Český tým díky výhře nad Rakouskem ovládl České hokejové hry!

Trenéra Kariho Jalonena a jeho svěřence čekal 1. května poslední zápas v rámci Českých hokejových her. Tentokrát se českému národnímu týmu postavilo Rakousko. Papírově nejslabší soupeř turnaje nepřipravil žádné větší překvapení, a tak dle očekávání Češi na závěr slavili výhru v poměru 4:1. Ofenzivně opět úřadovali hlavně obránci.

(foto: hokej.cz)

Na první střelu národního týmu jsme si museli počkat celé dvě minuty, kdy se do šance dostal Hynek Zohorna. Ten sice brankáře Starkbauma prověřil, ale svou šanci neproměnil. Vzápětí odpověděli i Rakušané, kteří do útoku vyslali Macierzynskiho. Ovšem ani Štěpán Lukeš neměl s prvním zákrokem v zápase problém.

V páté minutě byl Michael Špaček vyloučen za sekání. Sotva se za ním zavřely dveře trestné lavice, padl v utkání první gól. Ve vlastním oslabení se z obranného pásma prosadil David Sklenička, který nachytal rakouského gólmana na švestkách a vstřelil celkově svou třetí branku na turnaji. Asistenci si u této kuriozity připsal Jiří Černoch. Rakušané měli problém se po této situaci usadit v útočném pásmu a nedokázali si vybojovat střelu, která by ohrozila Lukešovu svatyni.

Na naší straně se naopak do šance dostal Matěj Blümel nebo David Jiříček, ovšem ani akce těchto dvou mladíků neslavily úspěch. Češi tak odcházeli do šaten s hubeným náskokem jednoho gólu.

Do druhé třetiny naskočili aktivněji Rakušané. Jejich rychlost způsobila problémy v české obraně a následné střely zaměstnaly gólmana Lukeše. Přístup rakouských hokejistů si rovněž vynutil fauly na české straně. Krátce po sobě byli vyloučeni Libor Šulák a David Sklenička. Díky oběma přesilovkám dostalo Rakousko možnost vrátit se do zápasu. Ovšem Češi předvedli skvělou hru v oslabení a jednobrankový náskok udrželi.

V polovině utkání dostal i český národní tým možnost přesilové hry, když byl vyloučen útočník Macierzynksi. Souvislý tlak, který dokázalo naše mužstvo vyvinout, přinesl vytoužený gól. Střelcem se stal nejmladší hráč týmu, David Jiříček. Tomu se povedlo využít perfektní kombinaci s Matějem Blümelem a Jakubem Flekem.

Rakušané na odpověď potřebovali pouze 48 vteřin, Nissner totiž před Lukešem perfektně tečoval nahozený kotouč, a dal tak svému týmu naději na vyrovnání skóre.

Dvě minuty nato dostali čeští hráči možnost získat zpět ztracené dvougólové vedení. Baumgartner udeřil Matěje Stránského vysokou holí do obličeje, a vysloužil si tak pobyt na trestné lavici. I tuto přesilovku dokázala naše reprezentace využít. Jiří Černoch si počkal na puk odražený od brankáře Starkbauma a protlačil ho přes gólmanovu nohu až za brankovou čáru. Zajistil tak svému týmu vedení 3:1. Rychlý sled gólů navíc dodal Čechům na rychlosti a dravosti, které do této chvíle nebyly v jejich pohybu zcela patrné.

Další možnost zvýšit vedení poskytl českým lvům rakouský kapitán Ganahl, který byl potrestán za sekání. Soustavný tlak Čechů, jenž trval i po skončení přesilovky, další gól nepřinesl a druhá třetina skončila za stavu 3:1 pro národní tým.

Po začátku třetí třetiny čeští hokejisté nenechali své fanoušky ani nadechnout. O rychlé výpady na rakouskou branku se postarali mezi jinými Matěj Blümel či Patrik Zdráhal. Rakušanům se velmi dlouho nedařilo dostat k puku, a v případě, že se tak přeci jen stalo, Lukeš v brance a obrana před ním byli schopni problém s přehledem vyřešit. 11 minut před koncem byl navíc na trestnou lavici odeslán rakouský obránce Maier, když vrazil na hrazení Patrika Zdráhala. Ten se po jeho ataku velmi těžce zvedal z ledu.

Další český gól přišel ale až po skončení přesilovky. Jeho autorem se stal obránce Vojtěch Budík. Předvedl nádhernou individuální akci. Objel tři rakouské hráče a zaskočil i brankáře, kterému prostrčil puk mezi betony.

Nad Rakouskem zvítězila česká reprezentace poměrem 4:1, a vybojovala tak vítězství na Českých hokejových hrách. Celkově se jedná o 16. vítězství v rámci Euro Hockey Tour. Na Czech Hockey Games se většina českých hráčů představila v tom nejlepším světle, a Kariho Jalonena při tvorbě finální nominace bude čekat velmi složité rozhodování.

 

Branky a nahrávky: 5. Sklenička (Budík, Černoch), 31. Jiříček (Blümel, Flek), 34. Černoch (Flek, Blümel), 52. Budík (Sklenička) – 32. Nissner (Kirchschläger, Wolf)

Česko: Lukeš (Langhamer) – Šulák, Nedomlel, Krejčík, Jordán (A), Sklenička, Jiříček, Kaňák, Budík – Flek (C), Černoch (A), Stránský – Kousal, Špaček, Blümel – Zdráhal, Holík, Zohorna – Fridrich, Kodýtek, Beránek – Klapka.

Rakousko: Starkbaum (Madlener) – Hackl, Maier, Wolf, Kirchschläger, Brunner, Wimmer, Kragl – Ganahl (C), Nissner, Schneider (A) – Zwerger, Baumgartner, Lebler (A) – Wukowits, Achermann, Huber – Macierzynski, Rauchenwald, Schwinger.

 

Autor – Simona Břeňová

Like