Česká reprezentace si do tabulky připsala povinné tři body

Do mistrovství světa vstoupili naši hokejisté výhrou 5:1 nad Velkou Británií. Navzdory jasné výhře byl úvod celého zápasu velmi pomalý a Češi se proti hokejovému trpaslíkovi dlouho nemohli prosadit. Na český tým viditelně dopadla nervozita z prvního utkání v rámci světového šampionátu, nakonec nad ní ale zvítězili a nad papírově slabším soupeřem dominovali.

(foto: idnes.cz)

První šanci v utkání získali Češi, když od modré vyzkoušel pozornost brankáře Bena Bownse Filip Hronek, ten gólmana ale neprostřelil. Nedlouho potom ale fanouškům národního týmu jistě zatrnulo. Po dvou minutách hry a Jiříčkově zablokované střele se k puku dostal Joshua Waller, který neotálel a rozjel se na českou branku. Před Lukášem Dostálem se ocitl úplně sám, na jeho betony si ale nepřišel.  Tato příležitost Brity motivovala, hnali se za kotoučem a na našeho gólmana se snažili střílet, kdykoliv měli šanci. Větší možnost prostřelit Dostála získali po velké chybě Davida Jiříčka, ze které těžil Phillips. Český brankář ale výborně přečetl i tuto situaci. Vyjel z brankoviště do poloviny obranného pásma a puk před dojíždějícím Britem odpálil do bezpečí.

Národní tým se dlouho nemohl prosadit. Soupeř velmi kvalitně bránil, zavíral mantinely a s českou hrou neměl téměř žádný problém. Z toho důvodu byla naše reprezentace po téměř devíti minutách hry bez větší gólové šance.

Záblesk naděje na lepší výkon českého týmu mohli fanoušci vidět v čase 9:15. Vrána s Hertlem nádherně kombinovali a podařilo se jim kotouč dostat až před britského brankáře, ten ale díky svým rychlým betonům zůstal nepokořen.

Na druhé straně kluziště se také několikrát zapotil Lukáš Dostál, na kterého pálil několikrát Lake, na našeho gólmana ale nevyzrál. Navzdory tomu začalo být viditelné zlepšení ve hře soupeře. Britové začali více napadat a dostávali se častěji do našeho pásma. Taková aktivita naopak českým hráčům chyběla. Naše hokejisty pronásledovala i nepřesnost při rozehrání či smůla v koncovce. Důvodem ne úplně dobrého výkonu české reprezentace byl nepříjemný forčeking britského manšaftu i neprostupná zeď, kterou vytvořili hokejisté soupeře před svým gólmanem. Ten nemusel proti našim střelám tak často zasahovat. Dost jich totiž zablokovali bránící hráči.

Se začátkem druhé třetiny přišly i naděje na zlepšení výkonu českého týmu. K prvnímu gólu byla naše reprezentace velmi blízko po téměř třech minutách hry. Během přesilové hry, kterou našemu týmu nadělili Britové, zazvonila za brankářem Bownsem dvakrát tyčka. Další šanci si vybojoval Flek, který svým útočným výpadem překvapil britského gólmana, ten ale těměř v polovině zápasu poměrně nečekaně držel čisté konto.

Zlom celého utkání přišel v čase 27:09. Dlouhé čekání na gól ukončil Matěj Blümel, kterému přihrál zkušený útočník David Krejčí. Pro Blümela se jednalo o 11. branku v národním týmu. Vzápětí ale zahrozila i britská reprezentace. Cade Neilson poslal na Lukáše Dostála kotouč, jehož trajektorii změnil ještě bránící David Jiříček. Český gólman střelu vůbec neviděl a za pukem, který nakonec trefil tyčku, se stihl pouze otočit.

Po polovině zápasu dostali Češi další šanci v podobě přesilové hry. Britové hráli v šesti, což moc dobře viděl i rozhodčí, který na trestnou lavici poslal Roberta Dowda. Hráči se lvem na prsou dokázali dostat kotouč až do brankoviště soupeře, strhla se zde velká mela o puk. Jeden z britských hráčů v brankovém prostoru puk zalehl, čímž porušil pravidla, a rozhodčí tak nařídil trestné střílení. Toho se zhostil kapitán Roman Červenka. Vystřelil do levé tyče, od které se kotouč odrazil do tyče pravé, ale za brankovou čáru se nepodíval.

10 sekund po smolném nájezdu si česká reprezentace přeci jen spravila náladu. Jan Ščotka nahodil puk od modré čáry, ten se pomocí Flekovy teče dostal až za záda Bena Bownse. Česko tedy odskočilo soupeři a zvýšilo svůj náskok na 2:0. Navzdory tomu Britové pokračovali v usilovném napadání, čímž nakonec donutili brankáře Lukáše Dostála, aby vytáhl několik skvělých zákroků.

