Hvězda olympijských her! Budoucnost slovenského hokeje! Jak vysoko na draftu uvidíme Juraje Slafkovského?

(foto: isport.cz)

V sedmnácti letech být nejlepším hráčem olympijských her, to se jen tak nevidí. Komu jméno Juraj Slafkovský nic neříkalo, po uplynutém olympijském turnaji už nebude neznámé. Slovenský talent nechal za zády i taková jména, jako Eric Staal, Vadim Šipačov nebo David Krejčí. Lépe ho však srovnávat s mladými talenty. Například první trojka posledního draftu – Power, Beniers a McTavish. I tyto supertalenty na OH předčil.

Už před turnajem bylo snad jasné, že jeho jméno na letošním výběru nováčků do NHL padne. Rodák z Košic dal o sobě znát již několikrát. Představil se na juniorském i seniorském světovém šampionátu. Ještě jako patnáctiletý zamířil do Finského TPS Turku, kde odehrál pár zápasů za U16 a za U20. Bylo to však především U18, kde předvedl svou bodovou hitparádu. V devětatřiceti zápasech nasbíral padesát dva bodů a bylo jasné, že si ho začali skauti do NHL zapisovat do notýsků. To vše i proti o téměř dva roky starším hráčům. Draftován však mohl být, vzhledem k věkové hranici, až letos. Poté už se vyhoupl do týmu U20, avšak věkově byl stále mnohem mladší. Nyní, v sezoně s ohledem na draft důležité, se mu až tolik nedařilo. V seniorském týmu TPS nasbíral za dvaadvacet zápasů pouhé čtyři body. Navíc bylo kvůli covidu přerušeno juniorské mistrovství světa, kde tým Slovenska vypadal velice slibně. Možnost ukázat se dostal takřka stokilový ledoborec v Pekingu. A šanci chytil, jak se říká, za pačesy. V sedmi zápasech zaznamenal 7+1 a dovedl Slováky k bronzové medaili. Navíc byl po právu vyhlášen MVP turnaje. Tím se opět vyhoupl do nejlepší desítky očekávaných mladíků pro draft. Výběry talentů jsou každým rokem vyrovnanější a vyrovnanější.

V zámoří si talenty velmi hýčkají a je na ně kladen obrovský důraz. Jinak tomu není ani v Evropě. Bohužel seznamy top hráčů pro budoucnost jsou stále chudší o česká jména. To u našich východních bratrů se po dlouhé době temna opět objevila velká síla. Kromě Slafkovského ji tvoří obránce Šimon Nemec, který je též držitelem bronzu z OH, ale na rozdíl od Juraje stále hraje na Slovensku, konkrétně za Nitru. Oba se navíc pohybují v nejlepší desítce pro draftu podle mnoha průzkumů. Většina expertů dává na post jedničky Kanaďana Shana Wrighta. S ním se perou jména jako Lambert, Savoie, McGroarty, Miroshnichenko, Fleming, Devine, Casey, nebo právě slovenská dvojice Slafkovský s Nemcem. Je těžké říci, jak vysoko se Slafkovský na draftu dostnane, avšak jedno je jisté. Řada na něj určitě dojde.

Autor: Vojtěch Kotyk

Like