Cizinci na lavičkách národního týmu! Kdo na mistrovství světa hájí jiné barvy?

Česká hokejová reprezentace po neúspěšných olympijských hrách sáhla po novém trenérovi, kterého nakonec ulovila až ve Finsku. To ale v řadách fanoušků i odborníků vyvolalo vášnivé diskuze, jelikož národní tým nikdy cizí trenér nevedl. Avšak Česká republika není zdaleka jediná, jež na lavičce reprezentace nemá kouče tuzemské národnosti. 

(foto: deník.cz)

Velká výzva stojí před Kari Jalonenem. Prvního zahraničního trenéra na naší lavičce čeká úkol v podobě utišení hladu českých fanoušků po úspěchu, který způsobilo vyřazení v předkole play-off na Zimních olympijských hrách v Pekingu. Nedá se ale říci, že by se ocitl v úplně novém prostředí. Zná jak halu v Helsinkách, kde dokázal v roce 2011 získat titul s IFK Helsinky, tak i prostředí plné Čechů z dob, kdy dovedl tým Lev Praha do finále v bojích o Gagarinův pohár. Je to trenér, o kterém se dá říci co angažmá, to úspěch. Budeme tedy doufat, že nabyde své pověsti.

Navázat na bronz z poslední olympiády se pokusí výběr Slovenska pod vedením Craiga Ramseyho. Kanaďan, jenž byl do této pozice povolán po nepovedeném šampionátu v Kolíně nad Rýnem a Paříži, kdy Slováci skončili sedmí, má na lavičce Slováků smlouvu do konce aktuální sezóny. Dá se ale očekávat, že pokud by reprezentace zpod Tater navázala na olympijský turnaj, vedení navrhne Ramseymu prodloužení smlouvy.

I náš další soused využívá zkušeností z jiných zdrojů než domácích. Rodák z předměstí dějiště letošního světového šampionátu Helsinek Toni Söderholm se pokusí ukončit čekání na větší úspěch jako hlavní trenér Německa, které přebral po senzačním stříbru ze ZOH v Soči. Na začátku roku 2019 byl zvolen velice narychlo, protože tehdejší velice úspěšný hlavní trenér Marco Sturm vypověděl smlouvu, když dostal nabídku na lavičku Los Angeles Kings, kterou přijal. Söderholmovi se zatím nedaří navázat na svého úspěšného předchůdce, letos k má ale další možnost to změnit.

Úkol nesestoupit nadále plní Gli Azzurri i díky kanadskému trenérovi Gregu Irelandovi. Neměl ale k nezvládnutí svého poslání příležitost. Itálii přebral před přípravou na MS 2020, pak se ale přes celý svět přehnala první vlna pandemie koronaviru a šampionát byl zrušen. O rok později se již za přísných hygienických podmínek turnaj odehrál. To byly ale jediné mezinárodní zápasy, které jste ten rok mohli sledovat. Neodehrálo se totiž ani mistrovství divize I, neměl tedy kdo postoupit mezi elitu. Proto se IIHF rozhodla, že se v Rize nebude sestupovat. Letos je to tedy pro něj první plnohodnotné mistrovství světa, kde může ukázat, co se svým týmem dokáže.

Naopak probojovat se v roce 2017 do elitní divize mistrovství světa zvládli Rakušani vedení švýcarským koučem Rogerem Braderem. Ten je i přes nepřesvědčivé výsledky stále drží mezi světovou špičkou. Jako vůdce rakouského nároďáku stanul už u všech věkových kategoriích, dokonce se i u některých stal sportovním manažerem. Někteří fanoušci ale mají trochu obavy o jeho schopnosti, protože před nastoupením do této funkce působil pouze ve švýcarské nejvyšší soutěži. Dokázal už i postoupit z divizního turnaje, ale o rok později zase šel zpátky. Letos je na turnaji jen jako náhrada za ruské a běloruské hokejisty.

Těžko říct, který z těchto trenérů má na letošním turnaji nejtěžší pozici, bude to ale rozhodně zajímavá podívaná.

 

Autor – Jiří Toupal

Like
4