Slovenská fantazie na draftu! Juraj Slafkovský jako nový Jágr?

Celý svět ohromil Kent Hughes, který jakožto generální manažer Montreal Canadiens oznámil, kdo se v roce 2022 stane jedničkou draftu. Přes veškeré predikce a prognózy se jí stal slovenský supertalent Juraj Slafkovský. Pro všechny to byl o to větší šok, když jako druhý byl Ďábly z New Jersey vybrán rodák z Liptovského Mikuláše Šimon Nemec. Jedná se o vůbec první jedničku vstupního draftu NHL, který pochází ze země zpod Tater. Už jeho mládí naznačovalo, že by to mohl dotáhnout daleko.

Juraj Slafkovský - NHL draft 2022

(foto: casino.org)

Mladý Juraj začínal s hokejem v rodných Košicích. Tam se již ve svých 13 letech probojoval do U16 týmu, dokonce se podíval i mezi juniory. O rok později opustil domov a pokračoval v cestě za slávou v sousedním Rakousku. V tamní hokejové akademii se v Salzburgu pod záštitou společnosti Red Bull zdržel jen na 11 zápasů, ve kterých zaznamenal 4 góly a 11 asistencí. Jeho další kroky ho zavedly do Hradce Králové, kde za Mountfield odehrál 22 zápasů a připsal si 42 bodů. Díky jeho výjimečnosti rozhodně neztrácel se staršími soupeři krok, hledal ale větší soutěživost.

Ve stejné sezóně se poprvé oblékl do dorosteneckého reprezentačního dresu, na kterém dokonce nosil i „Áčko“. Možná i díky tomu se jeho jméno objevilo v hledáčku finského TPS Turku, do kterého se bez většího váhání přesunul. Ve svém debutovém ročníku odehrál nejvíce zápasů s kluky mladší 18 let. Nakoukl i o jednu věkovou kategorii výš, a to hlavně díky famózní sezóně, ve které zdeptal soupeře bilancí 22+30. Díky skvělým výkonům si v šestnácti letech vybojoval místo v kategorii U20, nedokázal ale navázat na vydařený rok a v tom následujícím jeho zisk bodů byl čtvrtinový. Ale i přesto se šestkrát postavil na lavičku v dresu seniorské reprezentace.

Sezónu 2021/22 začal ještě v juniorském týmu, zakrátko přišel ovšem jeho debut v nejvyšší finské hokejové lize. Jeho start nebyl rozhodně vydařený, v prvních 20 zápasech vstřelil pouhopouhý jeden gól. Pak ale přišly zimní olympijské hry, kde rodák z Košic ukázal, co se za všechny ty léta dřiny naučil. Vstřelil sedm gólů, stal se nejlepším hráčem turnaje, členem All star týmu a pomohl Slovensku k zisku své první olympijské medaile. Tenhle turnaj jako ze snu mu pomohl k tomu, aby se znovu prosadil v týmu TPS a ročník ukončil s pěti góly a stejným počtem asistencí. V play-off pak přidal další dvě branky a pět asistencí, v cestě za titulem ale zakopl na posledním schodu a ve finále podlehl Tappaře.

Na světový šampionát do Helsinek přijel jako hvězda, která se pokusí navázat na výkony z Pekingu a dotáhnout naše sousedy k zisku dalšího cenného kovu. Bodově nezaostal za očekáváními, připsal si devět bodů (3+6), ale se svými spoluhráči obsadili ve skupině čtvrté místo a ve čtvrtfinále je čekala obtížná výzva v podobě domácích Finů. Parta pod vedením Craiga Ramseyho i přes vstřelení dvou rychlých gólů nedokázala vzdorovat náporu země tisíce jezer a po obratu na 4:2 odjížděla domů s prázdnou.

Slovenský útočník se po krátké pouze zapojil do přípravy na novou sezónu ve finské lize. Plány mu ale příjemně zhatil skautský tým Montrealu Canadiens, který se společně s vedením klubu shodl na využití jeho služeb a vybral si ho jako nejlepšího talenta aktuální doby. Jediným draftem, kdy se jedničkou a dvojkou stali dva Evropani ze stejného státu, byl ten v roce 2004. Tehdy první dvě místa obsadili jistí Alexander Ovechkin a Evgeni Malkin. Nejlepší střelec ZOH 2022 se navíc může těšit na kamaráda z dorostenecké reprezentace Filipa Mešára, kterého si klub z Quebecu vybral jako 26. celkově. Do této doby byl nejvýše draftovaným Slovákem Marián Gáborík, kterého si v roce 2000 vybrala Minnesota.

 

Autor: Jiří Toupal

Like