Hokej v číslech! Týmové statistiky základní části Tipsport Extraligy

foto: instagram – hcspartapraha

Celková tabulka základní části naší nejvyšší soutěže je již jasně známa. Porovnat týmy před play-off ale můžeme v mnoha dalších statistikách. Kdo vstřelil nejvíce gólů, kdo kraloval přesilovkám a kdo naopak dominoval v oslabení?

Nejvíce vstřelených branek – Sparta Praha. Nejlepší ofenzivní práci mají za sebou hráči pražské Sparty. V individuálních statistikách kraloval Filip Chlapík. Nebyl ale sám ve svém týmu, kdo střelecky dominoval. Obecně se vpředu hodně dařilo celému celku. Sparta jako jediná překonala hranici dvou set branek, konkrétně 203. Druhý tým v pořadí, Hradec Králové, skóroval sto osmdesát dva krát. Měl tedy o neuvěřitelných jednadvacet branek méně. V obraně to ale zas tak dobré nebylo, a proto skončili Pražané na „pouhém“ třetím místě.

Nejméně vstřelených branek – Zlín. Katastrofální sezonu z pozice Beranů potvrzuje i statistika nejméně vstřelených gólů. Zlín se jen tak tak vyškrábal nad hranici sto branek. Nakonec jich měl 108, což je prachbídně málo. Poslední ve střelbě skončili o dvacet branek za Mladou Boleslaví. Situace ve Zlíně je pochopitelně velice znepokojivá a v příští sezoně budou muset bojovat o návrat z Chance ligy.

Nejméně inkasovaných branek – Hradec Králové. Vynikající sezonu Mountfieldu potvrzuje i tato statistika. Hradec inkasoval pouze 115 branek a i díky tomu získal nakonec Prezidentský pohár. Druhý Třinec inkasoval o tři branky více. Brankáři obou týmů se navíc umístili na první dvou místech úspěšnosti. Kacetl pochytal 93% střel, Kiviaho měl procent jen o trochu méně. Lvi i draci mají silnou gólmanskou dvojici a k tomu silné obrany se jmény jako Kundrátek nebo McCormack. Otázkou je, zdali to jednomu z týmů bude stačit na triumf, rozjeté to mají rozhodně dobře.

Nejvíce inkasovaných branek – Zlín. Ani v druhé negativní statistice nebyl nikdo horší než Zlín. Se sto osmdesáti sedmi inkasovanými brankami měl více než Kladno, jenž inkasovalo o čtyři góly méně. Na rozdíl od Beranů, Rytířům to stačilo alespoň na baráž o udržení, to Zlín už definitivně padá.

Nejlepší procentuální úspěšnost přesilových her – Třinec. V přesilovkách dominovali třinečtí Oceláři. S více než dvaceti devíti procenty využití a padesáti osmi góly nemají přemožitele. Nejvíce se přiblížila Sparta, jež využila o téměř šest procent přesilových her méně. V počtu vstřelených gólů v přesilovkách je na druhém místě Škoda Plzeň s třiapadesáti úspěšnými střelami. Oceláři vstřelili 58 gólů při 199 možnostech početní převahy.

Nejhorší procentuální úspěšnost přesilových her – Zlín. Jedna z nejhorších sezon historie pro Jihomoravany se podepsala i na přesilovkách. Pouhých dvanáct a půl procenta využití je velmi malé číslo. Za sto devadesát tři početních převah vstřelili pouze dvacet čtyři branek. Jde o velice nízké číslo. Druhým nejhorším týmem byla v procentech Mladá Boleslav, ale i tak byla lepší než Zlín téměř o pět procent. Bídné přesilové hry jsou jedním z faktů, kvůli kterým nakonec Zlín úplně vyhořel.

Nejlepší procentuální úspěšnost oslabení – Plzeň. Opakem přesilových her jsou samozřejmě oslabení. V těch si nejlépe vedli hokejisté Plzně. Ubránili téměř devětaosmdesát procent převah soupeře. Druhý Mountfield Hradec Králové v tomto ohledu porazili skoro o pět procent. Ze 198 oslabení dopadlo úspěšně dvaadvacet. I to by mohl být jeden ze zásadních faktů pro vyřazovací boje.

Nejhorší procentuální úspěšnost oslabení – Mladá Boleslav. Nejslabší oslabení v lize měli Bruslaři z Mladé Boleslavi. Ubránili pouhých 73% situací při nevýhodném počtu hráčů na ledě. V play-off je čeká Plzeň, která je na tom úplně opačně. I tohle by mohlo sérii rozhodnout.

Statistiky mohou ukázat mnoho, avšak sezona ještě nekončí. Naopak přichází čas na ty největší souboje, porovnání síly i vytrvalosti a dobře odvedené práce. Začíná play-off.

Autor: Vojtěch Kotyk

 

Like