Duo Krejčí – Pastrňák v hlavní roli! Češi složili úspěšný reparát proti Lotyšům, trefil se i Hertl

Zápas proti Rakousku je zapomenut. Přílet DAVIDA PASTRŇÁKA a jeho spolupráce s bývalým bostonským spoluhráčem DAVIDEM KREJČÍM nastartovaly celé mužstvo. Výsledkem byla naprostá dominance české reprezentace v první třetině a z toho plynoucí výhra 5:1. Díky gólové smršti v úvodní části zápasu si náš mančaft může trochu oddechnout, pokud jde o postup do čtvrtfinále. Aktuálně se totiž nachází na čtvrtém místě a na USA ztrácí pouze jeden bod.

(foto: hokej.cz)

V první třetině o sobě dával dost důrazně vědět David Pastrňák, který se v Tampere ani nerozkoukal, a už naskočil do zápasu proti Lotyšsku. Během svého prvního střídání vystřelil na branku hned dvakrát, přičemž oba pokusy zvládnul v rozmezí 17 vteřin. Už na úplném začátku utkání bylo ale jasné, že Pastrňák do Finska přiletěl vyhrávat.

Na první šanci Lotyšů si diváci museli počkat jeden a půl minuty. Karla Vejmelku, který i v tomto utkání hájil českou branku, ale Rubins nepřekonal. To bylo na poměrně dlouhou dobu naposled, co se Lotyši podívali do českého obranného pásma. Po několik následujících minut si totiž Karla Vejmelku a jeho svatyni prohlíželi pouze z dálky. Velkou zásluhu na tom měla hlavně první česká formace s Pastrňákem na křídle, která v útočné třetině spustila úplný kolotoč. Na ledě předváděli velmi riskantní pohyb, který se jim ale vyplácel a lotyšským hráčům nedával moc příležitostí, aby se dostali do hry.

Aktivita se přenesla i do pětky druhé, která byla v zakončení úspěšnější. Výborný pohyb křídel Matěje Blümela a Hynka Zohorny a skvěle nalezená střelecká pozice Tomáše Hertla způsobily, že lotyšský gólman Elvis Merzlikins lovil kotouč zpoza svých zad. Autorem gólu se stal Hynek Zohorna, pro kterého se jednalo o úplně první střelu na branku na tomto světovém šampionátu.

Ofenzivní přístup Čechů nedlouho po otevíracím gólu způsobil závar a strkanici před lotyšským maskovaným mužem. Smejkala jeden ze soupeřů vzal do kravaty a strhl ho k ledu. Na pomoc spoluhráči přispěchal okamžitě Jakub Vrána. Rozhodčí šarvátku rychle uklidnili a lotyšského hráče, který si na českého útočníka tak vyskakoval, poslali na trestnou lavici.

Přesilovou hru se české reprezentaci podařilo využít během velmi krátké doby. V čase 4:58 předvedla naše první přesilovková formace dokonalou spolupráci, ze které gólově těžil kapitán Roman Červenka. Za asistenci si připsali bod Davidové Pastrňák a Krejčí.

Lotyši se po dvou rychlých inkasovaných gólech pokusili pohrozit protiakcí, jejich střely však směřovaly mimo českou bránu, čehož využívala naše reprezentace, která se tak okamžitě vrátila ke kotouči.

Rychlý pohyb a ofenziva dopomohly k prvnímu gólu na mistrovství světa také Michaelu Špačkovi v čase 6:41. Polovinu práce ale odvedl Jakub Flek, který důrazným forčekinkem vybojoval pro svého spoluhráče puk u mantinelu. Špaček pak už neměl větší problém se kotouče zmocnit a schovat ho Merzlikinsovi za záda. V této době se statistiky pro lotyšského brankáře nevyvíjely vůbec dobře – z osmi střel, které na něj letěly, hned tři doputovaly až za jeho záda.

Lotyšský výběr se ale ani takto nepříznivým průběhem zápasu nenechal položit. Usilovně se snažili na české góly odpovědět, ale před Karlem Vejmelkou byli o kotouč rychle obráni a byli nuceni se vrátit zpátky do svého obranného pásma. Několikrát se pokusili držet náš tým dále od Merzlikinse a zaútočit. V tom jim ale pokaždé zabránila česká pětka, která byla skvěle postavená ve středním pásmu.

Chuť po střelbě český tým neopustila ani při třígólovém vedení. Rychlostní pedál měli všichni naši hráči až na podlaze a i kombinačně stáli vysoko nad soupeřem. Lotyšům nebylo povoleno ani chvilkové oddechnutí. Češi se neustále hnali do šancí, stříleli na branku a bojovali o každý kotouč. Z rychlého pohybu těžil i Tomáš Hertl, který v čase 16:30 překonal Elvise Merzlikinse, a poprvé tak skóroval na letošním mistrovství světa. Gól rozhodčí ještě zkoumali. Nebyli si jistí, zda se kotouče jako poslední nedotkl Matěj Blümel vysokou holí. Naštěstí padl pro Čechy pozitivní verdikt – gól byl v rámci pravidel a střelcem byl opravdu vyhlášen Tomáš Hertl.

