V draftu NHL bylo celkem vybráno devět hráčů z Česka a šest ze Slovenska!

Slovensko zažilo na letošním draftu historický úspěch. Kromě Slafkovského a Nemce byli draftováni další čtyři Slováci. Češi se mohli radovat z devíti hráčů, které si zámořské týmy vybrali. Nejvýše draftovaným Čechem se stal bez většího překvapení David Jiříček.

(foto: nhl.com)

Ještě pár hodin před začátkem draftu nebylo jasné, kdo bude jedničkou draftu. Největšími favority byla dvojice Juraj Slafkovský a Shane Wright. Montreal Canadiens se rozhodli vybrat slovenského útočníka, který byl v poslední sezoně viditelný zejména na mezinárodní scéně. Shane Wright, který byl dlouhou dobu favoritem se musel spokojit až se čtvrtým místem, kde si ho vybrali Seattle Krakens.

Očekávalo se, že pokud si Montreal vybere Shanea Wrighta, Ďáblové sáhnout po Jurajovi Salfkovském. Nadměrné množství centrů v New Jersey tedy zapříčinilo volbu dalšího slovenského talentu a to tentokrát v obranných řadách. Šimon Nemec se tedy stal dvojkou draftu a poprvé v historii má Slovensko první i druhou volbu draftu v jednom roce. Trojici nejvýše draftovaných hráčů zakončil americký centr Logan Cooley, kterého si vybrala Arizona Coyotes.
Prvního českého jména jsme se dočkali na 6. místě. Obránce Davida Jiříčka si vybrala organizace Columbus Blue Jackets, kde se setká s krajany Jakubem Voráčkem a Stanislavem Svozilem. David Jiříček je od roku 2018 nejvýše draftovaným Čechem. Ze stejného místa byl tehdy vybrán Filip Zadina.

Slovensko se dočkalo ještě třetího draftovaného jména a z 26. místa si Montreal Canadiens vybral útočníka Filipa Mešára, který se zde potká se svým krajanem Slafkovským. O dvě další příčky byl draftován druhý Jiří Kulich. České eso posledního šampionátu do osmnácti let si vybralo Buffalo Sabres.

V pátek pokračoval draft zbylými koly. Z 48. místa si Matyáše Šapovaliva vybralo Las Vegas Knights. Do New York Rangers později zamířil z 63. místa slovenský forvard Adam Sýkora. Ve třetím kole následovala dvojice českých hráčů z defenzivních řad. Nejprve byl vybrán Tomáš Hamara Ottawou Senators na 87. místě a o chvilku později si z 93. pozice vybrali Florida Panthers Marka Alschera. Následné čtvrté kolo bylo bez české a slovenské účasti.

V pátém kole byla draftována hned trojice českých hráčů, včetně prvního brankáře. Ze 141. místa si útočníka Sparty Petra Hausera vybrala organizace New Jersey Devils. ze 153. pozice byl následován obráncem Davidem Špačkem, kterého si zvolila Minnesota. Na 160. příčce byl draftován první český brankář. Tampa Bay Lightnings si vybrali Nicka Malíka.

Poslední český hráč, který byl draftován je brankář Jakub Vondraš. Juniora Plzně si ze 171. místa vybrali Carolina Hurricanes. Ze 185. pozice později putoval do Minnesoty Wilds slovenský centr Servác Petrovský. V sedmém kole českou a slovenskou účast ukončil útočník Adam Žlnka, kterého si z 204. příčky vybrali v Arizoně.


Podtrženo a sečteno. Nejvíc hráčů bylo draftováno z Kanada a to konkrétně 87. Na druhém místě ji následuje USA s 49 hráči. Bronzovou příčku zaujmulo Švédsko s 27 hráči a o čtyři draftovaného mladíky méně mělo Rusko. Finsko má 14 hráčů. Češi 9 a Slovensko 6. Na řadu se taktéž dostal například jeden hráč Polska nebo Běloruska.

 

1. Montreal Canadiens – Juraj Slafkovský (Ú)
2. New Jersey Devils – Šimon Nemec (O)
6. Columbus Blue Jackets – David Jiříček (O)
26. Montreal Canadiens – Filip Mešár (Ú)
28. Buffalo Sabres – Jiří Kulich (Ú)
48. Vegas Golden Knights – Matyáš Šapovaliv (Ú)
63. New York Rangers – Adam Sýkora (Ú)
87. Ottawa Senators – Tomáš Hamara (O)
93. Florida Panthers – Marek Alscher (O)
141. New Jersey Devils – Petr Hauser (Ú)
153. Minnesota Wilds – David Špaček (O)
160. Tampa Bay Lightnings – Nick Malík (B)
171. Carolina Hurricanes – Jakub Vondraš (B)
185. Minnesota Wilds – Servác Petrovský (Ú)
204. Arizona Coyotes – Adam Žlnka (Ú)
Like