Národní tým daroval Rakousku výhru po samostatných nájezdech

První historickou výhru nad českou reprezentací mohou slavit rakouští hokejisté, kteří vzájemný zápas v rámci mistrovství světa zvládli lépe a nad naším týmem zvítězili 2:1 po samostatných nájezdech. Hokejisté České republiky se za celou základní hrací dobu, ani v nastavovaném prodloužení nedokázali dostat na 100 % do zápasu a nevytvořili si žádný souvislý tlak, který by způsoboval soupeři větší problémy. Na svou pomalou hru, nevycházející kombinaci při přihrávkách a chybějící střelbu doplatili ztrátou tolik potřebných bodů.

(foto: sport.ceskatelevize.cz)

V první třetině Češi naskočili do zápasu s o něco rychlejším tempem než soupeř. Po necelých dvou minutách hry se do šance dostal Michael Špaček. Ocitl se v situaci jeden na jednoho, ale střelou z otočky nedokázal přesně nasměrovat puk za záda brankáře Starkbauma. Chvíli po této gólové příležitosti se do první velké šance dostali i Rakušané. Nicméně ani oni Karla Vejmelku, který byl pro pro tento zápas vybrán, aby strážil českou svatyni, neprostřelili.

Po těchto úvodních střelách na branku následovala dlouhá pasáž, kdy hra probíhala především na mantinelech. Oba týmy se snažili držet kotouč dál od svých gólmanů a nepouštěli soupeře do šancí.

První útočnější pasáž českého týmu následovala pět minut po začátku úvodní třetiny. Češi si sice vybojovali pár střel, ale Rakušané je ze svého pásma rychle vytlačili. Naopak velmi kvalitně prověřil Vejmelku rakouský útočník Benjamin Nissner.

Česká reprezentace se nenechala vykolejit a vybojovala si vhazování před rakouskou brankou. Toho využil Matěj Stránský, který dokázal protlačit puk až za záda gólmana Starkbauma. Rozhodčí museli celou situaci zkoumat na videu. Nelíbil se jim přejezd Tomáše Hertla brankovištěm, při kterém došlo ke kontaktu s brankářem. Ten následkem toho upadl, a nestihl tak zareagovat na právě střílejícího Stránského. Rozhodčí gól po prozkoumání neuznali a hra pokračovala za stavu 0:0.

Do další šance se dostala dvojice Smejkal – Špaček, která byla schopná dostat Rakušany pod tlak a donutila soupeře faulovat. Češi v první přesilovce vykouzlili několik rychlých kombinací, naneštěstí ani jedna ze střel nedoputovala až za brankovou čáru. Záhy po skončení první přesilové hry přišla další. Tentokrát za zdržování hry. Ani tato Rakouskem darovaná příležitost národnímu týmu gól nepřinesla. Kombinace, přihrávky, rychlost, tlak… skřípalo snad všechno. Šanci skórovat dostal Filip Hronek, který před sebou měl prázdnou branku. Při vší smůle ale trefil tyčku. Přesnější střelu by přesouvající se Starkbaum neměl šanci chytit.

Na Hronkovu akci následovala rychlá reakce Rakušanů. Schneider totiž po dlouhé době ostře prověřil Karla Vejmelku. Což tým soupeře velmi nabudilo. Zvýšená aktivita na rakouské straně si vynutila český faul. Na trestnou lavici odešla nejnovější posila národního týmu – Michal Kempný. Česko si tak mohlo v první třetině vyzkoušet přesilovou hru i oslabení, které se jim nakonec poměrně vydařilo, a Rakousko nemělo šanci předvést svůj přesilovkový model. Díky českým obranným zákrokům se soupeř nedokázal v našem obranném pásmu usadit, natož vystřelit na branku.

Změnu skóre přinesl až kapitán Roman Červenka, který se v čase 17:59 objevil nehlídaný v prostoru mezi kruhy přímo před brankářem Starkbaumem, ten byl proti střele šestatřicetiletého útočníka bez šance. Červenka tak ke svým šesti asistencím přidal první gól na letošním mistrovství světa.

Ve druhé třetině se do šance dostal Jakub Vrána, ten ale perfektní příležitost na střelu prováhal, a Starkbaum s jeho pokusem pak neměl větší problém. Další šanci zvýšit náskok vybojovali Zohorna a Hertl. Rozjetý útok ale pokazili obránci, kteří se vydali na střídačku, a přihrávku, která na ně směřovala, nikdo nezachytil.

Následovala etapa hry, kdy se hrálo nahoru-dolů, oba týmy několikrát vystřelili na soupeřova gólmana, ti ale podávali stabilní výkony a odmítali pustit kotouč za svá záda. Vejmelka měl chytání poněkud ztížené. Během první poloviny utkání na něj Rakušané vystřelili pouze desetkrát, a tak bylo nutné se na každý puk opravdu koncentrovat.

