Mistrovství světa 2023 se bude konat opět v Tampere, druhá skupina bude hrát v lotyšské Rize! Rozhodnuto je také o dalších šampionátech

Je rozhodnuto! Světový šampionát budou příští rok hostit finské Tampere a lotyšská Riga. Rozhodl o tom dnešní kongres IIHF, který zasedal v dějišti letošního mistrovství v Nokia Arena. Turnaj se měl původně konat v ruském Petrohradu, kvůli konfliktu na Ukrajině ale bylo Rusku pořádání odebráno. Mimo jiné se rozhodlo i o místě konání ostatních kategorií.

(foto: iihf.com)

Tampere se stane třetím městem, ve kterém se odehrály dva světové turnaje po sobě. Tím prvním byl Stockholm, kde se hrál šampionát v letech 1969 a 1970. Švédské hlavní město společně s Helsinkami uspořádalo i MS 2012, přičemž pořádání jim bylo svěřeno následně i pro příští rok. Lotyšské hlavní město hostilo mistrovství světa naposledy před dvěma lety, kvůli celosvětové pandemii se ale konal před prázdnými tribunami. Stejně jako letos by se měli zápasy o medaile odehrát v Nokia Arena.

Pobaltská města byla jediná, která se o hostování světového mistrovství zajímala. Původně se o pořádání nadcházejícího šampionátu hlásili i Maďaři a Slovinci, první zmínění ale nenacházeli smysl v pořádání turnaje bez účasti ruských hokejistů, a tak kandidaturu stáhli. A jelikož podle zákulisních informací Slovinsko nebylo schopno celý turnaj organizačně pokrýt, zůstaly severské destinace jediné v osudí.

Nápad hostit každoroční mezinárodní turnaj mělo i Švýcarsko, po zvážení národního výboru ale svoji kandidaturu posunulo až na rok 2026, která jim nakonec byla přiřknuta. Hostujícími městy se stala Curych a Fribourg. Země helvétského kříže přišla o možnost konání turnaje na domácí půdě kvůli covidu, jehož pandemie neumožnila ho v roce 2020 odehrát. O pořádání uvažoval i Kazachstán, nakonec ale kandidaturu vzdal.

Již začátkem května bylo potvrzeno, že se mistrovství světa do 20 let uskuteční v kanadských městech Hamiltonu a Monctonu. A znovu vinu na sebe bere sibiřská velmoc, jejíž militaristická aktivita znemožnila odehrání turnaje v původních místech Novosibirsku a Omsku.

Dějištěm světového šampionátu osmnáctiletých bude v příštím roce Švýcarsko. Mistrovství světa žen se uskuteční letos na přelomu srpna a září v dánských městech Fredrikshavn a Herning. V příštím roce bude turnaj pořádat Kanada. Odložený světový šampionát žen do 18 let začne za několik dní v americkém Madisonu, v příštím roce se uskuteční od 8. do 15. ledna ve švédských městech Östersund a Brunflo.

 

Autor – Jiří Toupal

Like