Češi nakonec ve velmi vyrovnaném zápase podléhají Finům na nájezdy 1:2 a připisují si bod do tabulky

Národní tým se v úvodním zápase Českých hokejových her utkal s Finskem. Pro trenéra  Kari Jalonena to byl výjimečný zápas, jelikož vůbec poprvé nastoupil do ostrého utkání, navíc proti svým krajanům. Finové šli v 16. minutě do vedení, čase 38:45 se podařilo vyrovnat JIŘÍMU ČERNOCHOVI. Zápas dospěl až do nájezdů, v nichž byli úspěšnější Seveřané.

(foto: hokej.cz)

Úvodní třetina byla na šance velmi vyrovnaná. Napomohla tomu i čtyřminutová přesilovka Čechů, když šel na trestnou lavici Pesonen za vysoko hůl. Češi z ní dali gól, ale ten nebyl uznán na základě postavení Smejkala v brankovišti. Zbytek oslabení už Finové ubránili. Pak přišlo pořekadlo nedáš, dostaneš. Protože v 16. minutě se nechal Budík vyloučit za držení a Finové využili svoji přesilovku zásluhou Teemua Hartikainena. Do konce třetiny gól nepadl, a tak Finové odcházeli do kabin za stavu. S Čechy to však nic strašného neudělalo, ba naopak.

Ve druhém dějství byl národní tým střelecky aktivnější. Vyrovnání měl po čtyřech minutách třetiny Šulák, jenže přestřelil. Větší aktivita přinesla vyrovnávací gól na konci druhé třetiny, když využil přesilovku Jiří Černoch. Jedna zajímavost, oba góly padly ze slotu. Ale zpět k zápasu. Po druhé třetině byl stav nerozhodný.

Ve třetí části hry byli zase lepší Finové. První velkou šanci třetiny měli ale Češi. Blümel ujel obraně, ale neproměnil. V té době ho čistě zastavil finský obránce. O tři minuty později zase Finové ujeli české reprezentaci, ale přihrávka na pravé křídlo nebyla ideální. Pak mohl udeřit Červenka, avšak jeho zakončení nemělo razanci. Poslední šanci třetiny měli Rajala a Filppula, ale přes naše obránce neprošli.

Muselo se tedy jít do prodloužení. V něm byli lepší domácí. Většinu času byli na puku a vytvořili si dvě šance, které však úspěchem neskončili. Ani v prodloužení nebylo vidět rozhodnutí zápasu, vítěze musely určit samostatné nájezdy. V nich byli šťastnější Finové. Ve druhé sérii proměnil Vatanen. Ve čtvrté Kaski a Červenka. Potom měl na hokejce vítězství Innala, ale nedal. Smejkal tudíž mohl srovnat, což se mu dokonce povedlo. V dalších dvou sériích selhali Červenka, Vatanen, Smejkal i Kaski. Rozhodla tedy osmá série. Nejdříve Zdráhal nedal, toho využil Manninen. Rozjel se, nic nevymýšlel a poslal to tam Národní tým si tak připsal první bod do tabulky, dalším soupeřem svěřenců Jalonena budou Švédové.

Branky a nahrávky: 16.Hartikainen (Manninen), rozh. náj. Manninen – 39. Černoch (Špaček)

Finsko: Olkinuora (Tuohimaa) – Lehtonen, Kaski, Friman, Vatanen (A), Saarijärvi, Hietanen, Ohtamaa (A), Pokka – Innala, Manninen, Hartikainen – Rajala, Filppula (C), Ojamäki – Pesonen, Sallinen, Palmu – Nenonen, Mäenalanen, Ojantakanen – Erholtz.

Česko: Lukeš (Kváča) – Šulák, Ščotka (A), Krejčík, Jeřábek, Sklenička, Jiříček, Nedomlel, Budík – Smejkal, Černoch, Stránský – Červenka (C), Špaček, Blümel – Zdráhal, Kodýtek, Kousal – Flek (A), Hladonik, Beránek – Fridrich.

 

Autor – Kryštof Novotný

Like