Hokej v číslech! Individuální statistiky základní části Tipsport Extraligy!

foto: isport.cz

Skončila základní část TELH v sezoně 2021/22. Kromě statistik týmů nebo sledovaného ocenění nejlepšího střelce nabídne pohled do číselných tabulek hráčů a brankářů zajímavá fakta. Prosadila se známá jména, ale i ligový nováčci.
Nejproduktivnější hráč – Filip Chlapík. Neuvěřitelné výkony předvedl tento útočník pražské Sparty. Již před sezonou byl v predikcích expertů řazen mezi jména jako Krejčí, Gulaš, Mueller nebo Růžička. Tedy absolutní špičku ligy. Po všech šedesáti kolech základní části víme, že nechal tato i další jména za sebou. Zastavil se na sedmdesáti bodech a druhý v pořadí – Lukáš Pech zůstal za ním o dvanáct bodů. Výrazně tak přispěl ke konečnému třetímu místu a garantovanému čtvrtfinále Pražanů. Už teď je však rozhodnuto, že v příští sezoně za Spartu pokračovat nebude. Zamíří totiž do Švýcarska.
Nejlepší střelec – Filip Chlapík. A znovu čtyřiadvacetiletý útočník. Kromě bodů dopadl nejlépe i ve střelecké statistice. Síť rozvlnil jednatřicetkrát a jako jediný tak překonal hranici třiceti branek. O druhé místo za Chlapíkem se dělí Bulíř s Říčkou, kteří nastříleli dvacet sedm gólů. Útok Sparty byl nejen díky Chlapíkovi nejlepší v celé soutěži. Vypovídá o tom i zajímavý fakt, že v nejlepší patnáctce skončili hned čtyři Sparťané. A navíc tým ještě v průběhu sezony posílil soupisku o dalšího výborného střelce, a sice Davida Tomáška. Celkově nastříleli Pražané dvě stě tři branek. Nikdo jiný se přes metu dvou set gólů nedostal.
Nejlepší nahrávač – Filip Chlapík. A do třetice! Ani v této statistice neměl nakonec Chlapík konkurenci. Těžko říci, jestli umí lépe střílet nebo přihrávat. Jisté je, že mu oboje jde na výbornou. Gólových přihrávek měl nakonec devětatřicet, o dvě více než druhý Plekanec. I přes vynikající výkony se ale někdejší hráč Ottawy neobjevil v nominaci na olympijské hry. Ukázal tak svou sílu aspoň na extraligovém ledě. Letos všechny natlačil za sebe.
Nejproduktivnější obránce – Jan Košťálek. Mezi obránci dopadl bodově nejlépe pardubický bek Jan Košťálek. Sedmadvacetiletý hráč Dynama zaznamenal svou vůbec nejlepší sezonu v české nejvyšší soutěži, když o bod překonal hranici čtyřiceti bodů. A právě o tento jeden zápis po čtyřicítce porazil Slovenského beka a držitele bronzu z Pekingu – Petera Čerešňáka. Celkově skončil Košťálek na dvacátém místě produktivity. Z jeho počtu bodů je osm gólů a třicet tři asistencí.
Brankář s největší procentuální úspěšností zákroků (min. 15 odchytaných utkání) – Ondřej Kacetl. Nejdůležitější úlohu na hřišti mají brankáři. V úspěšnosti zákroků byl z gólmanů, jenž odchytali alespoň patnáct utkání, nejúspěšnější třinecký maskovaný muž Ondřej Kacetl. Jeho úspěšnost je rovných 93%. V brankovišti Třince se točil s Markem Mazancem, jenž si také nevedl špatně s úspěšností přes 91%. Třinec ani jednoho z nich nestranil jako jednoznačnou jedničku, a proto není jasné, kdo bude přednější v play-off.
Brankář s nejvíce vyhranými zápasy – Aleš Stezka. Některé týmy pravidelně střídají v brankovišti dva brankáře. Většinou mají však jasnou jedničku, jenž odchytá většinu utkání. Přesně takovou pozici měl v brance Vítkovic Aleš Stezka. Postavil se do branky hned šestačtyřicetkrát a dvacet čtyři utkání z nich zvítězil. A tak se mezi brankáři postaral o nejvíce výher svého týmu. Na děleném druhém místě nechal za sebou Hrachovinu s Kváčou, které porazil o dvě výhry.
Nejproduktivnější cizinec – Peter Mueller. Minulý rok se stal vítězem produktivity základní části a i letos byl tipován hodně vysoko. Očekávání splnil a s pětapadesáti body skončil čtvrtý. Porazila ho pouze trojice Bulíř, Pech a Chlapík, avšak mezi cizinci byl nejúspěšnější. Druhý cizinec v pořadí je švédský útočník v dresu Sparty – Erik Thorell. Na Američana ztratil tři body. Mueller byl jeden z faktů, díky čemuž zvládla Kometa udržet pozice pro předkolo play-off.
Nejproduktivnější hráč do dvaceti let – Jiří Kulich. Nesmíme opomenout ani mladé talenty. Mezi hráči do dvaceti let si nejlépe vedl sedmnáctiletý Jiří Kulich. Útočník Energie KV nasbíral čtrnáct bodů za devět branek a pět asistencí. Kulich je právě v draftovém věku a je jednou z nadějí českého hokeje. Teď ho ale zajímá předkolo play-off. Cesta vede přes Dynamo Pardubice.
Statistiky mohou ukázat mnoho, avšak sezona ještě nekončí. Naopak přichází čas na ty největší souboje, porovnání síly i vytrvalosti a dobře odvedené práce. Začíná play-off.

foto: facebook – HC Oceláři Třinec

Autor: Vojtěch Kotyk
Like