Česko smetlo Německo po obětavém výkonu! Využité přesilovky, dostupování a výborný Vejmelka zajistili národnímu týmu postup do semifinále

K poslední prověrce našeho národního týmu na mistrovství světa proti Německu došlo ve čtvrtfinále v roce 2019. Tenkrát skvělý kolektiv vedený MILOŠEM ŘÍHOU rozlousknul obranu protějšího týmu až v půlce druhé třetiny. Mastná střela JANA KOVÁŘE tenkrát zaplachtila do levého vinglu a odstartovala tím pěti gólovou kanonádu. Pod finální výhrou 5:1 a postupem do semifinále proti Kanadě se podepsal například JAKUB VORÁČEK, ONDŘEJ PALÁT či DOMINIK KUBALÍK. Velká extratřída hráčů, jež ve finále odvezla pouhé čtvrté místo po blamáži se zemí Javorového listu (5:1 prohra) a následném utkání o bronz, kde musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Bohužel úspěšné pro Rusko (3:2 prohra).

První třetina a před brankovištěm Německa docházelo k obrovským příležitostem. Již po třiceti pěti vteřinách došlo na přesilovku pro český tým. Vyloučený Yasin Ehliz nabídnul národnímu týmu velkou šanci. Čas plynul jako voda. Jenomže z tvrdého tahu na bránu přišla šance, s kterou nemohl udělat nic ani Philipp Grubauer. Už po dvou minutách začal psát gólovou historii čtvrtfinálového utkání David Pastrňák. Z radosti poslal ruce k nebesům a svým klasickým úsměvem od ucha k uchu rozzářil české fanoušky. Číslo osmdesát osm zas a znovu ve své plné kráse.

Naši reprezentanti nepolevili. Tempo, které určila první lajna pokračovalo nadále. Nahazované puky letěly z levé a pravé strany. Německo si nevědělo rady. Střední pásmo bylo v našem vedení. Díky tomu přetekl pohár, jež byl plný nervů. Fischbuch neunesl tíhu utkání. Velmi drzý faul v podobě držení, dopadnul další přesilovkou pro naše krajany. Opět došlo na útočnou trojici, jež září hokejovou elegancí. Ledová linka Pastrňák – Krejčí – Červenka rozebrala bránicí čtyřku Německa s naprostým klidem. Zakončující Roman Červenka pouze potvrdil svůj životní turnaj. Nejstarší člen mužstva, přesto předvádí, že jeho kouzla nepatří na odpis.

Dochází-li na českou výhodu v podobě jednoho hráče na víc. Nastane potom  obrovská síla. Rychlé dostupování – klidně i ve třech – bylo klíčem úspěchu. Zrychlení nahrávek, navrch k tomu z první. Žádné zpracování. Pouhá preciznost. Mimo jiné využití zbytečných vyloučení dodalo obrovský klid na duši českých hokejistů. Dvě přesilové hry. Dvě branky. Obrovská dominance, kdy vše vypadalo naprosto jednoduše.

Případné odražené puky i rychlé brejky měli za snahu rozhodit Karla Vejmelku. Jakákoliv příležitost, ale českou jedničku nedostala. Byl plně soustředěný na svůj výkon. Jednu z největších šancí měl v první třetině Matthias Plachta. On a jeho spoluhráči museli být překvapeni z perfektní přípravy družiny Kari Jalonena. Ještě před koncem první dvacetiminutovky došlo k oslabení v podobě hry čtyři na čtyři. Naše obrana se nenechala zastrašit po rychlém úniku Lukase Reichela. Přesto byla trefená tyčka jedinou velkou příležitostí německého celku v první třetině.

Ze začátku druhé části vše nabíralo pomalý směr. Na obou stranách se hledal recept pro otevření dalšího gólového účtu. Objíždění království Karla Vejmelky od hráčů v bílých dresech nehledalo žádný výsledek. Došlo i na úsek, kdy se německá tvrz obléhala v podobě tří střídání. Vrána, Kämpf či Blümel nenašli tajnou ingrediencí pro vstřelení gólu. Velké šance většinou zachránil mistr Grubauer. Tři minuty nebezpečného tlaku, bohužel neskončily nikterak úspěšně.

Samotná vhazování, které naše družina vyhrávala ve velkém počtu, měla pro Německo jediné řešení. Vyhazovat puky na zakázané uvolnění. Později si šel na trestnou lavici sednout, již dříve zmiňovaný Roman Červenka. Po nepříjemném zákroku na jeho účet, přišla odplata v podobě vyloučení na dvě minuty. Za celý turnaj mimo velký počet bodů, posbíral i deset trestných minut. Černou práci odvedl při nepříjemné chvilce našeho mužstva Zohorna a Hronek. Oba dva vypíchli puk mimo naši obranou zónu. Němečtí hráči neměli čas na střelu, klasické dostupování a automatické blokování zabránilo jakémukoliv inkasování. Plácaná našich sousedů neměla žádného řešení. Díky tomu dopadlo vyloučení nejužitečnějšího hráče Česka skvěle.

