Češi devíti góly deklasovali Švédsko!

Po prvním zápase na Českých hokejových hrách, který český výběr prohrál po samostatných nájezdech proti Finsku, nastoupil celek pod vedením Kariho Jarolena s dalším skandinávským soupeřem. Švédové první utkání turnaje odehráli ve Vídni proti Rakousku. V zápase padl jediný gól, a to do rakouské brány. Do české sestavy přibyl útočník Hynek Zohorna a v brankovišti se po dlouhé době představil Marek Langhamer. Do sestavy se tentokrát nevešli Richard Nedomlel a Jan Hladonik. 

(foto: hokej.cz)

Češi vstoupili do prvního dějství s aktivní hrou a už ve druhé minutě po Zohornově přihrávce poslal David Sklenička český tým do vedení. Češi se ovšem moc dlouho neradovali, protože v šesté minutě udeřil Oskar Lang a skóre vyrovnal. Češi i přesto pokračovali v aktivní hře, která se jim vyplácela. V desáté minutě dokázal proměnit střelu z první David Jiříček, pro kterého to byl první gól v seniorské A-týmu. Švédové si vzali trenérskou výzvu, protože nebyli spokojeni s Jiřím Smejkalem, který se pohyboval na brankovišti. Rozhodčí branku Jiříčka i po trenérské výzvě uznali. Ve 12. minutě se mohl český tým radovat z další branky, protože Libor Šulák dokázal střelou z nápřahu od modré čáry propálit brankáře Jhonase Enrotha a poslal domácí celek do vedení 3:1.

Druhá třetina byla gólová sprcha, kterou započal na začátku druhého dějství Hynek Zohorna, jenž potrestal špatné rozehrání Švédů a samostatným únikem zvýšil vedení. O 124 vteřin později se povedlo Joelu Kellmanovi snížit náskok české reprezentace. To, co přišlo v polovině třetiny, byla smršť, kterou Švédi nečekali. Nejprve v 30. minutě skóroval Petr Holík po doražení Zohornovy střely, která vypadla švédskému brankáři z lapačky. O dalších 22 sekund zvýšil náskok David Sklenička, který atakoval na hattrick. Aby toho nebylo málo, tak o další tři minuty později se povedlo brankáře už podruhé překonat Petru Holíkovi. Asistenci už na sedmý gól české reprezentace asistoval Roman Červenka, pro kterého to byla 100. asistence v národním týmu. V posledních minutách před sirénou se povedlo Frederiku Olofssonovi alespoň trochu zastavit švédské krvácení, a týmy odcházeli do šaten za stavu 7:3.

Třetí část utkání byla opět v režii Česka. Ve 46. minutě připravil Jakub Flek připravil střelu pro Vojtěch Budíka, který si zároveň připsal první gól v reprezentaci. O necelé tři minuty později se dostal do příležitosti Ondřej Beránek, který těsně před brankoviště přihrál puk volnému Jakubu Flekovi a Češi vedli už 9:3. Ostravar Arena burcovala domácí celek k desátému gólu, který byl několikrát blízko, ale k dalším oslavám už nedošlo. Česko tedy zvládlo v mezistátním zápase proti Švédsku vyhrát vysoce 9:3. V neděli se česká reprezentace utká s Rakouskem a pokud vyhraje a zároveň Finsko prohraje, tak se může radovat z vítězství na domácím turnaji.

 

Branky a nahrávky: 2. Sklenička (Zohorna, Jiříček), 10. Jiříček (Červenka, Smejkal), 12. Šulák (Blümel, Krejčík), 24. Zohorna (Holík), 30. Holík (Zohorna), 30. Sklenička (Zdráhal, Holík), 33. Holík (Blümel, Červenka), 46. Budík (Flek, Beránek), 50. Flek (Beránek, Kodýtek) – 6. Lang (Aman, Tömmernes), 26. Kellman (Själin, J. Pettersson), 39. F. Olofsson (Rosdahl, Karlkvist)

Česko: Langhamer (Lukeš) – Ščotka (A), Šulák, Jeřábek, Krejčík, Jiříček, Sklenička, Budík, Jordán – Stránský, Černoch, Smejkal – Blümel, Špaček, Červenka (C) – Zohorna, Holík, Zdráhal – Beránek, Kodýtek, Flek (A) – Kousal.

Švédsko: Enroth (Högberg) – Pudas (A), Tömmernes (C), J. Pettersson, Själin, Persson, Lindholm – Friberg (A), Kellman, Bromé – Karlkvist, F. Olofsson, Rosdahl – Hartmann, Lundin, Söderblom – Karlsson, Aman, Lang.

 

Autor – Lukáš Rauš

Like