Češi prohráli po výborně otevřeném duelu s Finskem na nájezdy!

Druhý zápas český výběr těsně nezvládl! Obě mužstva šla do zápasu se třemi body v tabulce. Finsko si je vysloužilo za hladkou výhru 6:1 nad Lotyšskem a základní sestava pro toto klání se tak nedočkala radikálních obměn. Pouze Eetu Liukas nahradil ve čtvrtém útoku Roniho Karvinena. Češi měli na kontě skalp sousedů ze Slovenska za výhru 5:4. Ani lodivod české střídačky do vítězné sestavy nikterak nezasahoval.

(foto: iihf.com)

Druhé kolo letošního juniorského šampionátu se od úvodních vteřin rozjelo ve velkém stylu. Do první velké šance se natlačil Brad Lambert, jehož pokus z hranice pravého kruhu se zastavil až o horní tyčku Bednářovy branky. Nepsané hokejové pravidlo „nedáš, dostaneš“ se rázem potvrdilo v český prospěch. Jaroslav Chmelař byl Kaperem Puutiem vytlačen do velice nevýhodné střelecké pozice, přesto český forvard dokázal najít prostor mezi rukou a betonem finského maskovaného muže a poslal svou vlast do vedení 1:0. Na další českou radost nebylo třeba dlouho čekat. V přesilové hře se na modré čáře kotouče ujal Jiří Kulich a dělovou ránou propálil vše, co mu stálo v cestě. Zemi tisíci jezer začalo silně téct do bot, svůj boj ale zdaleka nevzdávali. Ba naopak, stali se ještě nepříjemnějším soupeřem, který svůj skalp odmítal vydat zadarmo. Blízko odpovědi byl Aatu Raty. Tváří v tvář českému brankáři ale neobstál. Se svými spoluhráči se mohl z branky radovat až v šestnácté minutě, kdy českou síť přesně mířenou ranou golfem rozvlnil Roby Järventie. Více už toho prvotní perioda nenabídla, poskytla ale velice atraktivní dění, které slibovala i následující dvacetiminutovka.

Ta nezačala pro české mladíky vůbec slibně. Již po čtyřech minutách se trefil obránce Kasper Puutio a to z obdobného místa, jako předtím jeho spoluhráč. Trenérský tým Radima Rulíka se rozhodl vzít coach challenge, branka však byla i po prozkoumání uznána za platnou. Na kostce v Rogers Place aréně rázem krutě svítila remíza a to až do konce druhé třetiny. Možností ke změně skóre však bylo dostatek. Z finské strany nebyl daleko od branky znovu Järventie. Chvíli po něm tyčku české svatyně orazítkoval pokus Joakima Kemella. Z českých hokejek byl nejblíže k trefě hrdina z utkání se Slovenskem, Gabriel Szturc, proti němuž se ale skvěle přesunul finský brankář. Hra se stala lehce rozlétanou ze strany na stranu a chaotický vzhled jí vydržel až do sirény, ukončující druhou kapitolu tohoto doposud vyrovnaného boje.

Třetí třetinu odšpuntoval krásnou individuální akcí Jiří Kulich, finského brankáře se mu ale přehodit nepoštěstilo. Jinak ale po zbytek tohoto dějství převzali otěže zápasu svěřenci trenéra Pennanena. Jan Bednář statečně odolával několika střeleckým pokusům, na tvrdý projektil Ratyho ale neměl šanci dosáhnout. Do konce hry zbývalo devět minut a s Českem to nevypadalo vůbec dobře. Benjamínci se lvem na hrudi však povstali z popela jako bájný fénix a to díky nikomu jinému, než svému kapitánu Janu Myšákovi, který odpověděl na finskou branku a poslal zápas do prodlužování.

To jsme zahájili s Myšákem, Kulichem a Jiříčkem, kteří hned po vyhraném buly provedli atak na finský trojlístek Raty, Hirvonen, Niemala. Akce ale ztroskotala na nepřesné nahrávce našich mladíků. Do první akce se tak dostali Finové. Pokus Hirvonena z nulového úhlu ale Bednáře nezaskočil. Náš soupeř si sice nadále držel útočné pásmo, čeští mladíci ale nepříjemnému tlaku odolali. Po zbytek prodloužení se již hrál zodpovědný hokej, ani jeden tým nechtěl natropit chybu, která by jej stála výsledek. Za zmínku stojí brejk Guta se Špačkem. Druhý jmenovaný však v dobré pozici promáchl. Na řadu tak přišla hokejová loterie, samostatné nájezdy.

Jako první se mezi betony Bednáře trefil hráč Belleville Senators, Roby Järventie, na což dokázal precizně odpovědět Jan Myšák. Ve finálové páté sérii však bohužel elegantně zakončil dvacetiletý Kasper Simontaival. Tíha zodpovědnosti padla na Matyáše Šapovaliva. Nájezd provedl dobře, soupeřova brankáře však nerozhýbal.

Česká dvacítka padla rukou Finska. V předzápasové roli outsidera je pro český tým získaný bod jistě hezký bonus, leč je třeba poznamenat, že nebylo daleko od šťastnějšího konce.

Branky a nahrávky: 17. Järventie (Heimosalmi, Kapanen), 24. Puutio (Simontaival, Jurmo), 51. Räty (Hirvonen, Niemelä), rozh. náj. Simontaival – 7. Chmelař, 12. Kulich (Myšák), 53. Myšák (Gut, Kulich)

Autor: František Kalina

Like