Sen o finále se rozplynul. Česká reprezentace schytala od Kanady debakl v podobě šesti branek

Jako v roce 2019 v Bratislavě. Asi tak by se dala popsat cesta národního týmu ve vyřazovacích soubojích na letošním šampionátu. Před třemi lety Češi ve čtvrtfinále porazili Německo 5:1, stejným výsledkem pak ale padli v boji o finále s Kanadou. Následně přišla velice vyrovnaná bitva o bronz, kterou na svoji stranu strhli Rusové po nájezdech. Tentokráte hráči se lvem na hrudi opět přemohli naše západní sousedy, a to poměrem 4:1. Hlavní zásluhu na tom měli výborné přesilovky naší první formace a fantastický KAREL VEJMELKA. Následně stála české reprezentaci opět Kanada, jenž byla v základní skupině nevýrazná. Svěřenci KARIHO JALONENA tak mohli ukončit 12leté čekání na finále, stejně jako 12leté čekání na výhru nad Javorovými listy. První třetina národnímu týmu vyšla, po přesilovkové trefě DAVIDA KREJČÍHO Češi až do poslední minuty úvodního dějství vedli. Druhá a třetí část hry však už byla z pohledu české reprezentace velice špatná, obhájci titulu z minulého MS tak po triumfu 6:1 zaslouženě postupují do třetího finále v řadě.

První šance Kanady přišla již ve druhé minutě, když nahození Chabota od modré bylo nepříjemně tečováno. Karel Vejmelka však předvedl rychlou roznožku, čímž puk uklidil do bezpečí. Na druhé straně se před kanadského gólmana prokličkoval Blümel, k dorážce se však nedostal. Poté Češi zahrozili znovu. První formace vyvezla Driergera mimo tři tyče, Červenka zkoušel poslat puk zpoza brány na připraveného Pastrňáka, jenž se snažil dorazit do úplně odkryté klece, bostonský křídelník byl však zasažen vysokou holí do obličeje, a jelikož byla vidět i krev, národní tým měl k dispozici čtyřminutovou přesilovku.

Úvod početní výhody české reprezentaci nevycházel podle představ. Kompaktní napadání Kanaďanů na modré čáře neumožnilo národnímu týmu se vůbec dostat do útočné třetiny. Poté však Roman Červenka našel křižnou přihrávkou Davida Krejčího, jenž využil mezery mezi forčekujícími hráči Javorových listů, napřáhl se a propálil gólmana Seattlu tvrdým projektilem ke vzdálenější tyči.

V polovině úvodní dvacetiminutovky mohl na 2:0 zvyšovat Hronek, v bezprostřední blízkosti ale Driedgerův pravý beton nepřekonal. Obrovskou příležitost měl také Hertl, který se dostal do úniku, avšak ani jeho pokus se s úspěchem neshledal. V čase 19:28 bylo vyrovnáno. Pierre-Luc Dubois vybojoval kotouč v levém rohu útočného pásma a poslal jej zpoza české svatyně na Dylana Cozense. Ten se úplně nebráněný dostal ke dvěma dorážkám, první za Vejmelkovy záda ještě neprošla, tu druhou už však český brankář neměl bez pomoci obránců šanci zastavit.

Druhá část hry byla z pohledu českého výběru úplně jiná. Špatné dobruslování soupeře, nedůraz, žádné kombinace a zbytečné, byť lehce spekulativní, vyloučení. Kanada národní tým tlačila, z čehož vyplynula branka Adama Lowryho, jenž se úplně sám před bránou otočil a zasunul kotouč Vejmelkovi mezi betony.  Za necelé dvě minuty nahodil Dawson Mercer z levého kruhu, hrací předmět se odrazil příhodně pro Kenta Johnsona a ten už pouze puk usměrnil mezi tři tyče.

Ve 31. minutě hrála Kanada další přesilovku Mathew Barzal měl spoustu prostoru, proto si najel až před českého gólmana a přesnou střelou do pravého rohu zvýšil vedení Javorových listů na 4:1. V závěru druhé třetiny se vydal Jakub Vrána úplně sám na Driedgera, avšak ani on ho nepřekonal.

Do závěrečné části hry vstupoval národní tým s cílem zatlačit na soupeře a zkusit odvrátit nepříznivý vývoj zápasu. Příliš se to ale nedařilo. Už po čtyřech minutách pálil v rychlé protiakci Cole Sillinger z velké dálky, Vejmelka avšak kotouč zastavit nedokázal. Zanedlouho se znovu dostal do úniku Jakub Vrána, tentokráte byl ale faulovaný dojíždějícím soupeře, Češi tak měli trestné střílení. Na něj se vydal David Pastrňák, kanadský brankář si však jeho střelu pohlídal.

V čase 52:50 už obhájci titulu slavili šestou branku. Dylan Cozens nenápadnou bekhendovou střelou z prostoru mezikruží překonal Vejmelku pod vyrážečkou. Tento gól se však kvůli ofsajdu nezdál české střídačce, a tak si Kari Jalonen vzal trenérskou výzvu. Branka nakonec byla uznána, Češi tedy hráli za zdržování další oslabení.

Do konce utkání se už skóre neměnilo. Zklamaní čeští hráči musí rychle na vysokou porážku zapomenout a připravit se na poslední utkání na MS, na bitvu o bronz.

 

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Šimek, Sklenička, Jordán – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Stránský, Černoch, Flek – Špaček.

Kanada: Driedger (Tomkins) – Chabot, Graves, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Comtois, Lowry, Roy – Johnson, Gregor, Mercer – Geekie.

Like