Česko poprvé v historii končí na ZOH v osmifinále

Český tým dnes odehrál klíčový zápas se Švýcarskem, ve kterém bojoval o postup do čtvrtfinále. Navzdory podařenému zahájení první třetiny čeští hokejisté nestačili na Švýcary, a prohráli tak 2:4. Na olympiádě poprvé v historii končí v osmifinále.

foto: isport.cz

První třetina začala poněkud rozpačitě a první střelu český tým zaznamenal až ve 2. minutě. Kotouč vypálený Jiřím Smejkalem však letěl nad branku a Šulákův pokus od modré čáry také skončil neúspěšně. Následně se švýcarští hokejisté zmocnili puku, ale českého gólmana nepřekonali. V 6. minutě se podél pravého mantinelu vydal na průzkum nepřátelského území Lukáš Klok, byl však pod tlakem, a tak nahodil kotouč bekhendem na branku. Lukáš Sedlák se obtočil kolem branky a poslal puk Krejčímu. Švýcarskému gólmanovi puk vypadl a Sedlák dopravil kotouč za brankovou čáru. Gól však nemohl platit, protože těsně před zákrokem čeljabinského útočníka byla přerušena hra. V dalších minutách ukazoval český tým převahu a nepouštěl téměř soupeře k puku. Nakonec se výběr trenéra Filipa Pešána dočkal a v 10. minutě zásluhou Lukáše Kloka dal první gól, a ujmul se tak vedení. Kapitánovi mužstva se podařilo dostat puk do útočného pásma, kde si takticky počkal na Ronalda Knota, kterému přihrál na modrou čáru. Kovář ukázkově zaclonil Genonimu výhled, čehož využil Lukáš Klok, který zamířil k bližší tyči. Švýcaři se snažili o rychlou odpověď, ale český tým se zvládl efektivně bránit. Ve 13. minutě se však Češi dostali do oslabení kvůli zákroku Jana Kováře u mantinelu. Švýcaři svou příležitost nepromarnili a ve 14. minutě srovnali zásluhou Andrese Ambühla. Jen třináct vteřin však stačilo Švýcarům na to dostat se do vedení, kdy Killian Mottet bekhendovou střelou poslal černou gumu do horní části branky. Již minutu na to zažil český tým další horké chvilky, kdy českému brankáři vypadl puk z lapačky, avšak naštěstí pro Čechy pouze zazvonil o tyčku. Ke konci první části švýcarský celek, posilněn gólovou smrští, český tým výrazně přehrával.

Na začátku druhé třetiny se naskytla šance ve formě početní výhody. I přes příležitosti, do kterých se dostali Roman Červenka a Jiří Smejkal, zůstala přesilová hra nevyužita. V následujících minutách se o puk střídaly obě mužstva a dostávaly se do šancí, které ale na obou stranách vycházely gólově naprázdno. Brankové ticho ukončilo až oslabení českého týmu, kdy odešel na trestnou lavici Jeřábek za podrážení. Denis Malgin využil přesilové hry, a  navýšil tak skóre na 1:3. Ve 34. minutě se dostal český tým opět do oslabení, čehož se snažil opět využít jeho soupeř. Zprava vystřelil Grégory Hoffman, jehož střela byla sražena před brankou s dorážkou přispěchal Fabrice Herzog, ale Šimona Hrubce nepřekonal. Ve 37. minutě se naskytla příležitost pro český tým, když Mirco Müller upadl a kotouče se zmocnil Jiří Smejkal. Ze strany se přibližoval k švýcarské svatyni, ale bekhendový blafák mu nevyšel.

Na začátku poslední dvacetiminutovky vytvořili Češi tlak, ale žádný gól nevykřesali. Švýcary uklidňovalo dvoubrankové vedení a nikam již nespěchali, zaměřili se hlavně na obranu středního pásma. Ve 45. minutě však vyslal na Hrubce střelu Malgin, a český brankář si tak zapsal další zákrok. O dvě minuty později se zkoušeli prosadit Michal Řepík a Tomáš Hyka, ovšem i tyto snahy vyzněly naprázdno. Českému týmu docházel čas, a tak se ze všech sil snažil střílet na branku a probojovat se tak do švýcarské brány, bohužel však českým hokejistům dělalo značné problémy správné zakončení. Ve 49. minutě se Česko dostalo do problémů. Švýcaři jeli ve třech na jediného obránce. Naštěstí však ránu zablokoval vracející se Tomáš Zohorna. 52. minuta byla velkou šancí pro český tým. Matěj Stránský využil přečíslení a dostal se do dobré pozice, avšak v souboji se švýcarským gólmanem nevyhrál. V 54. minutě už plamínek naděje českého týmu na výhru začal pomalu zhasínat. Švýcarský kapitán přesnou střelou navýšil skóre na 1:4, a jeho tým tak vedl již o tři góly. Češi neztráceli čas a poslali svého brankáře na střídačku. Hned na to dostal český tým možnost zahrát si přesilovou hru. Šimon Hrubec se tak vrátil do brány, avšak vzápětí zamířil opět na střídačku a Lukáš Sedlák se vřítil do útočného pásma. V 55. minutě svitla českému týmu naděje. David Krejčí poslal Romanu Červenkovi „žabičku“ na zadní tyč, a ten se s přehledem trefil do brány. Veškeré další snahy českého týmu o vyrovnání skóre však vyzněly naprázdno, a tak kapitán českého týmu vstřelil první i poslední gól Čechů na velkém turnaji a určil definitivní skóre 2:4.

foto: isport.cz

Čeští hokejisté tak na Zimních olympijských hrách v Pekingu končí. Je to vůbec poprvé v historii, kdy se český tým nedostal do čtvrtfinále. Švýcarsko ukázalo jasnou převahu a schopnost proměňovat šance. Českým hokejistům dělala velké obtíže koncovka, což je něco, co je potřeba do příštích zápasů určitě zlepšit. Sen o medaili se na letošních olympijských hrách rozplynul již v osmifinále a na cennou trofej si tak počkáme minimálně další čtyři roky.

Branky a nahrávky: 11. Klok (Knot, Červenka), 56. Červenka (Krejčí, Jan Kovář) – 15. Ambühl (Thürkauf, Corvi), 16. Mottet (Hollenstein, Diaz), 30. Malgin (Alatalo, Andrighetto), 55. Diaz (Andrighetto, Herzog)

ČR: Hrubec – Mozík, Šulák, Kundrátek, Jeřábek, Klok, Knot, od 21. navíc Sklenička – Hyka, Krejčí, Sedlák – Sobotka, Jan Kovář, Červenka – Řepík, M. Špaček, M. Stránský – H. Zohorna, T. Zohorna, Smejkal, od 33. navíc Lenc. Trenér: Filip Pešán

Švýcarsko: Genoni – Diaz, Müller, Weber, Loeffel, Fora, Frick, Alatalo – Moser, Haas, Hofmann – Andrighetto, Malgin, Herzog – Thürkauf, Ambühl, Corvi – Vermin, Mottet, Bertschy – Hollenstein. Trenér: Patrick Fischer

Rozhodčí: Gofman (Rus.), Kaukokari (Fin.) – Lundgren, Malmqvist (oba Švéd.)

Like