Čeští strážci svatyně v NHL! Kdo si vede nejlépe a kdo by mohl hájit české barvy na MS?

Českých gólmanů v nejlepší lize světa za poslední roky přibývá. Před dvěma lety jsme měli v NHL pouze pět brankářů, přičemž dva z nich do ligy ani nezasáhli. Loňský rok jich bylo šest, avšak Pavel Francouz vinou zranění vůbec nechytal. Tuto sezonu je počet maskovaných mužů z Česka už na čísle devět! Z nichž pouze jeden na svou premiéru stále čeká.

(foto: twitter – Capitals)

Vítek Vaněček – prokousal si cestu až do kabiny Caps. Dlouhých pět sezon čekal na svou příležitost v NHL na farmě Capitals. Avšak ani po oněch pěti sezonách to nevypadalo na změnu. Nečekané, nepříjemné události však dali Vaněčkovi šanci se ukázat. Zkušený Henrik Lundqvist musel na operaci srdce a Samsonova zastavil Covid. A rázem se mohl český gólman ukázat. Zbytek už je historií. Osmatřicet zápasů v brance Washingtonu s úspěšností přes devadesát procent. Nebylo pochyb, že další sezonu už se na farmu nevrátí. Zažil ale nečekaný kolotoč. Nejprve si ho v rozšiřovacím draftu vybral Seattle, avšak balení kufrů bylo předčasné. Byl totiž vyměněn zpátky do Washingtonu za výběr v draftu. Nakonec se tedy nestěhoval a mohl opět ukazovat své výkony v dresu Caps. Podařilo se mu navázat na výsledky z předešlé sezony. Jeho tým má navíc velmi dobře nakročeno do play-off, takže bude moct Vítek Vaněček bojovat o Stanleyův pohár.

Pavel Francouz – návrat po zranění ho nastartoval snad ještě k lepším výkonům. Minulou sezonu rodák z Plzně vinou zranění, jehož komplikace se objevily už v play-off 2019/20, nechytal. Francouz se zranil v nejhorší možnou chvíli, a to ve třetím kole vyřazovací fáze proti Dallasu. Zrovna v momentě, kdy byl mimo hru i jeho parťák Grubauer. I díky tomu, že musel chytat nezkušený brankář, nakonec Avalanche vypadli. Letos se vrátil a překvapil. Návraty po zranění bývají těžké a vůbec u gólmanů se často návrat do původní formy ani podaří. Francouzovi se to však podařilo, a dokonce je teď snad ještě v lepší formě, než byl. Společně se stejně starým Darcym Kuemperem tvoří vynikající brankařskou dvojici. Stojí v brankovišti jednoho z největších favoritů na Stanley Cup. Je tedy velice důležité, aby si drželi co možná nejlepší formu. Colorado má již jistý postup do play-off a mluví se o nich jako o úplně nejžhavějších kandidátech na titul. Mají opravdu skvělý tým a Francouz rozhodně není výjimkou.

David Rittich – mohl by dělat i rozhodčího. Je to spíše takovou zajímavostí, ale otec Ritticha, také David, je bývalým hokejovým rozhodčím, a i jeho syn vlastní licenci. Takže kdyby se jihlavský rodák neprosadil s brankařskou maskou, mohl by klidně dělat sudího. Důležité však je, že se gólmanem stal. Když se začal za mořem prosazovat, byl na českém brankařském trůnu Mrázek. Když se tedy řeklo „český gólman v NHL“, všichni si hned vybavili jeho. Měl výborná čísla a předváděl výtečné zákroky. Najednou se však začal vedle něho objevovat i Rittich. Dalo by se s nadsázkou říci, že se zjevil a čaroval. Mluvilo se o něm jako o želízku v ohni Calgary. Což má vlastně trochu dvoj význam, jelikož Calgary jsou Flames, tedy česky ohně. Avšak bylo to tak. Vždy když tým potřeboval, on tam byl. Jeho snivou cestu překazil až příchod zkušeného Jacoba Markströma, který českého brankáře odsunul na pozici dvojky. Vše nakonec vyvrcholilo výměnou do Toronta. Tam to však nebylo ono. Byl totiž až trojkou, a nakonec javorové listy opustil. Zamířil k predátorům z Nashvillu. Začátek sezony mu však bohužel kvůli zranění nevyšel, stejně tak jako jeho návrat bezprostředně po něm. Avšak v průběhu se zlepšoval a výkony byli lepší a lepší. Ukázal, že rozhodně není konec. S Nashvillem bojuje o play-off.

