Čeští lvi přetlačili v důležitém zápase hvězdy a pruhy

České reprezentaci stačil zisk jednoho bodu z tohoto utkání, aby mohla slavit postup do čtvrtfinále. Kombinace urputnosti, bojovnosti, trpělivosti a defenzivy našim hokejistům nakonec vyšla a díky vítěznému gólu Matěje Blümela si mohou oddychnout. Nad Američany se jim podařilo zvítězit nejtěsnějším možným výsledkem 1:0 a do tabulky přičítají tři parádní body.

(foto: cas.sk)

V úvodní třetině nám všem první formace opět dokazovala, proč právě ona si zaslouží tolik času na ledě. Po buly vlétla okamžitě do útoku a své soupeře nepouštěla ke kotouči. Na aktivitu trojice Červenka-Krejčí-Pastrňák navázaly i zbylé formace. Přestože jsme z české strany neviděli po dobu dvou a půl minut ani jednu střelu na branku, všem muselo být jasné, že tenhle zápas bude probíhat ve vysokém tempu.

Ihned v úvodu nám česká reprezentace odhalila i další strategii, se kterou proti USA nastoupila – perfektní defenziva. Hokejisté se lvem na prsou ztěžovali svému protihráči přechod do pásma, odebírali jim puky a hráli velmi aktivně do těla. Soupeř neměl šanci se do útočné třetiny dostat, natož se v ní udržet.

Prvním problémem české reprezentace byl faul Tomáše Hertla čtyři minuty po začátku utkání. Za hákování byl odkázán na trestnou lavici a naši hokejisté se připravovali na první oslabení v zápase. Američany na mistrovství světa provází solidní úspěšnost na přesilovkách (něco málo přes 23 %). Vylepšit svou hru v početní výhodě se pokusili prakticky okamžitě. Několikrát nebezpečně zahrozili, ale Karel Vejmelka, který i v tomto zápase dostal od Kariho Jalonena důvěru, svůj tým podržel. Největší šance, kterou musel pokrýt, přišla 9 vteřin před koncem americké přesilovky, kdy se ke střele dostal třiadvacetiletý centr Ben Meyers. Při českém týmu stálo kromě Karla Vejmelky i štěstí, puk se neustále ochomýtal kolem tyček, žádný z Američanů ale nebyl schopen skórovat.

Po konci českého oslabení se do útoku opět dravě vrhla naše první formace. Jeremyho Swaymana, který bránil americkou svatyni, se několikrát pokusil překonat jeho kolega z Bostonu David Pastrňák, ovšem i Swayman svůj tým dokázal podržet.

Na gól si diváci museli počkat do času 7:53, kdy po obrovské chybě Luka Hughese Češi využili rychlého protiútoku. Hynek Zohorna vyvinul tlak na útočné modré čáře a poslal kotouč do jízdy Matěji Blümelovi. Ten sice neměl příliš času na zakončení, protože byl stíhán jedním z protihráčů, přesto gólmana Swaymana vykoupal a předvedl krásný blafák, který skončil až za brankovou čárou.

Následovala pasáž, kdy se hrálo nahoru-dolů. Američané měli problém se špičkovou českou defenzivou, která jim nedovolovala zakončovat. Češi se na druhé straně do pásma sice dostávali, bohužel takové akce většinou končily bez větších gólových šancí. Výjimkou byla spolupráce Davida Krejčího a Davida Pastrňáka. Američané vysunuli forčekink vysoko do našeho obranného pásma, čímž znepříjemňovali národnímu týmu zakládání ofenzivy. S tím si ale poradil David Krejčí, který z vlastní třetiny poslal kotouč přes celé hřiště Davidu Pastrňákovi. Osmdesátosmička se objevila sama před soupeřovým gólmanem, tomu ale pomohla branková konstrukce, a tak z gólové šance nic nebylo.

Na závěr třetiny ještě určitě zatrnulo asi všem českým fanouškům. USA se dostalo 10 vteřin před koncem do největší šance z celé třetiny, Karel Vejmelka ale i tento problém smetl vyrážečkou. Národní tým tak odcházel do kabiny s těsným vedením 1:0.

Ve druhé třetině Američané zahrozili hned na začátku. Z úvodního buly okamžitě vtrhli do našeho obranného pásma. Český gólman ale zvládl vyřešit několik nepříjemných střel, včetně skákavého kotouče. Díky kotoučům, které na něj protihráči posílali, si mohl vylepšit nejen celkovou úspěšnost zákroků, ale i sebevědomí z předchozích zápasů, kdy si musel poradit s opravdu nízkými počty střel.

Chvíli po startu druhé dvacetiminutovky signalizovali rozhodčí trest pro americké hokejisty. Důvodem byla technická chyba, kdy se na ledě objevilo šest hráčů, místo klasických pěti. Trest byl ale nakonec odvolán a hra pokračovala s vyrovnanými silami na obou stranách.

Po této situaci se Češi naladili zpátky na svou defenzivní strategii, se kterou do zápasu naskakovali, a zastavovali Američany už na modré čáře. To se projevilo i na ne příliš frekventované střelbě na stranách obou týmů.

Špatné počty pak potrápily i českou reprezentaci, ta si také chvíli zahrála v šesti, a musela tak čelit druhému oslabení v zápase. Velký tlak mohli Američané využít až v samotném závěru své přesilovky. Narazili ovšem na Vejmelku a jeho družinu obětavých beků. Skóre tak zůstalo i po této dvouminutové sekci nezměněné.

