Bronzová cesta národního týmu na mistrovství světa

Nejlehčí soupeř na rozjezd 

Na úvod turnaje čekal výběr Kariho Jalonena souboj s Velkou Británií. Do brankoviště se postavila nová posila české reprezentace, Lukáš Dostál, což bylo pro mnohé velkým překvapením, jelikož se k týmu připojil až po konci přípravy, a tak do žádného z předešlých klání nezasáhnul. Po první dvacetiminutovce se šlo do kabin za bezbrankového stavu. Druhá třetina však už nabídla góly dva, nakonec se Češi radovali z výhry 5:1. Velkou zásluhu na vítězství měla první formace, David Krejčí posbíral dva body za asistence, Matěj Blümel si připsal dva góly a bod za nahrávku a kapitán národního týmu Roman Červenka si připsal tři asistence.  

Ani tři body Červenky na Švédy nestačily 

Do druhého utkání na šampionátu vstoupili lvi výborně, když David Krejčí skóroval přesnou ránou do pravého rohu švédského brankoviště. V čase 19:24 však přišla vyrovnávací trefa Asplunda, která českou reprezentaci zlomila. Národní tým nakonec padnul s výběrem Tre Kronor 5:3. 

Selhání s Rakouskem 

V pořadí třetí soupeř národního týmu bylo Rakousko. Na konci 18. minuty našel Matěj Blümel z rohu útočné třetiny rozjetého Romana Červenku, jenž poslal Česko do vedení. Poté se už však naše reprezentace střelecky trápila. Stejně jako se Švédy, vyrovnávací trefa přišla necelých 40 vteřin před sirénou, tentokráte ale až ve třetím dějství. Utkání dospělo h prodloužení, avšak ani tam se nikdo neprosadil, a tak musely rozhodnout nájezdy. V nich se jako jediný trefil bývalý brněnský útočník Patrik Schneider. 

Pasta la Vista, Latvia! 

Česká reprezentace už musela zabrat. Ze tří zápasů získala pouze čtyři body, navíc ti nejtěžší soupeři (Finsko, USA) ji teprve čekali. Proti Lotyšsku však Kari Jalonen získal obrovskou posilu, bostonského ostrostřelce, kterého postavil do první formace mezi kapitána Romana Červenku a dlouholetého spoluhráče a kamaráda Davida Krejčího. To se však nelíbilo mnohým fanouškům, jelikož byl rozhozený jediný útok Čechů, jenž na šampionátu pravidelně bodoval.

Skóre otevřel na začátku páté minuty Hynek Zohorna, asistencí se na jeho brance podílel nejen Matěj Blümel, ale také Tomáš Hertl, pro kterého to byl teprve první bod na mistrovství světa. Za necelou minutu už bodoval také David Pastrňák, když přihrál na přesilovkovou trefu Červenky. Dále se trefil také Michael Špaček, poprvé na turnaji vsítil gól také Tomáš Hertl. V čase 18:56 našel David Krejčí velkolepým pasem Davida Pastrňáka na druhé straně lotyšské svatyně a ten už pouze doklepl černou pryž za Merzlikinsovy záda. Česká reprezentace si už pětibrankové vedení z první třetiny pohlídala, na druhé straně pouze snížil na rozdíl čtyř gólů Arturs Kulda. 

„Skoro“ hattrick Pastrňáka zastavil Norsko

Že byl příjezd bostonské osmaosmdesátky jedním z klíčových momentů v národním týmu při cestě pro medaile, se potvrdilo hned v dalším souboji. David Pastrňák nejprve využil přesilovku, poté v prostřední části hry zvyšoval v početní výhodě Jakub Vrána. Na začátku třetího dějství byl David Pastrňák v úniku faulován, a tak se vydal na trestné střílení, které bravurně využil. Havířovský odchovanec mohl dokonat hattrick při riskantní hře Norů bez brankáře, avšak rozhodl se ještě přihrát na přijíždějícího Romana Červenku, jenž upravil skóre na konečných 4:1. 

(foto: hokej.cz)

Blümel vs. USA 

Předposledním soupeřem ve skupině byly Spojené státy americké. Po nepříliš dobré přihrávce Hynka Zohorny se Matěj Blümel ocitl úplně sám před gólmanem USA, kterého překonal střelou pod vyrážečku, čímž se národní tým dostal už v čase 7:53 do těsného vedení. Američané měli po zbytek utkání převahu, přesto se, i přes výborně chytajícího Karla Vejmelku s 24 úspěšnými zákroky, nedokázali prosadit. Češi si tak připsali další cenné tři body do tabulky. 

Jalonen proti svým 

Jako poslední soupeř čekal českou reprezentaci domácí výběr Suomi. Výborně sehrané finské kombinace a pečlivá obrana nedaly týmu okolo Romana Červenky žádnou šanci, konečné skóre se nakonec zastavilo na čísle 3:0 pro domácí. Po prohře už byl také znám soupeř pro čtvrtfinále, kterým se stalo sousední Německo. 

Přesilovky? Mein Gott! 

Vyřazovací souboje zahájili lvi duelem proti Německu. Hlavním faktorem utkání byla nedisciplinovanost hráčů v černožlutých dresech a výborná první útočná formace Česka. Postupně se trefili David Pastrňák, Roman Červenka a nakonec David Krejčí, čímž bylo o výsledku prakticky rozhodnuto. V druhé polovině třetí třetiny ještě snižoval Moritz Seider, avšak Jiří Smejkal pojistil postup do bojů o finále střelou do odkryté klece.

(foto: cas.sk)

Kanadský masakr

V semifinále se nám postavila velice silná Kanada, která však na turnaji zatím příliš nevyčnívala. Úvod zápasu byl po trefě Davida Krejčího slibný, avšak Javorové listy zanedlouho začaly svého soupeře drtit. V čase 19:27 padla vyrovnávací branka Dylana Cozense, která změnila celkový obraz hry. Po přestávce se Češi už prakticky nedostali na útočnou polovinu, Kanaďané z velkého tlaku si vypracovali několik obrovských šancí, z nichž hned pět využili. I na straně národního týmu bylo vidět pár příležitostí ke vstřelení gólu, například když Tomáš Hertl či Jakub Vrána neproměnil únik nebo David Pastrňák nařízené trestné střílení. Národní tým tak šel do boje o bronz s potupnou porážkou 6:1.

Bronzový obrat

Závěrečný zápas na šampionátu sehráli Češi proti výběru USA, se kterým se už v rámci letošního mistrovství jednou střetli. Američané poměrně rychle odskočili do dvoubrankového vedení, v němž snížil Jiří Černoch. V čase 19:47 si ho však Hvězdy a pruhy vzaly ve vlastním oslabení zpět. Do druhého dějství nastoupil mezi tři tyče Marek Langhamer, a díky gólu Jiřího Smejkala ztrácel národní tým pouze jednu branku. Do třetí třetiny vletěli lvi jako draci. Během prvních čtyř minut otočili zásluhou Davida Pastrňáka a Romana Červenky ze stavu 2:3 na 5:3. Poté ještě přidal dvě trefy David Kämpf a svým hattrickem upravil David Pastrňák skóre na konečných 8:4. A tak česká hokejová reprezentace po 10 letech ukončila čekání na kov z šampionátu.

(foto: cnn.iprima.cz)

Like