Hořký konec základní části pro juniorskou reprezentaci!

V závěrečném kole základní části čekal české mladíky duel s Lotyšskem. Týmem, proti němuž se naši mladíci naposledy postavili před deseti lety, rovněž v Kanadě. Tehdy slavili výhru 4:2 a roli favorita měli potvrdit i tentokrát. Hokejový osud měl ale pro dnešní večer zcela jiný scénář.

(foto: iihf.com)

Do čtvrtého kola skupiny A letošního juniorského šampionátu nastupovali hráči Česka proti celku, který hrál nejen o první výhru na turnaji, ale i o účast v play-off. Cestu za snem začali hráči v tmavě červených dresech na výbornou. Hned v úvodních minutách se z bezprostřední blízkosti před Janem Bednářem trefili nikým nestřežení Martins Lavins a Rainers Ruller. České hokejky jakoby se těmito nečekanými a rychlými údery svázaly nervozitou, které se nejde zbavit. Zatímco se soupeř držel sebejistě na puku a s lehkostí přecházel do útočného pásma, hra našich lvíčat byla nedůrazná a nejistá. Recept na úspěch přichystaly přesilové hry, ve kterých se do několika výborných střeleckých pokusů dostal Jiří Kulich. Lotyšský brankář však pokusům mladého forvarda statečně odolával. Blízko kontaktnímu gólu se po krásném pasu Davida Jiříčka ocitl Michal Gut, na něhož zívala zcela odkrytá branka. Tu ale trestuhodně minul. Své zaváhání však bleskově odčinil, když snížil na 1:2 po krásné souhře s Janem Myšákem. V závěru se ještě do výborné střelecké pozice propracoval Matyáš Šapovaliv, na němž si ale smlsl brankář našeho soka. Na druhé straně vyslal dobrý pokus Harijs Brants. Jan Bednář si ale pokus svého spoluhráče z kanadské juniorské ligy pohlídal.

Druhá třetina začala vyloučením Adama Měchury. Poskytnutá početní výhoda nabídla bojovníkům z Lotyšska patřičné sebevědomí a patřila jim takřka polovina druhé periody. Do obrovské šance se dostal Rainers Ruller, který mohl zaznamenat svou druhou branku večera, skvěle jej ale vychytal Jan Bednář. Nejen českým příznivcům hokeje jistě zatrnulo v momentě, kdy Jan Myšák schytal do hlavy střelu od jednoho ze svých spoluhráčů. Kapitán české dvacítky byl však v pořádku a vrátil se do zápasu, jenž se ale rozhodně neodvíjel podle jeho představ. Lotyši totiž nadále nebezpečně hrozili. Za Bednářem napřed varovně zacinkala tyčka, na níž Češi odpověděli vyrovnávací brankou, o kterou se bekhendovou dorážkou postaral Stanislav Svozil, pro kterého to byl první zásah na šampionátu. Po výbuchu české radosti však přišla krutá sprcha od baltského národa. Na modré čáře se puku ujal dvacetiletý Ralfs Sebastijans Bergamins a jeho tvrdá rána se zastavila až v české svatyni. A střelecká krasojízda šampióna USHL zdaleka nekončila. V šestatřicáté minutě se totiž faulem provinil David Špaček, lotyšský bek početní výhodou nepohrdl a dalším přesným zásahem od modré daroval svému týmu vedení 2:4, za kterého se odcházelo do šaten. Lotyšsko už totiž Česku nic nedovolilo. V posledních vteřinách se do zakončení z mezikruží dral zotavený Jan Myšák, jeho pokus ale udržel Bruno Bruveris ve svém náručí.

Do třetí třetiny nastoupil do české branky devatenáctiletý přerovský odchovanec Tomáš Suchánek, pro něhož to byl druhý start na turnaji. Jako první jeho pozornost otestoval Sandis Vilmanis. Maskovaný hrdina z utkání s Kanadou se ale nachytat nenechal. Svěřenci Radima Rulíka ve značně obměněných sestavách navíc výrazně navýšili na ofenzivní aktivitě. Lotyšskou klec místy doslova zasypávali střeleckými pokusy, fantom v brankářské výstroji původem z Rigy však všem pokusům Česka bez problému odolával. Paradoxně největší šanci si vypracoval Jan Myšák při trestném střílení. Jeho pokus se však zastavil na betonu lotyšského gólmana. Naopak na druhé straně se, jako blesk z čistého nebe, naskytla několikanásobně větší šance na změnu skóre. Tomáš Suchánek totiž chybnou rozehrávkou kotouč doslova naservíroval svému soupeři před zcela opuštěnou branku. Hrdinou tohoto momentu se stal David Špaček, který se poctivě vrátil a vložil hůl do soupeřova zakončení. Udržel tak naději svého týmu na vyrovnání. Častým střeleckým pokusům z české dílny ale po celou třetí třetinu chyběla nezbytná úspěšná koncovka. V posledních dvou minutách utkání vyslali Češi do hry šest bruslařů, ani to ale nepomohlo. Bergamins za vlastní brankou vybojoval puk a neomylně jej přes celé kluziště poslal do prázdné branky českého týmu. Stvrdil tak svůj hattrick i konečné skóre tohoto duelu.

A co vše tento výsledek znamená? To, co se nepovedlo hráčům jako jsou Elvis Merzlikins, Teddy Blueger či Janis Sprukts, se nyní povedlo svěřencům trenéra Abolse. Lotyšská juniorská reprezentace do dvaceti let se poprvé v historii podívá do čtvrtfinále. Naopak turnaj tím skončil pro Slovensko, jehož hráči dnešnímu utkání nešťastně přihlíželi v hledišti. Česko půjde do bojů o medaile potřetí v řadě ze čtvrtého místa, a to 18. srpna proti dosud neomylným Američanům.

Branky a nahrávky: 17. Gut (Myšák), 30. Svozil (Hauser, Urban) – 5. Lavinš (Silkalns), 13. Rullers (Vitolinš, Ozolinš), 32. Bergmanis (Dukurs), 38. Bergmanis (Silkalns, Lavinš), 59. Bergmanis

Autor: František Kalina

Like