Nejzkušenější člen německého celku přesto pochybil. Korbinian Holzer předvedl nepříjemný zákrok v podobě podražení. Již potřetí došlo na přesilovou hru pro Českou republiku. Již potřetí došlo ke změně skóre. Tentokráte proměnil branku David Krejčí. Matěj Blümel měl v jednu chvíli obrovskou příležitost! Svým samostatným protiútokem dosáhnul obrovské šance. Bohužel rychlý výjezd gólmana Grubauera ve stylu Dominika Haška v dobách jeho největší slávy nedopadl úspěšně.

Ihned na to zazářil zas a znovu Vejmelka. Všemi možnostmi se snažil vyrazit puk zpoza jeho brankoviště. Úspěšně! V leže i za pomoci obránců letěl hrací předmět pryč z obranné části. Hra se začínala stupňovat. Oba dva brankáři ukazovali své kvality. Němečtí hráči zase talent neproměnit gól do prázdné branky. Jak se nepodařila trefit ona klíčová střela? Je třeba se zeptat všestranného Vejmelky, který rychlým přesunem a zároveň na poslední chvíli vyrazil střelu Marcela Noebelse! Koncem lapačky poslal nepříjemnou střelu z první, na horní tyčku české branky. Přesun do pravé strany. Jednoduše krásný semafor! Po dnešku jeden z adeptů na zákrok turnaje.

Ve třetí třetině se iniciativy chopilo Česko. Napoprvé ohrozil kasu Tomáš Hertl. Bylo zřejmé, že se posledních dvacet minut nebude hrát dozadu a hra nebude kouskována. Přesto bylo Německo jako nepříjemná včelka, která naše hráče otravovala a dostávala do nepříjemných chvílí, kdy bylo třeba zklidnit hru. Jedna ze střel, která letěla na Vejmelku dokonce trefila Michala Jordána do zápěstí. Přesto nezahálel a onu příležitost využil jako obranný zákrok, kterou dost možná zachránil inkasovanou branku.

Naše pozorná obrana posílala veškeré nebezpečí na zpáteční adresu. Nápomocnou se stala i dvojice ze San Jose Sharks. Hertl s Šimkem byli v blízkosti brankoviště obrovskou pomocí. Bohužel devět minut před koncem došlo na vyloučení Tomáše Kundrátka. Díky tomu nastal okamžitý time out, kde své svěřence poučil finský kouč Soderholm. Následný tlak při hře 6 na 4 však náš národní tým nezaskočil. Přesto byla následující minuta potom velmi nepříjemná. Bránicí čtyřka společně s Kundrátkem na kluzišti mlela z posledního. Nepřetržitý tlak skončil vstřelenou brankou od Morise Seidera.

Krejčí s Pastrňákem potom nabrali obrovské tempo. Jejich následná šance dva na nikoho, pár vteřin na to nedopadla úspěšně, neboť domácí gólman předvedl neskutečný zákrok. Přesto byla vidět ona obrovská chuť vrátit tří gólové vedení zpět. Tři a půl minuty před koncem zazvonila horní tyč po nepříjemně zatočeném kotouči za zády Vejmelky. Díky bohu vše dopadlo lépe pro naši obranu, neboť se hra okamžitě zastavila.

K blížícímu se vrcholu utkání došlo na hru bez brankáře. Německo zas a znovu zkoušelo štěstí. Stejně jako při jejich jediné vstřelené brance na 1:3. Naštěstí kolo štěstí dopadlo lépe pro Českou republiku! Jakub Smejkal s nahrávkou nečekal, nýbrž vystřelil a trefil prázdnou bránu. Skóre 1:4 jasně vyzařovalo semifinálem pro národní tým.

K poslední minutě Německo znovu zkusilo hru v šesti. Tam už ale k žádné změně nedošlo. Obětavý výkon dopadnul lépe pro  naše reprezentanty v červených dresech. Hráče utkání si za naši stranu odnesl Michal Jordán, který si za skandování hojného počtu českých fanoušků v Helsinkách užil odměnu za svůj srdceryvný výkon.

Za tým Německa byl zvolen hráčem utkání Plachta. V průběhu celého turnaje byl neomylný. V dnešním čtvrtfinále stál právě on za klíčovými šancemi. Jeho útok znepříjemňoval Pastrňákovi a spol. průběh dnešních šedesáti minut. Kvůli vyřazeni Německa byli zvoleni i tři nejlepší hráči onoho národního celku. Své místo si vzal Grubauer na pozici brankáře, Michaelis jakožto útočník a Moritz Seider jako obránce.

Branky a nahrávky: 3. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 11. Červenka (Krejčí, Hronek), 33. Krejčí (Pastrňák, Červenka), 59. Smejkal (Kämpf) – 54. Seider (Noebels, Plachta).

Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – H. Zohorna, Hertl, Blümel – J. Vrána, Kämpf, Smejkal – M. Stránský, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Německo: Grubauer – Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Gawanke – Plachta, Michaelis, Ehliz – Pföderl, L. Reichel, Noebels – Fischbuch, Loibl, Karachun – Schmölz, Kastner, Soramies – Ehl. Trenér: Toni Söderholm.

 

Autor – Radek Sedlmaier

Like
3