Soupeř nedokázal vstřelit kontaktní gól ani v přesilové hře, když byl vyloučen za podrážení Tomáš Hertl.

Dva vstřelené góly nastartovaly motory české reprezentace. Ta začala zvyšovat tempo hry, čímž vykolejila Brity. Ti začali zaostávat. Jejich chyb a pomalého střídání využil náš mančaft, který kolem bránících hokejistů začal utahovat smyčku a zvyšovat střelbu na soupeřova gólmana.

Poslední šanci druhé třetiny si vybojovala trojice Červenka, Krejčí, Blümel, kterou ale Bowns perfektně vybruslil a další zvýšení náskoku českému týmu už nedovolil.

Třetí třetina opět začala vyloučením na straně soupeře, který dostal dvě minuty za zdržování hry. Přesilovku téměř okamžitě využil obránce a benjamínek národního týmu David Jiříček, který prostřelil Bownse, stal se tak nejmladším obráncem, kterému se podařilo skórovat na světovém šampionátu. Zároveň je jednalo o jeho úplně první gól při debutu na MS. Po radosti z třígólového náskoku následovala studená sprcha v podobě vyloučení na české straně. Britové ale ani naší hru v šesti nedokázali potrestat.

V zápase si týmy vyzkoušely také hru čtyři na čtyři, kdy byl po potyčce s britským hráčem vyloučen Radim Šimek a zároveň na druhé straně odešel na trestnou lavici Robert Dowd.

15 minut před koncem zápasu se těsně podařilo zachránit nulu na kontě Lukáše Dostála. Ben Lake totiž vystřelil z pravého kruhu a puk se od brankáře odrazil na brankoviště, kde boj o kotouč spíš připomínal curling. Celou situaci nakonec vyřešil pohotový Jiříček, který puk rychle odpálil pryč z dosahu soupeřových hokejek.

Necelé dvě minuty po závaru před Dostálem slavilo Česko další branku. Smejkal se po pasu od Blümela pokusil překonat brankáře Bownse, když ale narazil pouze na jeho beton, poslal puk na čepel Jiřího Černocha, který kotouč doklepl za záda britského gólmana. Stav 4:0 znamenal pro českou reprezentaci uklidnění a pro debutujícího Černocha první gól na světovém šampionátu.

Pátý gól našeho národního týmu přišel v čase 48:28. Britové nabídli Čechům přečíslení. Roman Červenka na pravém křídle nabral slušnou rychlost, ujel tak obránci a nabídl puk Matěji Blümelovi. Ten už se postaral o to, aby kotouč uklidil za záda bezmocně se přesouvajícího Bownse. Touto kombinací Červenka s Blümelem dokázali, že si na ledě perfektně rozumí.

Ačkoliv se Lukáš Dostál celý zápas snažil udržet čisté konto a předváděl jeden úžasný zákrok za druhým, Ben Lake mu nulu nakonec přeci jen dokázal sebrat. Necelých 9 minut využili Britové zaváhání našich hráčů a dostali se do úniku. Scott Conway skvěle našel Bena Lakea, který bekhendovým blafákem překonal českého brankáře.

Pětigólový náskok mohl naší reprezentaci vrátit ještě Jiří Černoch, který tečoval kotouč rukavicí za záda Bena Bownse. Bohužel se nestihl kotouče dotknout ještě holí, a tak rozhodčí nemohli gól uznat.

Navzdory rozpačitému začátku se české reprezentaci podařilo dostat do sedla a zvládli vybojovat povinnou výhru nad papírově slabším soupeřem. 14. 5. čeká české lvy zkouška ohněm. V cestě za dalšími třemi body jim stojí výběr Švédska, který bude mnohem dravějším a aktivnějším soupeřem.

 

Branky a nahrávky: 28. Blümel (Krejčí, Červenka), 33. Flek (Ščotka, Jordán), 42. Jiříček (Červenka, Smejkal), 47. Černoch (Smejkal, Blümel), 49. Blümel (Červenka, Krejčí), 51. Lake (Conway)

Česko: Dostál (Langhamer) – Hronek, Šimek, Kundrátek, Ščotka (A), Jiříček, Sklenička, Jordán – Blümel, Krejčí (A), Červenka (C) – Smejkal, Hertl, Vrána – Stránský, Špaček, Simon – Zohorna, Flek, Černoch

Velká Británie: Bowns (Whistle) – Tetlow, Richardson (A), O’Connor, D. Phillips, Clements, Ehrhardt, Batch – Mosey, Lake, Conway – Neilson Dowd (A), Perlini – Waller, J. Phillips (C), Davies – Lachowicz, Myers, Duggan – Hook

Like
1

Napsat komentář