Ve velké české šanci se sedm minut před koncem třetiny objevil Smejkal, který se dostal do úniku. Na tuto exkurzi do útočného pásma byl vyslán Davidem Kämpfem a Jakubem Vránou. Ten mu patičkou přikopl do jízdy kotouč. Smejkal byl ale obtěžován po celou dobu jízdy a po zákroku Hughese, který byl na hranici pravidel, nebyl schopen dotáhnout svůj výpad do radostného konce.

Vzápětí přišla první česká přesilová hra a s ní i šance zvýšit hubený náskok. Faul si svým aktivním přístupem vybojoval David Pastrňák, kterého dokázalo zastavit až soupeřovo podrážení. Na trestnou lavici si odešel odpočinout útočník John Hayden. První přesilovková pětka odehrála skoro celý vyměřený čas a své kolegy z druhé formace pustila na led až 25 vteřin před koncem dvouminutového trestu amerického forwarda. Výhoda, kterou Američané Čechům poskytli, ale zůstala nakonec nevyužitá.

Poslední českou šanci třetiny měl na svědomí Jakub Vrána, který se ocitl naprosto nekrytý před soupeřovým gólmanem. Jeho tvrdá střela ale trefila Swaymana pouze do masky. Následně se do útoku dostal opět protihráč a svým forčekingem způsobil českému týmu několik problémů, ovšem Karel Vejmelka striktně odmítl pustit jakýkoliv puk za svá záda.

Své kvality předváděl Vejmelka i po začátku třetí třetiny, kdy se po rychlé souhře USA dostal ke střele Ryan Hartman. Ten na českého gólmana vypálil kotouč rychlostí 165,3 km/h, což byl nejrychleji vypálený puk zápasu. I s tím si ale maskovaný muž v naší svatyni dokázal poradit.

Americký tlak neustále gradoval, a tak si Češi museli dávat pozor a nedělat chyby při obraně svého pásma.

Uklidnění přišlo až po pětiminutové početní výhodě, kterou Češi získali po ostrém zákroku Bellowse na Radima Šimka. Celou situaci, kdy český obránce dostal loktem do obličeje, zkoumali rozhodčí na videu. S verdiktem, který hrál do karet národnímu týmu, přišli až po několika minutách. Pět minut, které měli čeští hokejisté strávit v početní výhodě, ale gól nepřineslo. V největší šanci se ocitl David Krejčí, jehož pokus byl zastaven Peekem, který brankáři Swaymanovi velmi pomohl a zachránil naději na vyrovnání. Jinak ale američtí hráči neměli problém českou přesilovku ubránit a s přehledem vyhazovali puky ven ze svého pásma.

Po skončení pětiminutové přesilovky se naši hokejisté museli urychleně vracet před Vejmelku. Odpočatý Bellows vyskočil z trestné lavice jako čertík z krabičky a zapojil se do amerického útoku. Jeho pokus ale Vejmelka natlačený na tyčku pokryl a Češi se opět upnuli na defenzivu.

Do útoku se čeští lvi podívali o pár minut později. Konkrétně se jednalo o bostonské duo Krejčí-Pastrňák. Ovšem gólman Swayman má z tréninků Bruins taktiky obou hráčů přečtené, a tak přesně věděl, že David Krejčí řítící se na něj s pukem na hokejce nevystřelí, ale bude přihrávat. Nemýlil se, Krejčí opravdu nahrál Pastrňákovi, Swayman se zvládl bez problémů roztáhnout po celém brankovišti a i tento pokus zlikvidoval.

Urputný zápas si vyžádal i zranění jednoho z našich hráčů. Filipa Hronka trefil do obličeje kotouč odražený od brusle obránce Jordána. Hronek pak odešel rovnou do kabin, kde se nechal ošetřit. Po velmi krátké době se naštěstí vrátil zpět na střídačku a pokračoval v utkání.

Do problémů se český tým dostal šest a půl minuty před koncem, kdy byl Stránský odeslán na trestnou lavici za nedovolené bránění. Američané byli odhodláni tuto příležitost nepromarnit. Jejich precizní přihrávky v podobě rychlých tečí českým hráčům pořádně zamotaly hlavy. Situaci vyřešil až Radim Šimek, který zablokoval Jonesovi hokejku, a nedovolil mu tak zakončit do prázdné branky. Jednalo se patrně o jeden z nejdůležitějších obranných zákroků celého utkání. Radim Šimek svým čtením hry zachránil týmu jednogólový náskok.

Američané věděli, že už jim začíná téct do bot, a tak se dvě a půl minuty před koncem odhodlali hrát s nekrytými zády. Český tým uzavřeli v pásmu a na Vejmelku stříleli snad ze všech možných úhlů. Několikrát zaúřadovalo štěstí, když hráči z USA nebyli schopni trefit prázdnou branku. O zbytek se pak postaral Karel Vejmelka. Američany dokázal 24 zákroky vynulovat, a stal se tak třetím gólmanem od rozdělení Československa, kterému se podařilo proti tomuto nepříjemnému soupeři udržet čisté konto.

Poslední zápas čeká českou reprezentaci s domácím Finskem. Tentokrát proti našim hráčům nebudou stát pouze hokejisté, budou muset bojovat i proti fanouškům, kteří svůj tým jistě přijdou podpořit v hojném počtu.

 

Branky a nahrávky: 8. Blümel (Zohorna)

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Šimek, Sklenička, Jordán – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Blümel, Hertl, Zohorna – Smejkal, Kämpf, Vrána – Špaček, Stránský, Flek – Černoch

USA: Swayman (Mann) – Megna, Se. Jones (C), Schmidt (A), Peeke, Hughes – Hartman, Galchenyuk, Boldy – Kuhlman, Bellows, Tynan – Meyers, Farrell, Gaudette – Lettieri, Lafferty, Watson (A) – Hayden

Like