Historický úspěch! Češky jsou v semifinále.

Češky vstupovaly do zápasu proti Finkám bez jediné prohry na šampionátu a v této bilanci můžou pokračovat i po čtvrtfinálovém utkání. Proti skandinávským soupeřkám dokázaly ustát tlak ve třetí třetině, kde ztratily vedení, ale v prodloužení dokázaly přepsat dějiny české ženské reprezentace.

(foto: iihf.com)

České reprezentantky začaly zápas dobrým nátlakem na své soupeřky. Už ve třetí minutě Adéla Šapovalivová ohrožovala branku Anny Keisalauvové, ale ani její střela a ani dorážka Natálie Mlýnkové nedokázaly dostat národní tým do vedení. Další zajímavou šanci měla o dvě minut později připravenou opět Natálie Mlýnková, která od levé tyče nahrávala na spoluhráčku, která se nacházela na pravé straně, ale promáchla.

 

V polovině první třetiny byla hra Češek absolutně dominantní. Češky za deset minut vystřelily na brankoviště celkem šestkrát, zatímco soupeřky ani jednou. Poslední větší příležitost z těchto střel si připsala Noemi Neubauerová, která ujížděla na finskou bránu, ale skandinávská brankářka střelu vyrazila ramenem. Ke konci prvního dějství přišel výrazný tlak i ze strany soupeřek. Nejprve se o samostatný únik pokoušela Elisa Holopainenová a pár vteřin později střílela Jenni Hiirikoskioová do odkryté branky. Obojí neúspěšně. Poslední velkou příležitost před koncem třetiny měla Viivi Vainikkaová, která tečovala těsně Klárou Peslarovou puk, který proletěl kousek od pravé tyče.

 

Druhou třetinu začaly Češky stejně ofenzivně jako tu předchozí. Daniela Pejšová zkusila střelu od pravého kruhu, ale její střela byla zastavena. Finkám započaly o chvíli později problémy, když nejprve musela být za pomoci spoluhráček odvezena na střídačku Anni Keislalaová po tvrdém nárazu na hrazení a o 14 vteřin později byla Ronja Savolainenová vyloučena na 2 minuty za podražení. Češkám se bohužel nedařilo využít přesilovou hru podle představ. Největší šanci měla Kateřina Mrázková, která se pokoušela prostřelit finskou svatyni střelou zápěstím od modré, ale její střela byla zablokována. Finky se po oslabení chytily ofenzivnější hry a v sedmadvacáté minutě se dostaly do přečíslení 4 na 2. Trefily pouze beton Kláry Peslarové.

 

Finky nepřestávaly s odstřelováním české branky a přidávali Kláře Peslarové práci. Sofia Sundelinová se v polovině třetiny pokoušela vypálit od modré a po vypadnutí kotouče z lapačky české brankářky, dostaly Finky šanci na dorážku, kterou ale neproměnily. O necelou minutu později následovalo vyloučení Terezy Radové za krosček. Skandinávský celek si během své přesilové hry dokázal vytvořit lepší nátlak než Češky, když se o otevření skóre pokusila Petra Niemenonová, ale česká brankářka opět výborně zasahovala a skóre se nadále nezměnilo.

 

Po skončení početní výhody pro Finky se dostávaly oba celky k zajímavým příležitostem. Ve čtyřiatřicáté minutě česká střídačka provedla dobré střídání a Denisa Hymlárová poslala perfektní přihrávku na Pavlínu Horálkovou, která bohužel šanci neproměnila. Na opačné straně hřiště dokázala brankoviště uhlídat Klára Peslarová po střelách od Pety Nieminenové a Susanny Tapaniové.


Otevřít skóre se povedlo
Daniele Pejšové v osmatřicáté minutě, když si z pravého kruhu sebrala puk umístila ho nad pravý beton finské brankářky. Asistenci si připsala Alena Mills. Češky si stihli ještě ke konci třetiny zahrát oslabení, které pokračovalo i do poslední třetiny, protože Natálie Mlýnková dostala 2 minuty za hákování.

Češky dokázaly udržet tlak i po začátku poslední třetiny, když Klára Peslarová vychytala několik příležitostí, které mohly skončit vyrovnáním. V sedmačtyřicáté minutě obkroužila českou svatyni Sofianna Sundelinová, ale i její pokus byl zastaven brankářkou hrající v Karviné. O téměř minut a půl ale přišlo vyrovnání. Noora Tulusová si vzala odražený puk, který se nacházel mezi kruhy a střelou k levé tyči vzala české brankářce čisté konto, které by si určitě za čtvrtfinálový výkon zasloužila.


Další nebezpečí hrozilo vzápětí, protože se Susanna Tapaniová dostal do úniku, ale česká brankářka byla v jejím zastavení opět úspěšná. Češky poté prohloubily finskou ofenzívu oslabením za nedovolené bránění Dominiky Láskové. Finky nedokázali skóre otočit ani po pokusu Elisi Holopainenové dopíchnout puk za brankovou čáru. Poté se ani Češky nedokázaly v přesilové hře po potrestání Sanni Vanhanové prosadit. Po třech třetinách šly oba celky do šaten za stavu 1:1.

 

Úvodní vhazování prodloužení vyhrály Finky a Jenni Hiirikoskiová se ihned pokoušela překonat českou brankářku, která puk udržela v lapačce. O 20 sekund později vytvořila skandinávská obrana obrovskou chybu, kterou dokázala využít Aneta Trejbalová a střelou k levé tyči dostala Češky do historického semifinále.

Branky a nahrávky: 49. Tulusová (Holopainenová, Rantalaová) – 37. Pejšová (Mills), 61. Tejralová

 

 

 

 

 

 

 

Like