Ještě v závěru první třetiny padla pátá branka, jejímž autorem nebyl nikdo jiný než David Pastrňák. Pomocí rychlé rotace v útočném pásmu a dokonale fungující chemie se spoluhráčem Davidem Krejčím se dokázal nehlídaný dostat až před lotyšského gólmana, který proti jeho střele neměl žádnou šanci.

Do druhé třetiny protihráči nastoupili s gólmanem Artursem Šilovsem za zády, což jim poměrně zvedlo sebevědomí. Chvíli po začátku této dvacetiminutovky poprvé opravdově zahrozili i Lotyši, kteří prudce vystřelili na Karla Vejmelku. Ten se ale tímto pokusem rozhodit nenechal. Soupeř postupně navyšoval frekvenci střel, a náš brankář se tak dostal alespoň trochu do zápasu. Naopak na české straně začalo ubývat střeleckých pokusů.

Snahu Lotyšů skórovat překazil svým faulem Karlis Cukste, který se za nedovolené bránění odporoučel na trestnou lavici. Přesilovka Čechů ale netrvala moc dlouho a za držení byl potrestán i Jakub Vrána. Hra tak pokračovala v poměru čtyři na čtyři. Zkrácená lotyšská přesilovka nám pak nabídla několik povedených střel na branku. Když se síly na ledě vyrovnaly, dirigentem zápasu se opět stal český tým. David Krejčí a David Pastrňák stále kouzlili na ledě a vymýšleli obdivuhodné kombinace. Naneštěstí svá esa z rukávu začal tahat i gólman Šilovs, který pochytal hned několik gólových šancí.

Ve druhé třetině jsme mohli být svědky i konfliktu mezi Kundrátkem a Batnou, který ošklivě srazil Jakuba Vránu a dal mu zásah přímo do pravého kolene. Po tomto zákroku Jakub Vrána odkulhal na střídačku a nedlouho poté odešel do kabin. Ve druhé třetině se na ledě už neobjevil.

Třetí třetina začala z pohledu českého týmu v o něco línějším a pomalejším tempu. Lotyši byli schopní neaktivitu národního týmu potrestat. V čase 41:01 se o to postaral Arturs Kulda, který tak zařídil jediný gól svého týmu.

Do šance se pak na druhé straně dostal Jakub Vrána, který vypadal naštěstí zdravotně v pořádku. Jeho šanci ale pokazil rozhodčí, který přerušil unáhleně hru, když ztratil puk z dohledu. Kotouč byl ale celou dobu hratelný a viditelný.

16 minut do konce základní hrací doby poskytl soupeři výhodu přesilové hry Ščotka, který se odešel na dvě minuty posadit za nedovolené bránění. První přesilovkový model Lotyšům poměrně vycházel a byli schopní si vybojovat i několik střel. Stačil ale jeden český obranný zákrok a soupeř se už zpátky do pásma nedokázal dostat. Naopak na druhé straně musel kouzlit lotyšský brankář, ten chytil i střely naprosto nechytatelné.

Lotyši až do konce zápasu nevzdali snahu o odvrácení pro ně nepříznivého výsledku a Karla Vejmelku ještě několikrát prověřili. Český gólman ale zůstal koncentrovaný a svými kvalitními zákroky pomohl týmu k potřebné výhře 5:1

Na ledě na sebe veškerou pozornost strhával David Pastrňák. Ten se do gólových šancí dostával z celého mužstva snad nejčastěji, nabízel puky spoluhráčům a při každém střídání dával na odiv své hokejové myšlení. Dalším velkým pozitivem byla spolupráce na ledě se jmenovcem a bývalým spoluhráčem Davidem Krejčím. Bylo jasně vidět, že bostonské hokejové manévry tito dva rozhodně nezapomněli. Toho si byl vědom i soupeř, který si oba Davidy hlídal.

V další zápase čeká české lvy Norsko, proti kterému by mohl nastoupit i David Kämpf, jenž přiletěl do dějiště mistrovství světa jako poslední. Doufejme, že národnímu týmu střelecká chuť vydrží i do dalších zápasů a že ho příjezd Davidů Kämpfa a Pastrňáka nakopne a body do tabulky budou jenom přibývat.

Branky a nahrávky: 5. Zohorna (Hertl, Sklenička), 5. Červenka (Pastrňák, Krejčí), 7. Špaček (Flek), 17. Hertl (Zohorna, Blümel), 19. Pastrňák (Krejčí, Červenka) – 42. Kulda (Ri. Bukarts, Džerinš)

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Šimek, Sklenička, Jordán, Jiříček – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Blümel, Hertl, Zohorna – Smejkal, Vrána, Černoch – Špaček, Stránský, Flek

Lotyšsko: Merzlikins (21. Šilovs) – Zile, Jaks, Rubins, Kulda (A), Sotnieks, Čukste, Bergmanis, Mamčics – Keninš, Balcers (A), Abols (C) – Džerinš, Dzierkals, Ri. Bukarts – Batna, Ro. Bukarts, Marenis – Smirnovs, Jelisejevs, Krastenbergs

 

Autor – Simona Břeňová

 

 

 

 

Like