Česká reprezentace slaví po deseti letech medaili z MS! Proti USA museli však otáčet

Dlouhých deset let uplynulo od poslední medaile ze světového šampionátu. Pod vedením finského kouče JALONENA se však český národ opět dočkal. V úvodu to ale vůbec nevypadalo dobře, když jsme prohrávali již 1:3. Podařil se ale nevídaný obrat. Hattrickem se blýskl David PASTRŇÁK, dvakrát se trefil KÄMPF, ČERVENKA opět bodoval a bylo z toho konečné skóre 8:4.

 

(foto: sport.aktualne.cz)

Úvod utkání patřil jednoznačně soupeři. Zatímco Karel Vejmelka v brance Čechů musel ukázat řadu zákroků, Swayman na druhé straně zasahoval poprvé až v desáté minutě. Navíc hned nato otevřel skóre Kuhlman. Střela od modré se k němu příhodně odrazila, a tak měl jen jednoduchý úkol. Umístil střelu nechytatelně pro českého brankáře.

O minutu a půl později fauloval Černoch a s velkým rozčilením na verdikt rozhodčích usedl na trestnou lavici. Tu opustil již po osmašedesáti vteřinách a bylo to 0:2. Mezi nohy maskovaného muže Česka zakončil přesnou souhru Gaudette.

Pět minut do první přestávky rozzvonil horní tyč branky Bellows. Z následné akce čtvrtého útoku však přišlo snížení. Flek vybojoval v rohu kotouč, předložil jej Černochovi, ten si bruslí zpracoval a prostřelil Swaymana – 1:2.

V závěrečné minutě třetiny dostali Češi příležitost přesilové hry. Místo srovnání však zvedli svůj náskok Američané. Po ztrátě na hraně útočného pásma se rozjeli do přečíslení tři na dva, a to zvládli na výbornou. U pravá tyče dostal namazáno Kuhlman a Vejmelka znovu neměl šanci – 1:3.

O přestávce tak bylo co řešit a změna vyšla najevo hned. Povel k rozcvičování se dostal Marek Langhamer a vystřídal v brance Vejmelku.

Druhou dvacetiminutovku byli aktivnější naši hokejisté a ve třiatřicáté minutě zápasu přišlo opět snížení. Sklenička trefil před brankou obránce do břicha, ten zavrávoral a ztratil tak kontrolu nad situací. Rychle se zorientoval Smejkal a přes tohoto beka propálil i gólmana – 2:3.

Do třetí periody šel tým s mírnými změnami v sestavě a plný energie. Již po padesáti sekundách našel Hertl Pastrňáka v dobré palebné pozici a ten vypálil přesně, čímž srovnal stav zápasu.

Po chvíli vyhrál buly na Červenku v útočném pásmu Krejčí a český kapitán znovu rozvlnil síť – 4:3.

Obrat našeho soupeře úplně zaskočil a toho využil opět Pastrňák. Ze strany si sjel na Jordánovu přihrávku a rychle vystřelil mezi betony brankáře – 5:3.

Po faulu Hartmana dostal český tým nabídku čtyřminutové přesilovky. Tu však nevyužil, a navíc na trestnou lavici zamířil Hertl. V oslabení ale unikl Smejkal a mohl přidat svou druhou trefu v zápase. Jeho bekhendová klička ale skončila na tyči. To ho však nemuselo mrzet, jelikož se puk odrazil příhodně pro Davida Kämpfa a ten přeci jen skóroval – 6:3.

V následné hře bez brankáře se k puku dostal opět Kämpf a zvedl na 7:3. Tento stav vydržel jen chvíli, poněvadž překonal Langhamera Bordeleau, který se po přesné nahrávce ocitl přímo před českým brankářem a snížil na 7:4.

Kousek od hattricku byli Davidové Pastrňák a Kämpf, přičemž prvnímu zmiňovanému se to nakonec povedlo. Sedmatřicet sekund před sirénou ho našel volného Hertl a Pasta už měl jednoduchý úkol – 8:4.

Špatný začátek ale šestigólová třetí třetina. Český tým otočil utkání a konečně ukončil čekání na medaili. Kari Jalonen tak na lavičce českého týmu slaví zisk medaile hned z prvního šampionátu.

Branky a nahrávky: 16. Černoch (Flek, Stránský), 33. Smejkal (Sklenička, Kundrátek), 41. Pastrňák (Hertl, Zohorna), 43. Červenka (Krejčí), 44. Pastrňák (Jordán, Hertl), 56. Kämpf (Smejkal), 59. Kämpf (Šimek), 60. Pastrňák (Hertl, Červenka) – 10. Kuhlman (Meyers, Peeke), 13. Gaudette (Boldy, Tynan), 20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty), 59. Bordelau (Watson, Hayden).

Česko: Vejmelka (Langhamer – 40 min) – Kempný, Hronek, Ščotka, Kundrátek, Šimek, Sklenička, Jordán – Červenka, Krejčí, Pastrňák, Blümel, Hertl, Zohorna, Smejkal, Kämpf, Vrána, Flek, Černoch, Stránský.

USA: Swayman – Jones, Hughes, Peeke, Schmidt – Boldy, Galchenyuk, Hartman, Tynan, Gaudette, Bellows, Kuhlman, Farrell, Meyers, Hayden, Watson, Lettieri, Bordeleau, Barber, Lafferty.

Like