V útočném pásmu si vybojoval velkou šanci David Krejčí, který na Starkbauma mířil zpoza obránce. Gólman střelu vůbec neviděl. Smůla ale opět zaúřadovala a Krejčí trefil pouze tyčku rakouské klece. Další palba na branky na obou stranách změnu skóre nepřinesla, a hráči tak odcházeli do šaten za stavu 1:0 pro Česko.

Hned na začátku třetí třetiny se odebral na trestnou lavici jediný střelec českého gólu Roman Červenka. Rakušané se ale nedostali do nacvičeného přesilovkového vzorce a výhodu nedokázali využít.

Boje o kotouč v následujících minutách probíhaly hlavně podél mantinelů a zápas plynul bez střel na branku na obou stranách. Pomalý přístup Čechů k rakouským hráčům dovoloval soupeři, aby vydechl a vybojoval si nějaké ty šance. Národní tým nebyl za celý zápas schopný tempo a pohyb vylepšit. I frekvence střelby zůstávala na bodu mrazu.

Po dlouhé době se do šance dostal Jakub Vrána, který se ocitl před Starkbaumem úplně sám. Rakouský gólman mu ale puk vypíchl. Na druhé straně úpěnlivě bránil jednogólový náskok Karel Vejmelka.

Necelou minutu a půl před koncem došlo k odvolání rakouského brankáře a soupeř místo něj nasadil do pole šestého hráče. Následoval drtivý tlak. Vejmelka tasil z rukávu jeden kvalitní zákrok za druhým, těsné vedení ale uhájit nedokázal. 37 vteřin před koncem Brian Lebler propasíroval puk až do sítě. I tento gól ale odešli rozhodčí zkoumat na video. Rakouský útočník totiž do kotouče nejprve kopl bruslí. Otázkou bylo, zda se před brankovou čarou trefil do puku i holí. Nakonec sudí přišli s pozitivním výrokem pro Rakušany – gól platil. Češi tak doplatili na statické postavení, které předvedli v závěru utkání, když soupeř hrál v šesti.

Pětiminutové prodloužení nepřineslo žádné pořádné šance. Rakušané skvěle bránili, Češi se nedokázali přes neprostupnou tříčlennou zeď dostat do útočného pásma, natož k nějaké větší střele. Jedinou pořádnou šanci měl obránce Filip Hronek, který se octil přímo před brankářem Starkbaumem. Snažil se ho překonat s hokejkou prostrčenou mezi nohama. Gólmana ale trefil přímo do břicha. Na druhé straně naopak přišla tvrdá střela od Heinricha. Prudce vypálený puk ale letěl nad Vejmelkovu branku. Ani nastavený čas nepřinesl změnu skóre.

Češi se po velmi tragickém výkonu dostali s papírově slabším soupeřem až k penaltovému rozstřelu. První série byla svěřena Tomáši Hertlovi, který branku minul, a na druhé straně mladíčkovi Marco Kasperovi. Ani on si ale na Vejmelku nepřišel. Postupně na nájezdech vyhořeli i Roman Červenka, zastupující kapitán Manuel Ganahl i český talentovaný útočník Matěj Blümel.

Popravčím našeho týmu se stal Peter Schneider. Dřívější hráč Komety Brno jako jediný dokázal překonat Karla Vejmelku, a zajistil tímto úspěšným nájezdem rakouskou výhru 2:1 SN. Davidovi Krejčímu se totiž v páté sérii nájezdů Starkbauma nepodařilo překonat.

Na světovém šampionátu se oba celky střetly naposledy před třemi lety, tehdy z toho česká reprezentace vyšla s pohodovým vítězstvím 8:0. Tentokrát přišla studená sprcha. Češi doplatili na neaktivitu a nedostatečnou střelbu. Nezbývá než doufat, že se naše reprezentace do zápasu s Lotyšskem oklepe a nastoupí do něj s čistou hlavou.

 

Branky a nahrávky: 18. Červenka (Blümel) – 60. Lebler (Heinrich, Schneider), rozh. náj. Schneider

Česko: Česko: Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Hronek, Ščotka (A), Kundrátek, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán – Červenka (C), Krejčí (A), Blümel – Vrána, Zohorna, Hertl – Černoch, Stránský, Smejkal – Flek, Špaček

Rakousko: Starkbaum (Madlener) – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich (A), Hackl, Wolf, Wimmer, Brunner, Kirchschläger – Lebler, Haudum, Kasper – Schneider (A), Huber, Nissner – Wukowits, Ganahl (C), Feldner – Achermann, Schwinger

Like