Čeští dříči zhasli americké hvězdy!

Českou dvacítku čekala ve čtvrtfinále Amerika. Celek plný hráčů, kterým je po právu předpovídána budoucnost v NHL. Jednalo se o doposud neporažený tým, jenž se mohl chlubit dobrou úspěšností na vhazování a solidní přesilovou hrou. V důležitém duelu se do elitní formace Česka dostal Matyáš Šapovaliv a nastupoval tak po boku kapitána Jana Myšáka a Jiřího Kulicha. Do naší branky se potřetí postavil Tomáš Suchánek, z toho podruhé od úvodní minuty. Záda mu kryl Pavel Čajan. V barvách našeho soupeře šlo o speciální duel jistě pro Thomase Bordeleaua a Luka Hughese, kteří si proti Česku zahráli letos i na seniorském mistrovství světa.

(foto: iihf.com)

Do zápasu nastoupil aktivněji rozhodně od počátku více favorizovaný tým USA. Svěřenci Radima Rulíka hráli velmi úsporně v útočném tažení a soustředili se hlavně na defenzivu, v níž se museli obzvláště činit. Náš sok totiž nastoupil do utkání ve velkém a svižném stylu. Do zakončení se hned drala jejich první útočná pětice, zakončení však, na rozdíl od následujících, nebylo příliš přesné. Z českých barev první střeleckou návštěvu podnikl až Tomáš Hamara v páté minutě. Brankáře Kidana Mbereka ale nikterak nezaskočil. Znatelně blíže byl k úvodní brance Tomáš Urban, jenž po pobídce Matouše Menšíka trefil tyčku americké svatyně a značně uvedl do rozpaků jejího strážce.

I Amerika ale rázem varovně zahrozila. Jako nůž máslem se kolem české obrany prodral Landon Slaggert, proti němuž odvážně vyjel přerovský rodák Tomáš Suchánek. Ten svého soupeře zastavil, k dorážce ale přispěchal Carter Matur, jenž však kus černé gumy do naší branky nedostal. Češi tak ustáli úvodní tvrdý tlak soupeře bez úhony. O to smolnější tak byla prvotní trefa dnešního utkání. Nahození Matthewa Kniesse podél hrazení se nešťastně od mantinelu odrazilo před branku, přímo na hokejku Matta Coronata. Jeho ještě vyjetý Suchánek svou holí zastavil, na dorážku trojky letošního draftu, Logana Cooleyho, však již neměl šanci dosáhnout.

Pokud by si ale někdo myslel, že šťastná trefa na 0:1 sebere českému lvu vítr z hřívy, šeredně by se pletl. Do další dobré akce se dral znovu aktivní Tomáš Urban, jeho pokus z takřka nulového úhlu však pro gólmana soupeře nebyl problém. Americká síť se tak rozvlnila až v sedmnácté minutě, kdy střelu Jiřího Ticháčka usměrnil tím nejlepším možným směrem Jan Myšák a vyrovnal na 1:1. Následující závěr byl z naší strany poměrně aktivní. K další změně skóre již ale v prvním dějství nedošlo.

Druhá třetina začala pikantně. Rogers Place arénou měla po několika vteřinách zaznít znělka z Harryho Pottera. Tomáš Suchánek totiž svými betony vykouzlil zákrok z říše snů a fantazie, čímž udržel zdravou sebejistotu svých spoluhráčů, díky které se hra vzápětí až neuvěřitelně vyrovnala. Výbuch radosti na české střídačce nastal v osmadvacáté minutě. V té se po chybné rozehrávce soupeře k puku dostal Petr Hauser a učebnicově zakončil pod horní tyčku. Na další českou radost bylo třeba čekat pouze tři minuty, kdy hlasivky komentátorů do vysokých frekvencí naladil novic v první formaci Matyáš Šapovaliv, jehož zakončení propadlo Kaidanu Mberekovi až za brankovou čáru.

Další střelecké pokusy našich juniorských reprezentantů postrádaly na přesnosti, stále ale z druhé periody vyšli čeští hoši střelecky lépe, jak náš protivník, který na Suchánka vyslal pouhé čtyři pokusy. To bylo žalostně málo, oproti šestnácti ranám, které vyslali v první třetině. Miláčkem kamer se navíc stal kulhající obránce Luke Hughes. Ten zjevně nebyl zdravotně zcela v pořádku, ze zápasu však neodstoupil.

