Rychlé vyřazení Česka, covidová opatření a slovenský hon za medailí. Shrnutí mužského olympijského turnaje!

foto: isport.cz

Letošní Olympijský turnaj se měl poprvé od roku 2014 znova odehrát s hráči ze zámoří. Ovšem před Vánocemi bylo oznámeno, že hráči z NHL opět do olympijského turnaje nezasáhnou. Už před samotným Olympijským turnajem docházelo k rušení přípravným zápasům, jako například ze strany Švédska proti Česku z důvodu výskytu pozitivních testů na covid. Generálka mezi Slovenskem a Německem se hrála bez rozhodčích. Skupinu A zvládla bez jediné ztráty bodu USA, kterou následovala Kanada a Německo. Poslední skončila Čína s gólovým skórem 2:16. Skupina B s českou reprezentací ovládl vítěz předchozího turnaje v Jižní Koreji i přesto, že Rusové nestačili v posledním zápase na Česko. Druhé místo ve skupině obsadili Dánové, kteří nestačili pouze na Ruský olympijský výbor. Poslední ve skupině skončilo Švýcarsko. Skupina C byla souboj dvou Skandinávských celků. Finsko zvládlo v prodloužení porazit Švédsko a pojistilo si postup z prvního místa. Pro Švédy to bylo jediné zaváhání ve skupině, a i přesto postoupili do čtvrtfinále, díky počtu získaných bodů.

Karty pro osmifinále byly rozdané. Švýcarsko dokázalo přehrát 4:2 Česko, které se už předčasně loučilo s turnajem. Slovensko dokázalo s přehledem porazit obhájce stříbrné medaile z posledního olympijské turnaje Německo 4:0. Dánové dokázali otočit zápas s Lotyšskem, který nakonec vyhrálo 3:2 a posledním postupujícím byla Kanada, která s přehledem přehrála domácí výběr Číny 7:2.

První čtvrtfinálový duel mezi USA a Slovenskem vyhrál druhý jmenovaný, který zvládl 46 sekund před koncem vstřelit vyrovnávací gól na 2:2 a později vyhrát v samostatných nájezdech. Druhý duel mezi Ruským olympijským výborem a Dánskem vyhrála s přehledem Sborná, která vypálila na dánského brankáře Dahma celkem 40 střel. Poslední čtvrtfinálový souboj svedlo Švédsko proti Kanadě. Seveřané dokázali na konci utkání dvakrát skórovat a radovali se z výhry 2:0.

První semifinálový duel rozehráli Finové proti Slovensku. Finové měli skvělý vstup do zápasu a po zbytek zápasu hráli takticky defenzivně. Gólem do prázdné brány zápas stanovili na konečných 2:0. Druhé semifinále odehrálo Švédsko proti Ruskému olympijskému výboru. Vyrovnaný boj se dostalo za stavu 1:1 do samostatných nájezdů, které dopadli lépe pro druhé jmenované. O 3. místo se tedy utkali výběry Slovenska a Švédska. Slováci si dokázali už od první třetiny vytvářet příležitosti a zápas kontrolovali. V zápase dvakrát skóroval mladý Juraj Slafkovský a Slováci vyhráli 4:0 Domů vezou poprvé v historii olympijské medaile. Finále samotného turnaje hráli tedy Finsko a Ruský olympijský výbor. Sborná dokázala v úvodu zápasu udeřit, ale Seveřané zvládli zápas otočit na konečných 2:1 a mohli slavit první olympijské zlato.

Do All-star týmu se dostal Slovenský brankář Patrik Rybár, který bezpochyby stál za Slovenských úspěchem. Do defenzivních řad se dostali Fin Mikko Lehtonen a Rus Egor Yakovlev. Mezi trojici útočníků byli zařazeni Fin Sakari Manninen, Švéd Lucas Wallmark a Slovenský talent Juraj Slafkovský, který se stal MVP celého turnaje.

Autor: Lukáš Rauš

Like