Češi prohráli souboj se Švédskem a domů vezou bramborovou medaili

Čeští junioři měli šanci si spravit chuť po páteční semifinálové prohře proti Kanadě. Jejich soupeřem o bronzové medaile se stalo Švédsko, které prohrálo v bitvě o finále se svým skandinávským sousedem Finskem. Češi bohužel prohráli se Švédy 1:3 a na juniorskou medaili nadále čekají a to už od roku 2005.

(foto: iihf.com)

Češi začali zápas o bronz vyhraným vhazováním a střelou Matyáše Šapovaliva, ale jeho střela skončila pouze nad břevnem. První obrovská šance se ale vyskytla na straně skandinávského celku, když Fabian Lysell vyslal na Tomáše Suchánka tvrdou střelou zápěstím, která se naštěstí otřela jenom o horní tyč. Uběhli dvě minuty herního času a Švédsko se opět dostali do střely, která způsobila zachvění české brankové konstrukce po střele Emila Andrea. Nátlak švédského útoku pokračoval například šancí Oskara Olaussona, ale český brankář byl bezchybný a lapačkou jeho střelu vykryl.

První třetina se poté hrála dlouho ve znamení hry bez větších příležitostí, ale tuhle fázi přerušil Fabian Lysell, který bruslařsky přetlačil Jiřího Ticháčka a objel brankoviště, kde zakončoval dotlačením puku do poloprázdné brány a poslal Švédsko do vedení 1:0. Češi se okamžitě pokoušeli dorovnat skóre, ale nedokázali se dostat přes švédskou obranu. 10 sekund před koncem první třetiny se pokusil vystřelit Jan Myšák, ale jeho střela byla bohužel vykryta Jesperem Wallstedtem.

Češi vstoupili do druhého dějství stejně aktivně jako na konci toho předchozího, když ve třiadvacáté minutě Gabriel Szturc přihrál Michalu Gutovi, který vypálil na švédského brankaře vystřelil přesnou střelu, kterou bohužel dokázal Jesper Wallstedt vyrazit lapačkou na břevno. Češi dokázali i nadále vytvářet tlak na skandinávského soupeře, ale nedařilo se jim dostat puk výrazněji k brankovišti. V polovině třetině ale vytvořili Švédové chybu v rozehrávce a Petr Hauser zůstal sám před Jesperem Wallstedtem, ale ten dokázal střelu vyrazit betony. Následně do brány nedokázal puk dostat ani Jiří Ticháček se svou tečovanou střelou.

Češi dostali ve čtyřiatřicáté minutě šanci v podobě přesilové hry, kterou využili více než perfektně. Už po osmi sekundách dokázal od modré vystřelit David Jiříček a jeho střela se po několika odrazech a především po posledním od Michala Guta dostala za čáru švédské brány a Češi srovnali na 1:1. Asistenci si připsal tedy David Jiříček a Jan Myšák. Česká radost z vyrovnání trvala bohužel pouze dvě minuty, protože se po vyhraném vhazování Švédska dostal ke střele Isak Rosén, který Tomáše Suchánka propálil a dostal Švédy do opětovného vedení a to tentokrát 2:1.

Češi se opět nenechali zastrašit a začali odstřelovat bránu švédského golmana, když Jakub Kos označkoval pouze brankovou konstrukci. Hned na to se do příležitosti dostal na druhé straně Oskar Magnusson, kterého český brankář výborně vychytal. Češi ve druhé třetině přestřílel soupeře poměrem 10:5, ale ani to nestačilo na vyrovnaný stav a celky odchází do kabin s jedno gólovým náskokem pro skandinávské juniory.

V poslední třetině musel opět zasahovat Tomáš Suchánek, který pokryl betonem střelu Daniela Torgerssona. Hned v poté se dvakrát v rozmezí dvou minutu dostala střela nejprve Jakuba Kose a později Aleše Čecha do ochranné sítě. Češi ale svojí útočnou hrou donutili soupeře k chybě, když si šel Emil Andrae sednou na dvě minuty za sekání a začala přesilová hra. Největší šanci si čeští junioři vytvořili v druhé polovině přesilovky, když David Jiříček naznačil střelu, ale puk poslal na Jiřího Kulicha, kterého střela z voleje byla zastavena švédských brankářem. Následně v jednapadesáté minutě se dostali ke kotouči Jakub Kos, který objel brankoviště a nahrál volnému Matouši Menšíkovi, ale ani jeho střela neskončila vyrovnáním.

Na opačné straně hřiště držel naději Tomáš Suchánek, který fantastickými zákroky zastavil střleu Oskara Olaussona a později dvě dorážky Alberta Sjöberga, který byl nebezpečně blízko brankoviště. V sedmapadesáté minutě se bohužel dostal k šanci Linuse Sjödin po přihrávce od Williama Wallindera a střelou zápěstím dostal puk za záda českého brankáře a zvýšil stav na 3:1.

Českému celku nezbývalo nic jiného, než střílet co to šlo. Nejprve se pokusil o snížení tvrdou střelou z nápřahu Aleš Čech, ale jeho střela skončila na boční tyči. Tři minuty před koncem Češi zkusili hru v šesti, která přinesla nejprve nevyvedenou střelu Aleše Čecha a později David Špaček, jehož střela po tečování skončila mimo bránu a za pár sekund se střela nepovedla ani Davidu Jiříčkovi. Švédi dokázali nátlak české reprezentace ustát a domů si odváží bronzové medaile.

Branky a nahrávky: 15. Lysell (Grans, Stakkestad), 36. Rosén (Niederbach), 57. Sjödin (Wallinder) – 34. Gut (Myšák, Jiříček)

Like