Češi vítězí nad ruskou sbornou! Krejčí dopomohl k výhře třemi body

V posledním utkání skupiny B se výběr pod vedením kouče Filipa Pešána střetl s odvěkým rivalem národního týmu, Ruskem. Češi dvakrát dotahovali ztrátu, poté se dostali do dvoubrankového vedení, Rusové si však opět dokázali otočit skóre na svoji stranu. O vyrovnání se v 49. minutě postaral po šťastném gólu Tomáš HYKA. Utkání dospělo až do prodloužení, které ukončil 30 vteřin před závěrečnou sirénou Libor ŠULÁK, národní tým tak vybojoval po výhře 6:5 další dva body do tabulky.

(foto: reuters.com)

Pouhých 12 vteřin po úvodním buly nabídli Češi ruskému výběru první přesilovku. Národní tým byl ale na oslabení perfektně připraven, Rusům nedal prostor k žádné šanci. V 5. minutě se ale rudá mašina přecejen prosadila. Vladimir Tkačov se protáhl přes Tomáše Zohornu po levém mantinelu a vyslal na Hrubce střelu s lehkým příklepem, která prošla brankáři Omsku pod lapačkou.

První velkou šanci na druhé straně zaznamenal Krejčí, jenž po perfektním křižném pasu Hyky pálil do úplně odkryté klece. Fedotov ale ve skoku předvedl velkolepý zákrok lapačkou. V přesilovce, na začátku 13. minuty, se po kombinaci Červenky a Stránského dostal ke kotouči Tomáš Kundrátek. Ten se na modré napřáhl a vyslal na ruskou bránu tvrdý projektil, který Fedotov přes výbornou clonu Kováře vůbec neviděl.

Zanedlouho si Češi zahráli další početní výhodu, Kundrátek to zkoušel ze stejné pozice znovu, avšak tentokráte byl jeho ruský protějšek úspěšnější. Na konci prvního dějství pálil z první Slepyšev, Hrubec si ale naštěstí stačil přemístit.

V úvodu prostřední části hry si najel až před českého gólmana Karnauchov, z bezprostřední blízkosti jej však nedokázal prostřelit. Jestliže v první třetině předvedl Fedorov úžasný zákrok proti Krejčího střele, Šimon Hrubec rozhodně nemohl zůstat pozadu. Česká obrana úplně zaspala, když v brankovišti nechala volného Grigorenka. Ten dostal pobídku z druhé strany od Plotnikova, Hrubec se bleskurychle přesunul k druhé tyči a lapačkou srazil kotouč pod svoji výstroj.

V půli hrací doby přišla další přesilová hra Rusů, která již bez potrestání nevyvázla. Nikita Nestěrov pálil z první na vrcholku levého kruhu, strážce svatyně národního týmu na jeho dělovku nedokázal ani zareagovat. S odpovědí Češi nečekali dlouho. Červenka vyslal prudkou přihrávkou napříč obrannou třetinou sborné, kde již byl připravený David Krejčí, jenž ránou z voleje vyrovnal stav utkání.

Za pouhých 35 vteřin se nároďák radoval znovu. Šulák přihrál na Michaela Špačka, který neváhal a vypálil z levého kruhu na Fedotova. Češi se tak poprvé ujali vedení.

Třetí část hry otevřel gólem obránce Lukáš Klok. Ten přesně zamířil do pravého rohu rohu ruské klece, díky čemuž si připsal svoji pátou branku v reprezentaci. Svěřenci Filipa Pešána své dvoubrankové vedení udrželi pouhých 16 sekund. Kirill Semjonov se obtočil kolem Hrubce, který byl velmi vyjetý z brankoviště, a usměrnil kotouč do sítě.

Za chvíli již bylo srovnáno. Česká obranná dvojice nechala projít Arsenije Gricjuka, jenž si najel z pravé strany a forhendovou stahovačkou překonal brankáře s jedenáctkou na zádech. Jenže černá série národního týmu pokračovala. Andrej Čibisov si objel Hrubcovu klec a po otočce na pravém kruhu vyslal nečekanou střelu, která zapadla k protější tyči.

V čase 48:57 přišlo ale ještě větší překvapení. Tomáš Hyka nahazoval od levého mantinelu z prakticky nulového úhlu na Fedotova, ruskému gólmanovi se puk odrazil od brusle až za brankovou čáru, Češi tak mohli slavit velmi šťastné vyrovnání.

Ani šedesát minut o vítězi nerozhodlo, a tak muselo nastat prodloužení. V něm se provinil nedovoleným zákrokem Nikišin. Obrovskou šanci zaznamenalo duo Červenka – Krejčí, po výměně puku se uchýlil ke střele první zmiňovaný, Fedotov ale stačil včas zasáhnou.

Psal se čas 64:30, když bylo rozhodnuto. Libor Šulák si najel mezi kruhy a prudkou střelou zápěstí zamířil do horních pater ruské brány. Česká reprezentace si tak po výhře 6:5 připisuje další vítězství na turnaji. Celkově Česku patří 3. příčka, budou tedy muset svést i kvalifikační souboj o čtvrtfinále.

Branky a nahrávky: 5. V. A. Tkačov (N. Gusev, N. Nestěrov), 33. N. Nestěrov (N. Gusev, S. Plotnikov), 44. K. Semjonov (S. Plotnikov, Andronov), 47. Gricjuk (N. Gusev, V. A. Tkačov), 49. Čibisov (Vojnov, Šipačov) – 13. Kundrátek (R. Červenka, M. Stránský), 39. David Krejčí (R. Červenka, Kundrátek), 40. Michael Špaček (Šulák, Sobotka), 44. Klok (T. Zohorna, H. Zohorna), 49. Hyka (L. Sedlák, David Krejčí), 65. Šulák (David Krejčí)

Like