České reprezentantky nestačily na favorita z Ameriky

Dnes se v brzkých ranních hodinách utkaly Češky ve čtvrtfinále olympijského turnaje s výběrem USA. Zámořský celek byl papírově rozhodně silnějším týmem, spolu s Kanadou také jedním z adeptů na olympijské zlato. I přesto však lvice nedaly svým soupeřkám nic zadarmo a bojovaly od prvního vhazování až do konce. Po obdivuhodném výkonu ale nakonec podlehly 1:4.

(foto: idnes.cz)

Do zápasu vstoupily české hráčky nebojácně. I v rozhovorech před utkáním jsme měli možnost nejednou slyšet, že se kvalitního soupeře rozhodně nebojí a plánují s ním odehrát dobré utkání. To se také podařilo. Před zápasem by málokdo očekával tak vyrovnanou hru, jakou Češky s favoritem předváděly. Ačkoliv měly několikanásobně méně střel než jejich soupeřky, hrály většinu zápasu sebevědomě jak v obraně, tak v útoku.

První třetina nám sice žádné góly nenabídla, česká brankářka Klára Peslarová však měla plnou výstroj práce, když na ni americké soupeřky vyslaly bezmála dvacet střel. Její protějšek naopak nemusel v prvním dějství zasahovat ani jednou, jelikož byly všechny pokusy českých hráček zablokované. Naskytlo se i několik přesilovek, z žádné z nich však nepadl gól.

Druhá dvacetiminutovka už byla o něčem jiném. Zásluhou bojovnosti, obětavosti a dobrého forčekingu skórovala jako první Michaela Pejzlová, která tak otevřela skóre. Výborná práce u mantinelu vyústila v možnost pro Terezu Vanišovou, která vyvezla puk mezi kruhy a probojovala se až k kleci Američanek. Po souboji u brankoviště se kotouč nachomýtl právě k Michaele Pejzlové, která zavěsila do odkryté sítě. Gólová radost však Češkám moc dlouho nevydržela, jelikož o necelou minutu později srovnala Hilary Knightová. Prohraný souboj v obraném pásmu poskytl Američankám příležitost znovu zaměstnat českou brankářku, která sice napoprvé skvěle zakročila, ale dorážku, která jí přelétla přes levé rameno, již pokrýt nedokázala.

V první polovině třetiny poté přišel faul na Terezu Radovou, jež byla hrubě přiražena na mantinel, naštěstí bez větších zranění. Pro americkou útočnici z toho vzešel trest na pět minut, tudíž měly lvice možnost Američankám opět utéct. Přesilovku však nevyužily a více toho ve druhém dějství nestihly.

Poslední, v pořadí třetí část utkání, již byla v režii favorita. Češky se rvaly o každý kus ledu, po nešťastné teči jim však Američanky uskočily do jednobrankového vedení. Na děvčatech začala být vidět nervozita, která vyvrcholila nedovoleným zákrokem Denisy Křížové, po jejímž provinění skórovala z přesilovky Savannah Harmonová. Dvoubrankové manko se ukázalo být klíčové a nepomohla tomu ani hra bez brankářky, během které si výběr USA pojistil postup do semifinále.

I přes čtvrtfinálový neúspěch se však české reprezentantky nemají za co stydět. Předvedly skvělý výkon a rozhodně Američanky potrápily. Nakonec se však ukázala mentální vyspělost zámořského týmu, který si vítězství ukořistil pro sebe. Na programu je dnes také druhé čtvrtfinále, ve kterém se střetnou týmy Švédska a Kanady.

V pozápasovém rozhovoru Michaela Pejzlová vyzdvihla nejen výkon celého týmu, ale převážně brankářky Peslarové, která pokryla 55 z 58 střel:

„Klára je si myslím jedna z nejlepších gólmanek na světě a to, co dneska předvedla, bylo něco úžasného. Takže jsem na ni moc hrdá a děkuju jí za ten výkon, co dneska předvedla,“ chválila svou spoluhráčku s úsměvem.

Na otázku, jestli české útočnici stihlo při gólové šanci něco projít hlavou odpověděla se smíchem: „No, hlavně to trefit, že jo.“

I přes pachuť porážky však byla s výkonem týmu spokojená: „Samozřejmě jsme trochu zklamané, ale jsem strašně hrdá na to, co jsme dneska předvedly, všechny tři třetiny. Myslím, že jsme svým výkonem dnes překvapily hodně lidí a zaskočily i Ameriku. Po prvních pár střídáních jsme zjistily, že se s nimi dá hrát, že jsou to holky jako my. Samozřejmě měly v tom zápase převahu, ale nám trochu vzrostlo sebevědomí po tom prvním gólu a po druhé třetině jsme zjistily, že se s nimi dá v klidu hrát hokej,“ hodnotila průběh utkání.

Pro české barvy turnaj sice končí, i tak ale mohou být se svým výkonem spokojené. Děkujeme za vzornou reprezentaci!

Autor – Ivana Miklendová

Like
1