Další zázrak se nekoná. Rychlí a přesní Kanaďané posílají český tým do utkání o bronz.

České juniory po překvapivé výhře nad úřadujícími šampiony z USA čekal ještě náročnější krok v cestě za tím nejcennějším kovem. V semifinále, kam se Česko dostalo poprvé od juniorského šampionátu v Buffalu 2018, čekal partu pod vedením trenéra Radima Rulíka nápor silných Kanaďanů, kteří byli na turnaji dosud jediným neporaženým týmem. Jejich produktivita se nakonec stala českému týmu osudnou a po prohře 5:2 se utkají se Švédy v boji o bronz. Rozhodně se ale národní tým nemusí za svůj výkon stydět, ze všech účastníků turnaje zasypala česká reprezentace kanadskou branku nejvíce střelami.

(foto: iihf.com)

Začátek zápasu byl protkán nervozitou na obou stranách, oba mančafty si uvědomovaly důležitost vstupu do utkání. První šanci si vytvořil Matyáš Šapovaliv, jeho bekhendovou střelu ale bez problémů pokryl brankář Dylan Garand. Během prvních deseti minut jsme měli možnost vidět dohromady pouze deset střel na bránu, bezgólový stav držel hlavně Tomáš Suchánek svými famózními zákroky. Jeden z nich přišel v čase 10:04, kdy dokázal vyrazit střelu Tysona Foerstera z bezprostřední blízkosti, na dorážku Kenta Johnsona byl ale krátký, a tak se javorové listy ujaly vedení 1:0. Český tým se snažil držet krok, dokázal si vypracovat pár náznaků šancí, ale v čase 15:20 se po přihrávce, která propadla Aleši Čechovi v pokleku mezi rukou a nohou, dostal osamocen v útočném pásmu k odraženém puku Connor Bedard a střelou na zadní tyč překonal českého gólmana, čímž zvýšil vedení.

V druhé třetině se čeští hokejisté zvedli, dokázali poměrem 16:11 svého soupeře dokonce přestřílet. Hned po úvodním buly se do šance dostali Jan Myšák a David Jiříček, skórovat ale nedokázali. Velkým faktorem celé prostřední části byly přesilovky. Ve snaze dosáhnout co nejvyššího tlaku na soupeře došlo na naší straně k chybě při střídání a kvůli šesti bruslařům na ledě dostali domácí výhodu přesilovky. Střelu Masona McTavishe sice ještě zastavila tyč, rána obránce Logana Stankovena však už do sítě proletěla. Stejným přestupkem se poté provinil i soupeř, čeští mladíci ho ale nedokázali přetavit v branku, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Na rozdíl od toho naši soupeři využili i druhou šanci, kterou jim poskytl Štěpán Němec, který zamířil na trestnou lavici za sekání. Po pěkné kombinaci se do dobré střelecké pozice dostal nejlepší střelec turnaje McTavish a svým osmým gólem v turnaji zvýšil skóre zápasu už na 4:0.

Do poslední části utkání byl mezi tři tyče místo famózního Tomáše Suchánka poslán debutant Pavel Čajan a týmu jako by dodal druhý dech. Češi navázali na kanonádu v druhé třetině a opět na branku kanadského gólmana létal jeden puk za druhým. Český tým ale po celou dobu brzdila jejich přesnost. První rána, která dokázal rozvlnit síť, byla v čase 50:54 z hole Jana Myšáka. Palebnou pozici mu skvěle připravil Jiří Kulich, který vyvezl puk až do útočného pásma a zadovkou našel svého kapitána na úrovni kruhů pro vhazování. Záblesk naděje přišel o dvě minuty později, kdy Michal Gut využil přesilovku a dokázal usměrnit tvrdou ránu Davida Jiříčka od modré za záda bezmocného Dylana Garanda a snížil už jen na rozdíl dvou gólů. Všechny domácí fanoušky ale uklidnil Logan Stankoven, který po tvrdém souboji s Davidem Jiříčkem v našem obranném pásmu získal puk, dopravil ho k útočníkovi Royovi a ten kličkou zvýšil stav na konečných 5:2.

Naše borce tedy čeká boj o historicky druhou bronzovou medaili z juniorského mistrovství světa. V boji o třetí nejcennější kov však uspěli pouze jedenkrát z celkových šesti pokusů. Zápas je na programu v sobotu ve 22 hodin a všichni doufáme, že se juniorům podaří vybojovat první medaili po 17 letech.

Branky a nahrávky: 11. Johnson (Stankoven, Foerster), 16. Bedard (Gaucher, Cuylle), 32. Stankoven (Johnson, Zellweger), 37. McTavish (Johnson, Zellweger), 55. Roy (Zellweger, Dufour) – 51. Myšák (Kulich, Svozil), 53. Gut (Jiříček, Kulich)

Autor: Jiří Toupal

Like