tři tyče.

Jenže Česká radost dlouho netrvala. V čase 24:28 přišla Lédlová o puk ve vlastním brankovišti, Švejdová proti rozjeté Michelle Weisové neměla žádnou šanci. Lvice v utkání dělaly ale další hrubky, tentokrát přišla na modré o kotouč Pejšová, Perssonová se dostala do úniku, ale česká gólmanka si její zakončení mezi betony pohlídala.

Poslat naše reprezentantky do vedení mohla Tejralová, jež dorážela střelu Mlýnkové, avšak její bekhendový pokus jí nevyšel podle představ. Do kabin se tak i po druhé části hry odcházelo za nerozhodného stavu.

Vstup do závěrečné třetiny Češkám absolutně nevyšel. Obrana si nepohlídala úplně volnou Silke Gludovou, která po křižné přihrávce zakončovala do odkryté brány. Další inkasovaná branka byla již pro devatenáctiletou gólmanku českého výběru příliš, proto mezi tři tyče poslala svoji parťačku a jedničku českého výběru Kláru Peslarovou.

Blízko vyrovnání byla Přibylová, která se sama vydala na bránu, Repstock-Rommeová si však připsala další vynikající zákrok. Dvacetiletá strážkyně dánské svatyně se blýskla také proti sólové akci Láskové, která si obkroužila bránu a zakončila k levé tyčce, dánská brankářka ale proti její střele bleskově vytasila beton. Také Vanišová se dostala přes obranu soupeřek, kličku ale nedotáhla do zdárného konce.

Český výběr to tak následně zkoušel v šesti, Dánky však spolehlivě všechny pokusy českých útočnic zlikvidovali. V závěrečných 9 devíti vteřinách zápasu ještě lvice dostali šanci v podobě přesilové hry, vinou špatného vhazování se ale samy vyhnaly z útočné třetiny. Dánky si tak zaslouženě připisují první vítězství na letošní olympiádě. Další zápas čeká národní tým už zítra proti Japonsku, kdy se s jejich výběrem utkají přímo o první příčku.

 

Branky a nahrávky:

10. Jakobsenová, 25. Weisová, 41. Gludová (Jakobsenová) – 6. Tejralová (Křízová), 24. Mrázová (Radová, Vanišová).

Like