Po slibném úvodu národní tým do 18 let padl s výběrem USA

Národní tým do 18 let čekala v rámci základní skupiny na Mistrovství světa 2022 v Německu nejtěžší zkouška, favorizované Spojené státy americké. První třetina však skončila velice překvapivě. Češi drželi s americkým výběrem krok, navíc JIŘÍ KULICH využil trestné střílení, takže se do kabin odcházelo za stavu 1:0. Ve druhé části ale Američané vstřelili během necelých čtyř minut dvě branky a o výsledku bylo rozhodnuto. Česká reprezentace se v utkání už radovala pouze jednou, když LUKÁŠ PLOS snižoval na rozdíl tří branek. USA nakonec zvítězilo 6:2. 

(foto: hokej.cz)

V úvodu si Spojené státy vytvořily velký tlak, který však Češi ubránili. Poté se dostal do úniku kapitán USA McGroarty, obrana ho ale zastavila. Také národní tým si vypracoval úvodní šanci. Eduard Šalé zvolil v přečíslení dva na jednoho střelu, kterou Muszelik zastavil betonem. Poté se snažil ještě dorážet, avšak už byl atakován soupeřovým bekem, a tak se mu zakončit nepodařilo. Vzápětí přišla další obrovská příležitost na straně Ameriky. Tyler Duke pálil z levého kruhu, jeho střelu ale zastavila branková konstrukce. Kotouč naneštěstí zůstal ležet v českém brankovišti, avšak dorážející Howard, jenž byl u hracího předmětu jako první, téměř odkrytou klec netrefil.  

V polovině první dvacetiminutovky se vydal úplně sám na bránu hrdina úvodního utkání české reprezentace na šampionátu a forvard karlovarské Energie, Jiří Kulich. Zakončit nedokázal, ale během své cesty byl dvakrát faulován, proto národní tým měl k dispozici nejen přesilovku, ale také jedno trestné střílení. Na něj se vydal sám Jiří Kulich, předvedl rychlou klíčku a poslal puk přesně k pravé tyčce americké svatyně. Překvapivé skóre však mohlo být pro Čechy ještě lepší. Autor úvodní branky nahodil z levého kruhu na Muszelika, od něj se kotouč odrazil příhodně pro Bareše, ten střílel jen těsně vedle. V závěru prvního dějství si hráči v bíločervených dresech zahráli další početní výhodu, žádnou větší šanci si ale nevytvořili. 

Prostřední část hry otevřela velká příležitost USA, když se Snuggerud protáhl kolem obránce a z bezprostřední blízkosti Schnattingera se snažil prosadit, avšak český gólman puk utěsnil. Zanedlouho si první přesilovku zahrály také Spojené státy. Kombinaci v útočné třetině zastavil až strážce české svatyně perfektním přesunutí k protější tyči. V čase 25:35 se USA přece jen prosadilo.  Isaac Howard se prokličkoval přes celé pásmo a vyslal na klec nenápadnou střelu, na kterou nestačil český gólman ani zareagovat. Hned nato mohli hráči ze zámoří jít už do vedení, národní tým ale zachránila tyčka.

Ve 29. minutě si Jimmy Snuggerud najel do levého kruhu, odkud střelou zápěstím poslal Američany do vedení. Po třiceti vteřinách se Spojené státy radovaly již potřetí. Ryan Leonard si efektní otočkou obehrál dotírajícího obránce a svižnou střelou nedal brankáři české reprezentace žádnou šanci. Vzápětí mohla přijít další inkasovaná branka, po krásné individuální akci však pomalu jedoucí kotouč za Schnattingerovy zády díky rychlému zákroku spoluhráče nakonec za brankovou čáru nedoputoval. Na druhé straně se do úniku protlačil Jiří Kulich, avšak tentokráte na Muszelika nevyzrál.

Zanedlouho najel Rutger McGroarty do pravého kruhu, jeho ostrý projektil zamířil přesně k vzdálenější tyčce české klece. Tlak USA se stupňoval, ve výborné palebné pozici byl Howard, ale zasáhl pouze českého brankáře. V závěru druhého dějství se po nádherné kombinaci ocitl v brejku Frank Nazar, Schnattinger si jeho bekhendovou kličku ale pohlídal.

Na začátek závěrečné části hry obrana české reprezentace úplně zapomněla na Ryana Chesleyho před bránou, ten však po přihrávce orazítkoval pouze horní tyč klece. Obdobně také Američané nechali Slavíčka před jejich svatyní, ani on ale nebyl přesný. V polovině třetiny stačily USA na využití přesilovky pouhé čtyři vteřiny, po vhazování se kotouč dostal na hůl Logana Cooleyho, ten střelou švihem zvýšil skóre na 5:1.

V čase 52:35 se Lukáš Plos rozjel po levém křídle, jeho přesná střela ke vzdálenější tyči propadla Muszelikovi pod lapačkou. Česká radost ale netrvala dlouho. Za necelou minutu se kapitán Američanů Rutger McGroarty dostal do přečíslení dva na jednoho, po kombinaci s Luciusem zakončil do téměř prázdné brány. Během posledních sekund základní hrací doby posunul Plos puk zpoza brány na připraveného Sapouška, ten však z bezprostřední blízkosti gólmana USA nepřekonal. Češi tak po statečném výkonu prohráli 6:2, poslední utkání ve skupině je čeká už 26. dubna proti velmi silné Kanadě.

 

Branky a nahrávky: 26. Howard (Casey, Muszelik), 29. Snuggerud (Cooley, Gauthier), 29. Leonard (Hutson), 33. McGroarty (Kaplan), 49. Cooley (Gauthier), 54. McGroarty (Lucius, Stramel) – 13. Kulich (TS), 53. Plos (Hamara).

USA: Muszelik (Augustine) – Hutson, Chesley (A), Duke, Casey, Powell, Leddy, Brzustewicz – Gauthier (A), Cooley, Snuggerud – Howard, Nazar, Brindley – McGroarty (C), Stramel, Lucius – Leonard, Spicer, Kaplan – Hejduk.

Česko: Schnattinger (Bizoň) – Hamara, Prčík (A), Čech (A), Tůma, Dvořák, Němec, Puchala – Bareš, Šapovaliv, Slavíček – Šalé, Petr, Kulich (C) – Melovský, Becher, Gaspar – Plos, Sapoušek, Soukup.

Like