Národní tým do osmnácti let zahájil šampionát výhrou nad Německem

Česká hokejová reprezentace do 18 let nastoupila do úvodního zápasu na mistrovství světa proti domácímu Německu. Národní tým v utkání dvakrát prohrával, avšak díky dvěma brankám JIŘÍHO KULICHA a trefě ADAMA BAREŠE si nakonec Češi na úvod šampionátu připsali cenné vítězství 4:2.

(foto: hokej.cz)

Hned po úvodním buly se do zajímavé příležitosti dostali domácí. Rána Bettahara vypadla Janu Špunarovi z výstroje na hůl Eliase, ten však kotouč za záda brankáře olomoucké juniorky neprotlačil. Vzápětí zahrozili také Češi, když se Eduard Šalé dostal do přečíslení, které vzal na sebe, zakončil ale přímo do betonů německého strážce svatyně.

Poté vyslal Šimon Slavíček tvrdý projektil z levého kruhu, jenž Wolf vyrazil zpátky českému forvardovi přímo na hůl, avšak ten z výborné palebné pozice minul. V čase 6:42 vyhrálo Německo vhazovaní, kotouče se zmocnil Lutz a okamžitě jej vyslal na bránu. Hrací předmět Špunarovi nešťastně propadl, ale zastavil se za jeho zády na brankové čáře, avšak tam byl jako první kapitán německého celku Roman Kechter, který puk pouze doklepl do sítě.

Blízko vyrovnání byl Šimon Slavíček, jenž v bezprostřední blízkosti brankoviště domácích dorážel střelu Matěje Prčíka, Wolf však předvedl velkolepý zákrok. Tato formace si udržela velký tlak, ale ani pokus Šapovaliva zpoza brány, ani další rána Prčíka úspěchem neskončila. V závěru první dvacetiminutovky se česká reprezentace přece jen prosadila. Velice aktivní Šimon Slavíček se dostal do rychlého úniku a velice povedenou bekhendovou kličkou vyrovnal stav utkání, do kabin se tak odcházelo za stavu 1:1.

Prostřední část hry otevřeli Češi vyloučením. Ve vlastním oslabení se Matyáš Šapovaliv dostal do brejku, přihrál na Jiřího Kulicha, avšak ten už zakončit nedokázal. Za chvíli se do úniku probojoval Eduard Šalé, ale zakončení mu nevyšlo podle představ. Němečtí hráči se okamžitě vydali do protiakce, po střele Eliase se puk odrazil přímo do prostoru mezi kruhy, odkud překonal českého gólmana Luca Haufo.

V polovině hrací doby si Češi zahráli první přesilovku, kterou využili již po šesti vteřinách. Jiří Kulich se na vrcholku levého kruhu napřáhl a přesnou přihrávku Šalého přesně napálil do sítě. Českou reprezentaci vyrovnávací gól nabudil, od té doby prakticky určovali tempo hry. Ve 37. minutě si svěřenci Jakuba Petra zahráli další početní výhodu. Eduard Šalé zajel za Německou klec a přihrál na volného Adama Bareše, jenž střelou z první k protější tyči poslal národní tým poprvé v zápase do vedení.

Zanedlouho se hráči se lvem na hrudi ocitli v další výborné příležitosti ke skórování, avšak Marek Soukup po pase Sapouška nedokázal v bezprostřední blízkosti Wolfa zvednout puk přes jeho beton. V čase 39:29 se Němci už potřetí provinili nedovoleným zákrokem a český výběr je opět potrestal. Adam Bareš po kombinaci trefil pouze brankovou konstrukci, avšak Šalé znovu přihrál zpoza branky na rozjetého Jiřího Kulicha, jenž puk zametl za Wolfovy záda.

Na začátku třetího dějství už mohl mít Jiří Kulich zaznamenaný hattrick, avšak jeho ostrou pumelici z pravého kruhu si již německý gólman pohlídal. Ve zbytku utkání si oba celky vytvořily hned několik šancí, ale žádná už brankou neskončila. V závěru sice domácí dali gól, avšak ten kvůli vysoké holi nebyl uznán. Ani hra bez brankáře k vyrovnání nestačila, a tak Češi vítězí 4:2. Další utkání hrají už dnes od 15:30 s výběrem USA.

 

Branky a nahrávky: 20. Slavíček (Rymon), 32. Kulich (Šalé, Prčík), 37. Bareš (Šalé, Petr), 40. Kulich (Šalé, Petr) – 7. Kechter (Lutz), 25. Hauf (Elias, Krening).

Česko: Špunar (Schnattinger) – Prčík (A), Hamara, Čech (A), Tůma, Dvořák, Němec, Puchala – Rymon, Šapovaliv, Slavíček – Šalé, Petr, Kulich (C) – Melovský, Becher, Bareš – Plos, Sapoušek, Soukup – Gaspar.

Německo: S. Wolf (Dietl) – Reich, Hübner (A), Kauhanen, Bettahar, Sinn, Weber, Braun – Lutz, Kechter (C), Oswald (A) – Krening, Hauf, Elias – Rollinger, Assavolyuk, Krymskiy – Hördler, Konze, Gaidel – Saffran.

Like