Finsko se po zlatu z olympiády a domácího šampionátu konečně dočkalo! Jako pátá země má svého člena v Triple Gold Clubu

Letošní rok se finské reprezentaci vydařil na výbornou. Nejprve zlato ze Zimních olympijských her v Pekingu, poté vítězství také na domácím šampionátu. Pro kapitána týmu země tisíce jezer však byla letošní sezóna ještě zajímavější. Po zisku nejcennějších kovů s reprezentací se totiž stal vůbec prvním finským hráčem, který se dostal mezi elitní členy Triple Gold Clubu.

(foto: tn.nova.cz)

Jsou to už tři roky, co Jay Bouwmeester se St. Louis Blues vyhrál Stanleyův pohár, a stal se tak posledním právoplatným členem Triple Gold Clubu. Na seznam hráčů, kteří vyhráli tři největší hokejové soutěže, tedy mistrovství světa, olympijské hry a Stanley Cup, se ale letos ziskem zlaté medaile na světovém šampionátu zapsal finský útočník Valtteri Filppula. Mezi hokejovou smetánku se zařadil s pořadovým číslem 30.

Svoji cestu za první velkou trofejí začal v roce 2002, kdy byl draftován Detroitem Red Wings jako 95. celkově. První zápas v Rudých křídlech odehrál v sezóně 2005/06, stálým článkem sestavy se stal ale až o rok později. Jeho největším tamním úspěchem jsou dvě velká finále v letech 2008 a 2009, z nichž hned první dokázali hráči z Little Ceasars Arény opanovat.

V nejlepší hokejové lize světa odehrál dohromady 1056 zápasů, kde zaznamenal bilanci 197+330. Své třetí a poslední finále odehrál za Tampu Bay Lightning v roce 2015, v šesti zápasech ale podlehla Černým jestřábům z Chicaga. Svoji kariéru v zámoří mimo jiné strávil ve Philadelphii a u Ostrovanů v New Yorku, ke konci kariéry se ale vrátil zpátky na pobřeží Erijského jezera. Aktuálně působí ve švýcarské lize pod záštitou HC Servette.

Jako kapitán vedl svůj národní tým na letošních olympijských hrách. Po postupu do vyřazovací části z prvního místa a postupném vyřazení Švýcarů a Slováků se ve finále potkali s týmem ruského olympijského výběru a poprvé v historii Suomi bylo úspěšné. Po obratu na 2:1 si odvezli domů pohár pro vítěze a Filppula odjel na MS vyhrát poslední trofej, která mu zbývala k dovršení účasti mezi nejlepšími.

V květnu se v Tampere postavil na led opět s „C“ na hrudi. Finové přijeli s cílem poprvé na domácí půdě vybojovat medaili. Nikdo je ovšem v cestě za druhým titulem za poslední tři roky nedokázal zastavit. Osmatřicetiletý rodák z předměstí Helsinek tak dokázal zkompletovat Zlatou trojkorunu, přičemž dvě trofeje potřebné k členství vyhrál letos.

Je to vůbec první reprezentant země tisíce jezer, který se zařadil mezi největší hokejovou elitu. Finsko je tak pátou zemí, která má svého svěřence na seznamu. Mezi tyto národy patří i Česká republika, vedle jejíž vlajky figurují jména Jiří Šlégr a Jaromír Jágr. Oba tito hokejisti mají zlato z Nagana, titul ze světového šampionátu ve Vídni v roce 2005, druhý zmiňovaný přidal ještě triumf o pět let později. Odchovanec Litvínova si prsten za Stanley Cup odnesl v roce 2002 s Detroitem, zatímco majitel Rytířů Kladno má doma dokonce dva, a to z let 1991 a 1992, kdy působil v organizaci Tučňáků.

 

Autor – Jiří Toupal

Like