Začátek reprezentační sezony opět v Helsinkách! Co jste možná nevěděli o Karjala Cupu

Již tradičně zahajuje reprezentační sezonu finský turnaj Karjala Cup v rámci Euro Hockey Tour. Fanoušci již natěšení na další ročník mezinárodního hokeje zasedají o víkendu ke svým televizorům a sledují výkony Česka v souboji nejlepších států Evropy. Letos je navíc po bronzu z MS zájem ještě větší. Pod jakým názvem byl turnaj založen, kdo vyhrál ten první nebo jak si historicky vedou Češi? Zde je několik věcí, které jste o turnaji možná nevěděli.

(foto: hokej.cz)

První ročník se odehrál mezi třicátým říjnem a druhým září roku 1992 v Helsinkách a Turku pod názvem Sauna Cup. Hrálo se tradičně jednokolovým systémem každý s každým. Vítězem se bez ztráty bodu stalo Rusko. Druhá skončila naše reprezentace, ještě pod označením ČSFR. Přičemž jsme nestačili pouze na vítěze a to těsně 2:3. Třetí místo obsadili Američané, které později nahradilo Švédsko. Čtvrtí poté Fini. Zajímavosti je, že za vítězství získal tým dva body, ale hlavně, že utkání mohlo skončit i remízou. V tomto případě se body rozdělily.
Další ročník se hrál v roce 1995, kde místo Ruska a USA hrála Francie a Švédsko. A právě Švédové dokázali zvítězit. Česko skončilo čtvrté. O rok později již hrála naše reprezentace se Švédskem, Finskem a Ruskem. Vítězství si připsali Finové a Češi skočili opět čtvrtí.
Od dalšího roku, tedy 1997, se soutěž hraje již v rámci EHT. Hraje se každý rok (vyjma roku 2001). Nejvíce vítězství mají domácí Finové, konkrétně 12. Druzí jsou hokejisté Ruska, kteří zvítězili devětkrát. Švédové mají na svém kontě pět titulů a Česko zvedlo nad hlavu pohár dvakrát, konkrétně v letech 2012 a 2019.
Jméno Karjala je od hlavního sponzora turnaje, finského pivovaru Karjala. Poprvé bylo použito v roce 1996, jako Karjala Christmas. Spojení s Vánoci bylo použito již o rok dříve – Christmas Cup. Od roku 1997 se turnaj jmenuje již Karjala Cup.
Jak již bylo zmíněno, Česko vyhrálo turnaj celkem dvakrát. Poprvé v roce 2012. Začali jsme vítězstvím 3:1 nad Švédskem. Poté 1:0 nad hokejisty Suomi a na závěr 2:1 nad Ruskem. Do All-Star týmu turnaje bylo zařazeni dva Češi, brankář Ondřej Pavelec a útočník Petr Nedvěd. Druhé vítězství jsme zaznamenali v roce 2019. Zde se rozhodlo až v prodloužení proti Finsku, které tedy skončilo druhé.
Letos, vzhledem k současné situaci, nahradí Rusko výběr Švýcarska. Hráči ze země hodinek a čokolády potvrzují poslední roky velký vzestup tamního hokeje. Švýcaři dokázali zvítězit ve skupině A na posledním světovém šampionátu, leč ve čtvrtfinále nestačili na USA. Představili se již v EHT, a to ve Švédsku na Beijer Hockey Games, kde nasbírali 4 body.
Turnaj začne ve čtvrtek 10. 11.
Like