Po celých čtyřicet minut hry nedošlo k jedinému vyloučení. O to zajímavější tak byl scénář závěrečných dvaceti minut. Jako první na trestnou lavici usedl Brett Berard, jenž byl, po konzultaci s videorozhodčím, potrestán na pět plus deset za podkopnutí, tím pro něj zápas skončil. Dlouhá česká početní výhoda však mnoho nepřinesla. Hned po minutě byl za hákování vyloučen Stanislav Svozil a hra se nám tím pádem na dvě minuty znovu vrátila do rovnoměrného počtu bruslařů na ledě. V tomto krátkém herním úseku byla více na holi Amerika, Suchánek však tasil důležité zákroky. Ze zbytku početní převahy následně naši junioři nic nevykřesali a mohlo je to velmi mrzet. Stanislav Svozil totiž kolenem poslal k ledu Logana Cooleyho, jenž zamířil na střídačku až za asistence maséra. Arbitři tohoto duelu se znovu jeli poradit k videu. Následný verdikt zněl stejně, jako u amerického hříšníka. I pro českého beka utkání skončilo a svěřencům Nata Leamana byla rovněž poskytnuta dlouhá přesilová hra. A tou mladé pušky, převážně z NCAA, rozhodně nehodlali pohrdnout. Kralovala jim jednoduchost a rychlost. Proti nim ale stála česká obětavost. První dvě rány soupeře postupně schytali Jan Myšák a David Jiříček. Třetí rána již putovala na českou branku, konkrétně do její konstrukce, kterou svou ranou z první rozezvonil Tyler Kleven. Až poté se Jiříčkovi povedlo vyhodit, což česká střídačka, stejně jako následující bloky střel či zákroky brankáře, ocenila mohutným jásotem. Spojené státy se však nenechaly odradit a snížení se nakonec dočkaly. Nahození Rileyho Durana srazil Landon Slaggert na Cartera Mazura, jenž úspěšně zakončil nad levý beton Suchánka.

Snížení dodalo Americe doslova a do písmene druhý dech. Náš národní tým už stíhal prakticky pouze uklízet puky do bezpečných míst. Nebezpečně nadvakrát z mezikruží pálil Luke Hughes. Maskovaný muž s Careym Pricem na masce však v této zkoušce obstál. Poradil si i s Thomasem Bordeleauem, který zakončoval nebezpečnou souhru svého týmu na pár doteků. Vše na jednu kartu vsadili Američané dvě minuty před koncem, kdy odvolali brankáře a šli do hry v šesti hráčích v poli. Pouhých sto sekund od senzace se navíc Češi provinili zakázaným uvolněním, na což lavička soupeře zareagovala oddechovým časem, který jistě přišel vhod oběma týmům. Po siréně jistě zažil příšerné déja vu obránce Luke Hughes. Jeho tým sice v útočném pásmu vyhrál důležité buly, mladý bek však, stejně jako v zápase s Českem na letošním seniorském turnaji, natropil chybu na modré čáře, která stála jeho tým utkání. Obehrál ho totiž Jiří Kulich a v samostatném úniku se nemýlil. O poslední změnu skóre se mohl postarat Matt Coronato. Svou pátou trefu ale forvard ve službách Harvard Univesity nepřidal. Zcela odkrytou branku totiž trestuhodně přestřelil.

Po závěrečné siréně propukla obrovská radost českých mladíků, která nebrala konce. V roli jasného outsidera si totiž tým plný dříčů vyšlápl na dosud neporažené USA, které mnozí viděli v branách finále. Český výběr byl v tomto nezapomenutelném klání skutečným týmem. Každý článek tohoto velkého celku nechal v tomto důležitému utkání naprosto vše a ještě dýchal pro své spoluhráče. Hokejová pohádka byla zakončená happy endem a tou nejkrásnější melodií. Národní hymnou.

Nejlepším hráčem utkání byl zvolen brankář Tomáš Suchánek, jenž pokryl celkem osmadvacet střeleckých pokusů a stal se hlavním hrdinou této výpravy. Na straně druhé byl oceněn střelec kontaktního gólu soupeře, Carter Mazur. Spolu s ním byli následně do nejlepšího trojlístku hráčů zvoleni útočník Thomas Bordeleau a obránce Luke Hughes.

Branky a nahrávky: 13. Cooley (Coronato, Knies), 52. Mazur (Slaggert, Duran) – 18. Myšák (Ticháček, Kulich), 28. Hauser (Ivan, Jiříček), 31. Šapovaliv (Kulich, Hamara), 59. Kulich

Autor: František Kalina

Like