(foto: sport.aktualne.cz)

Dan Vladař – nahradil Davida Ritticha v Calgary. Po odchodu Davida Ritticha z Calgary trvalo pouze rok, než se na seznamu gólmanů objevil opět Čech. Nebyl to však Rittich, nýbrž Dan Vladař, který změnil angažmá z Bostonu. V týmu Flames věří, že dostane více prostoru. To je vlastně důvod, proč byl vyměněn. Jeho úkolem je krýt záda Jacobu Markströmovi. Jeho tým míří do play-off, kde sice není očekáváno, že by měl Vladař dostat nějak hodně příležitostí, avšak kdo ví, třeba to bude právě on, kdo bude táhnout město z provincie Alberta směrem k vysněné trofeji.

Karel Vejmelka – magistr mezi tyčemi. Vystudovat vysokou školu, získat titul magistra a vletět do NHL dříve, než byste řekli švec. Přesně to se podařilo gólmanovi Arizony Karlu Vejmelkovi. Čekalo se, že si bude svou pozici muset obhájit v AHL, ale nestalo se tak. Rodák z Třebíče je dokonce jedničkou. Kojoti však na postup do play-off tuto sezonu nemají. Českého fanouška to ovšem tolik mrzet nemusí. Vejmelka by totiž mohl eventuálně posílit národní tým na světovém šampionátu.

(foto: idnes.cz)

Petr Mrázek – v koloběhu zranění. Jméno Petra Mrázka zná snad každý hokejový fanda v Česku. Většina si ho však spojí s Detroitem. A není divu. Vždyť on tam chytal hned v šesti sezonách. Nebylo to jednoduché, když se v sezoně 2017/18 stěhoval. Takový je ale život v NHL. Ročník dohrál ve Philadelphii. Jenže další rok se znovu stěhoval. Tentokrát zamířil do Caroliny. Když chytal v týmu Hurricanes už třetí sezonu, vypadalo to, že rozjede další dlouhou sérii. Jenže poté se opět přesouval jinam. Konkrétně do týmu Toronto Maple Leafs. Stálo to však není to, na co jsme se s ním v brankovišti zvykli. Samozřejmě na to má hlavní vliv velká řada zranění., kterými si prošel. A nyní je též na marodce. Vždy se dokáže zotavit a hned se opět zraní. Není to pro něj jednoduché a už vůbec ne v tak ambiciózním týmu, jakým jsou javorové listy.

Josef Kořenář – skryt ve stínu Vejmelky. Klec Arizony stráží převážně již zmiňovaný Vejmelka. I přes to, že nepředvádí vůbec špatné výkony, patří Coyotes k nejhorším týmům letošního ročníku. To však může hrát do karet Josefu Kořenářovi, který by mohl díky tomu dostat šanci se ukázat. Až už Arizona nebude moct postoupit do vyřazovací fáze (a řekněme si na rovinu, že letos to asi Kojotům neklapne), tak by mohl realizační tým experimentovat a dát příležitost i druhému českému brankáři, kterého má organizace k dispozici. Protože to je přesně to, co tak nutně potřebuje. Zatím se však musí vytáhnout pouze na farmě.

Lukáš Dostál – stojí ve frontě na NHL. Další do party čekajících na co nejvíce možností se ukázat je jednadvacetiletý Lukáš Dostál. Do nejlepší soutěže světa zatím naskočil čtyřikrát, kde si však vedl dobře. Jinak chytá na farmě Anaheimu, San Diego Gulls. Zlepšuje se však každým dnem a je tak očekávatelné, že jeho šance ještě přijde. Organizace v něm totiž vidí obrovský potenciál, a to je velmi důležité.

(foto: nhl.com)

Jiří Patera – na svou premiéru ještě čeká. Posledním nezmíněným českým gólmanem zapsaným na seznamech organizací z NHL je Jiří Patera. Toho však ještě (doufejme) premiéra v National Hockey League čeká. Zatím chytá v AHL v týmu Henderson Silver Knights, tedy na farmě Vegas Golden Knights. Cesta je před ním ještě dlouhá, ale světlo na konci tunelu je. Uvidíme, jestli až na ten konec dokráčí.

 

Autor – Vojtěch Kotyk

Like