Češi nedokázali porazit Švédsko a připisují si první prohru!

Oba celky vstoupily do turnaje úspěšně, když si Česko poradilo s Velkou Británií 5:1 a Švédové porazili Rakousko poměrem 3:1. Největší změna v české sestavě bylo nasazení Karla Vejmelky do brankoviště. Rozhodně si takovou premiéru na šampionátu nepředstavoval. Skandinávský celek se zase potýkal s nízkým počtem hráčů. V sestavě měli pouze 15 hráčů, takže se museli obejít bez čtvrté formace. I přesto se mohli radovat z výhry 5:3.

(foto: iSport.cz)

Do první třetiny vstoupilo Česko agresivně a také úspěšně. Na začátku sedmé minuty nahrál za sebe mezi kruhy Roman Červenka volnému Davidu Krejčímu, který dokázal střelou z nápřahu propálit švédského brankáře. 

Švédy úvodní branka probrala a Karla Vejmelku vůbec nešetřili. Několik příležitostí přišlo v polovině prvního dějství, když si například nebezpečnou střelu připravil do protipohybu českého brankáře Carl Klingberg. Největší nápor v našem obranném pásmu ovšem nastal na konci třetiny, protože Hynek Zohorna obdržel dvě minuty za hákování a Švédi hráli přesilovku. Dvě šance v rozmezí několika vteřin neproměnil Lucas Wallmark, který měl ne zrovna málo odkrytou českou svatyni. Vyrovnávací úder ovšem přišel necelou půl minutu před sirénou, když do odkryté brány zvládnul skórovat Rasmus Asplund. Do šaten tedy oba celky odcházeli za stavu 1:1.

Druhá třetina začala pro českou reprezentaci hororově. V rozmezí třiatřiceti vteřin se zvládli Češi nechat dvakrát vyloučit. Poprvé Tomáš Hertl po vyhození puku mimo hru a podruhé Jakub Flek za hákování. Švédové přesilovky 5 na 3 využili a po střele Emila Bemström, který vymetl šibenici, se dostal skandinávský celek do vedení.

V 26. minutě Tre Kronor svůj náskok zvýšili po zaváhání brankáře Karla Vejmelky, kterému střela od Mathiase Bréma prošla mezi lapačkou a betonem. To bohužel nebyla poslední rána českého brankoviště. Po nevydařené přesilové hře na straně Česka se chopil příležitosti zvýšit náskok Rasmus Asplund, který čtvrtým gólem Švédů vyhnal Karla Vejmelku z brány a nahradil ho Marek Langhamer.  Česká reprezentace na konci druhého dějství ukázali, že zápas ještě neskončil, když Roman Červenka přihrál Tomáši Kundrátkovi, který střelou z první prostřelil Magnuse Hellberga a snížil na stav 2:4.

Češi začali závěrečnou třetinu slušně po výborném buly v útočném pásmu. Matěj Blümel bohužel mířil přesně na tělo brankáře ve žlutém dresu. Česká reprezentace provedla ve 45. minutě chybu na modré čáře a Anton Bengtsson dostal Švédy opět do náskoku o tři góly. Dlouho jim ale nevydržel, protože o devětadvacet vteřin později byl znovu v režii Roman Červenka, jenž poslal puk přes osu hřiště volnému Matěji Blümelovi, který dokázal ztišit trápení národního týmu.

Český tým se po gólu probudil a začal hrát aktivní hokej, který bohužel nedokázal vyvolat další branku a snížení náskoku švédského týmu. Ani následné necelé dvě minuty hry s prázdnou bránou nepomohli výběru Kariho Jalonena, Švédové se můžou radovat z výhry 5:3.

Branky a nahrávky: 7. Krejčí (Červenka), 38. Kundrátek (Červenka, Jiříček), 46. Blümel (Červenka, Šimek) – 20. Asplund (Nordström, Bengtsson), 23. Bemström (Wallmark, Gustafsson), 26. Bromé, 29. Asplund (Gustafsson), 45. Bengtsson (Bromé)

Česko: Vejmelka (29. Langhamer) – Hronek, Šimek, Kundrátek, Ščotka (A), Jiříček, Sklenička, Jordán – Blümel, Krejčí (A), Červenka (C) – Vrána, Hertl, Smejkal – Stránský, Špaček, Simon – Zohorna, Černoch, Flek.
Trenér: Kari Jalonen
Švédsko: Hellberg (Högberg) – Larsson (A), Dahlin, Gustafsson, Ekman-Larsson (C), Tömmernes, Lindholm – Bemström, Wallmark, Nordström (A) – Friberg, Asplund, Kellman – Bengtsson, Klingberg, Bromé – Lang, Aman.
Trenér: Johan Garpenloev
Like